I det här ämnet kan det vara bra att tänka på att inte utesluta att en intelligent skapare kan ha orsakat att något existerar öht även om evolutionen är en sanning. Ni kan alltså alla ha både rätt och fel samtidigt om ni utesluter denna aspekt.
D.v.s. teisterna har rätt i att en skapare finns men fel i kreationismen och ateisterna har fel i att en skapare inte finns men rätt i evolutionen. Ganska fånigt argumenterande mellan de båda lägren i så fall, eller hur, eftersom ingen då har helt rätt.
Kanske "Intelligent" Evolution ligger sanningen allra närmast?
Du menar att palla äpplen leder till ateism? Hur gammal är du egentligen?
Du som är bokstavstrogen, jag har en fråga: hur kommer det sig att man tycker att man behöver montera åskledare på kyrkor? Sug på den på ett porrigt sätt!
Nej, för helvete!!! Det var ju inte meningen att du skulle börja tänka själv!
Du ska svälja ett färdigt paket med okänt innehåll utan att ifrågasätta!
Självständigt tänkande är vad religiösa hatar mest av allt. T.o.m. mer än Horn-pelle.
Citat:
Ursprungligen postat av wander
Man tycker att man behöver det för att motverka bränder. Det är väl inte så konstigt. Jag tar tex på mig säkerhetsbältet även när jag åker bil eller hjälm när jag glider mc.
Sunt förnuft kan man läsa mycket om i den heliga skriften.
Har du öppnat första sidan än?
Nej, det är inte konstigt.
Här ifrågasätts dock varken syftet med kyrkornas åskledare, ej heller de fysikaliska principer deras funktion baseras på.
Däremot finns all anledning att ifrågasätta om åtgärden öht är förenlig med den påbjudna blinda tron på och tilliten till en god och allsmäktig Gud!
Citat:
Ursprungligen postat av wander
...
Jag tar tex på mig säkerhetsbältet även när jag åker bil eller hjälm när jag glider mc.
...[/spoiler]
Inte heller det är förenligt med tron.
__________________
Senast redigerad av GaussBonnet 2019-08-27 kl. 13:25.
Det enda som skiljer olika arter från varandra är skillnader i den genetiska koden.
Ja, det är fakta.
Citat:
Ursprungligen postat av Gul-groda
En arts genetiska kod kan ändras till vilken annan kod som helst via mutationer, och därmed förvandlas till vilken annan art som helst. Detta är fakta.
Nej, det är inte fakta, man har försökt att manipulera den genetiska koden, men man har alltid fått fram samma art, inte en annan art.
Fakta är att man fått variationer av samma art, men man har aldrig fått fram andra arter.
Visa i så fall bevis på att man fått nya arter genom genmanipulation.
Läs gärna om dessa vetenskapliga resultat där man påstår att man skapat nya arter genom genmanipulation.
Olika arter kan inte få avkomma med varandra.
Man påstår att man skapat nya arter, men jag är säker på att det är en och samma arter, fast med olika genetiska variationer, och därför kan dom få avkomma med varandra.
Man påstår att man skapat nya arter, men jag är säker på att det är en och samma arter, fast med olika genetiska variationer, och därför kan dom få avkomma med varandra.
Står det att de kan det, eller är det din gissning?
De påstod att de skapat nya arter.
Menar du alltså att de skulle ljuga om det?
Nej, men dom definierar en art annorlunda än Ernst Mayr och bibeln.
Dom bestämmer vissa subjektiva yttre egenskaper som ska skilja arter åt, medan den naturliga och objektiva (och enligt mig enda vetenskapliga) skiljelinjen är att två olika arter inte kan få avkomma med varandra.