Citat:
Ursprungligen postat av
Firesnake
Ja just det, det där ja.
Inte ett dugg konstigt att manlig uppmärksamhet blev så viktig för henne.
Det var ju SDs trumfkort i trianguleringen som även LW snurrades in i.
Att jämföra de två kvinnornas fysiska attribut till HDs nackdel.
SD är inte unik som otrogen mansgris i ett triangeldrama.
Det förekommer utan att ens handla om varken narcissism eller andra störningar.
Det är inte ens unikt att en sån syltrygg ränner mellan de båda kvinnorna och å ena sidan gnäller om frun (tråkig, gnatig, asexuell, grå) - och om otrohet uppdagas, men fortsätter, så allierar han sig med frun på älskarinnans bekostnad.
För att hålla bägge igång så är den ena skönast i världen. Likt den andra...
För att kåtbocken vill upprätthålla status med en trygg kärnfamilj och ha ett eldigt, spännande sexliv parallellt.
SD är som urprototypen och stereotyperna personifierad. Han är övertydlig, troligen utifrån sin fyrkantiga och rigida personlighet.
Han är vedervärdig.
När det kommer till LW så berör diskussionerna om HD att han lämnat ut henne i detaljer. Det skriver hon om i utkast mail.
Stundom faller LW ner på en låg nivå, hon är bitter. Men hon är medveten om det, tankar hem sig själv, tycker hon är hemsk, oroas över vad hon blivit.
Till skillnad från HD.
När det kommer till HD så sitter hon och triumferar. Varav varenda del är självhävdelse.
Hon är smart, bättre än LW, hon kan attrahera män och inbillar sig att även Beholder är ute efter henne.
Hon skrattar om att såpan fortsätter.
Så visst, hon har säkert ett behov att hävda sig men det är sjukt beteende:
Speciellt eftersom det är i samma stund som hon börjar logga LWs cacher.
Hon ironiserar sen till JG om att hon inte skulle få ta cacherna för att gått "sina kärleksfulla promenader". Så har inte LW uttryckt sig enligt skärmdumpar.
Sen sitter HD girigt loggar om då LW tystas ner.
Tycker du de är jämförbara?
När ska HD stå ansvar för sitt hat om man även väver in att hon hoppats hon är död innan hon girigt loggar om LWs cacher som mördad?
Som kan kopplas till dagen med självhävdelsebehov.
Det är den här delen kring offerbilden som bejakas som jag inte köper för fem öre oavsett om SD är deras gemensamma nämnare.
Att de jämförs vara lika som offer i generaliserande termer.
HD är absolut inte samma sits som LW, hon har en betydligt mer framflyttad position.
Speciellt vid skilsmässan blir han farlig.