Citat:
Ursprungligen postat av
DisappointedTuna
Ja allt kring UA skapar mer frågor än svar.
En gemensam vän var där pga av osämja med pojkvän. Det har hon tid med, ändå orkar hon inte vänta kanske en halvtimme innan hennes syster kommer hem.
On denna vän skulle in till stan, och dessutom var med när HA ringde, kunde inte hon tagit med UAs plånbok, eller pengar till taxi om hon absolut ville att hon skulle ta taxi?
Varför har inte denna vän mött HA på vägen, rimligt vore att denna också visste den "vanliga" vägen och kunde mött upp HA på vägen.
Hon vet inte varför hon sagt till HA att ta taxi, men jag tror hon vet, och att det har med samtalet med vännens osämja att göra. Är det orimligt att tänka att detta är BWs flickvän och att hon vet att BW är intresserad av HA och vet att han åkt in till Statt? Och eftersom de vet att BW är arg, irriterad mm kan vara ett problem och det därför vill att HA ska undvika träffa på honom?
En annan detalj:
Ok. Innefattar detta också att BW då sagt att han inte visste något? För nog måste UA också ringt honom?
Det verkar väl som att den ledsna tjejkompisen ska ha varit hos Ulrika när Helena ringde. Jag tycker också att det är konstigt att kompisen inte kunde vänta tills Helena kom hem eller varför Ulrika inte stannade kvar uppe och väntade. Ulrika kunde ju ha förberett för "te-stunden", om inte annat. Tänk så mycket som hade kunnat bli annorlunda då, när Ulrika kanske runt 02.20 hade börjat undra var Helena var och tagit på sig skorna och gått ut för att titta. Kanske hade också Ulrika hört skriken eller lite senare stått öga mot öga med den där ljusa bilen på gång-/cykelvägen.
När det gäller tjejkompisens promenadväg från Ulrika vet vi inget om den, och därför blir det svårt att ha några åsikter om vad hon kanske kunde ha gjort angående att möta Helena och så vidare. Och om hon bodde på typ Lockerud, var det kanske inte så lockande att först gå ner till stan.
Vidare: Det är trassligt med det där om varför Ulrika bad Helena att ta en taxi. Vi vet ju från Veckans brott att Ulrika gör bort sig när hon pratar om det där taxiförslaget (typ "jag sa till Helena att ta en
taximummelmummeldet var något som vi aldrig gjorde, vi gick alltid hem"). Antingen sa Ulrika till Helena att hon skulle ta en taxi hem för att Helena hade sagt något som Ulrika uppfattade som att Helena kände sig obekväm (typ på grund av att "mannen med pilotglasögon hade jagat efter henne hela kvällen) eller så är det som du säger, Tuna: Taxiförslaget kan mycket väl ha haft att göra med det där samtalet med den ledsna tjejkompisen och det bråk som hon hade haft med sin pojkvän. Och visst är det fullt rimligt att den ledsna tjejkompisen var BW:s tjej, för hur många potentiella tjejkompisar kunde Ulrika ha haft som just denna lördagskväll hade bråkat med sin pojkvän? Inte många. Och precis som du skriver, Ulrika kan mycket väl ha känt obehag av att veta BW var arg och irriterad, kanske också med vetskapen att han hade åkt ner till stan.
Om det här skulle vara fallet får vi den situationen att BW bör ha varit på den där festen i Radbyn hos Håkan J och att den information som Bratis har fått till sig från MK inte stämmer. Vem vet, kanske är MK:s roll att medvetet placera BW någon annanstans än på just den där festen i Radbyn?
Och det där som du citerade: "Jag började ringa runt till vänner för att höra om någon hade sett eller talat med henne när Statt stängde- När ingen visste något ringde jag polisen." Det här är mycket intressant och skarpt av dig. Ulrika bör ju med största sannolikhet ha ringt till BW tidigt på söndagsförmiddagen. Så, svarade han inte eller svarade han men sa att han inget visste (alltså att han ljög)? För om BW hade sagt att han hade talat med Helena, blir det ju svårt för Ulrika att säga att "ingen visste något". Sedan ska vi kanske inte märka Ulrikas ord för mycket om just det här, för hon kan med "inte visste något" mena att någon kort hade sett henne/pratat med henne, men inte visste vad som hände därefter.
Men visst ligger den där BW och skaver precis hela tiden. Och fortfarande förstår jag inte varför BW - som nära vän och enligt egen utsago var den sista att se och prata med Helena - inte tas med i radioprogramserien 2017. Jag finner detta ytterst besynnerligt.
Vem skulle vara BW:s alibi, om han nu har ett? Efter det att han och Helena skiljdes åt tog det inte mer än drygt tio minuter till det att "överfallet" började. Exakt var befann sig BW under de här mycket kritiska, dryga tio minuterna? Skulle det ha funnits folk på torget som i så fall skulle ha gått i god för att BW var på torget? Skulle Mika*el kunna vara alibit, i så fall? Kan någon rent av ha ställt upp och "täckt" för BW som egentligen var någon annanstans? Vi pratar som sagt om en MYCKET kort och begränsad tidsperiod här! Sedan följde självklart ytterligare en tidsperiod, den efter själva "överfallet", som också behövde "ha täckning", i så fall.
I övrigt vidhåller jag hur jag tror att det här gick till: Helena började att gå hemåt men fick sannolikt promenadsällskap redan utmed Kungsgatan - eller kanske till och med redan utmed Österlånggatan. En eller två personer tar sig till en i närheten parkerad bil och kör efter. (Möjligen att promenadsällskapet kan plockas bort.) Någonstans i höjd med fängelset eller något i den stilen kommer bilen ikapp Helena (kanske med promenadsällskap). Alternativet är att personerna i bilen inte ser Helena utan chansar och kör ner på Ekuddenvägen och väntar vid ingången till skogsstigen. Senast där händer något som får allt gå åt fruktansvärt snett. Jag tror helt enkelt att en bil var involverad i händelsen direkt från början, och det finns som jag ser det en mycket begränsad skara personer som passar in i det som hände och som hade en bil lättillgängligt parkerad i centrala Mariestad.