Citat:
Ursprungligen postat av
cokehyena
Spaningar:
- Sjukt stabilt av Danielson. Han är den klippa Vigge behöver, vilket sågs väldigt tydligt igår. Med Helander eller PJ blir det sidledspass varje gång och uppspelen via Vigge blir därmed för lättläst.
- Forsberg bäst på frisparkar och hörnor, tar över Larsson på fasta?
- Berg och Quasion ska definitivt starta.
- Seb Larsson och Lustig har blivit gamla. Främst Lustig blir svårast att peta, men deras nivå har tydligt sjunkit sen 2018. Janne lär spela båda i EM, men borde och kommer nog fasa ut dessa efter EM.
Håller med förutom att Sebbe borde ta de frisparkar som är i rätt läge för hans högerslägga. Forsbergs bredsidor i all ära men det är väl främst målvaktstavlor när de går in. Hans hörnor var däremot riktigt effektiva.
Ska de som levererat starta så är det Quaison och Berg. Tycker synd om Quaison som hamnat i skyundan bakom hypade Isak och Dejan. Isak/Berg från start mot Spanien däremot kanske, sen Quaison/Berg
Dessa problem för Janne lösa. Hoppas han har vett att nobba Dejan från start hur upprört det än blir på Södermalm.