Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
Jaså? Hon anlitar en mäklare så hon får alla härliga fördelar, medans hon självklart underhåller eller skapar tanken om att mäklare är dyra hos Esbjörn.
HUr var det nu med att framföra sina egna fantasier som påstådda sanningar?
Återigen är du där och ljuger och försöker skapa trådsanningar.
Om det innebär "härliga fördelar" att anlita en mäklare, så kunde Esbjörn gjort det, han agerade, som han själv berättat, av egen fri vilja, han har även konfererat med sina nära och kära inför försäljningen, enligt honom själv. Han valde själv att inte anlita mäklare för att han tyckte att det var dyrt.
Ebba valde att blanda in två olika mäklare ändå, på egen bekostnad, för att säkerställa att allting gick rätt till. Bra av henne!
Hade Ebba inte blandat in några mäklare, då hade ni Ebba-hatare klagat på det, att priset sattes utan värdering och att avtal upprättades utan sakkunnig. Men det är ni själva för tröga för att fatta, som vanligt.
Så, återigen, Ebba är den som gjort allt rätt i detta. Plockat in sakkunniga på alla olika delar, mäklare för värdering, en annan mäklare för upprättande av avtal, anticimex för besiktning.