Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Du menar alltså att om Messi ska »steppa upp« så kan det inte betyda att han ska höja nivån?
Jag får citera mitt inledande inlägg igen, denna gång med fetningen på ett annat ställe: "
Det behöver inte betyda riktigt samma sak"
Klart att Messi här förväntas höja sin nivå. Men att det framhävs att det är
just han som ska göra det är för att han är ledaren, det är han som måste
kliva fram och ta sitt ansvar om Argentina ska gå vidare.
"Kliva fram" är säkerligen mer vedertaget, men vi ser alltså "steppa upp" användas som synonym för det, vilket är rätt naturligt när man tänker på uttryckets betydelse på engelska.
Ytterligare ett exempel:
Behöver verkligen Mårtensson vara spelaren som gör mest mål? Kan han inte få vara spelaren som ser till att Sörensen och Lilja gör dem istället?
Alla som någonsin varit aktiva inom idrotten vet att i nästan varje lag finns det en person som stöttar och hjälper andra att bli bättre, och hur viktiga dess personer är. Det känns som vi (jag) glömt bort vikten av en riktig förebild på träningarna och i omklädningsrummet.
Men, missförstå mig rätt. Han måste steppa upp. Vid ett eventuellt slutspel vill jag se en Mårtensson som tror på sig själv – och vågar göra mål. Men tills dess är jag nöjd med en spelare som ser till att andra gör det.