Citat:
Ursprungligen postat av
Svampspor
Tack för tipset, ska ta mig en titt på serien vid lämpligt tillfälle.
Denna förmåga är högst påtaglig. Upp till tjugofyra timmar innan en nära anhörig går bort kommer jag att höra kyrkklockor ringa någonstans svagt i fjärran. Det kan ju självklart sammanfalla med ett riktigt kyrkligt evenemang, men att det skulle sammanträffa varje gång och även gjort så för min mor och mormor känns dock osannolikt. Givetvis kan jag ju höra kyrkklockor ringa i andra sammanhang också, men det sker inte speciellt ofta heller, då jag bort långt från närmaste kyrka.
Äldre släktingar har tidigare nämnt att när tavlor oväntat trillar ner från väggar, eller när klockor stannar utan närmare förklaring också skulle kunna vara ett varsel om att en nära anhörig gott bort. Dessa båda fenomen har jag dock inte stött på själv.
Citat:
Ursprungligen postat av
engammalfisk
Jag kan frammana små jordbävningar..
Efter att ha läst en hel del i denna tråd så är det tydligt att i den är fylld med en massa påståenden där man med fog kan anta att mycket är rena påhitten, alltså bara uppdiktat. En del kan säkert vara nåt som folk verkligen tycker sig ha upplevt, men vetenskapligt kan det förklaras ha flera andra mer sannolika orsaker som är välkända helt normala och inte alls nåt övernaturligt.
Det är vetenskapligt mycket välkänt att folk lätt misstolkar saker för nåt helt annat än vad det egentligen är, samt gör efterkonstruktioner, har konfirmationsbias, och ofta väljer de förklaringar de tror på även om det finns andra mer sannolika och helt normala.
En annan sak är att även om man påvisar brister i sådana återgivna upplevelser, och visar på helt normala fenomen som är mycket mer logiska och sannolika förklaringar, så vägrar de flesta att ta till sig det som om de inte vill veta av några andra förklaringar än den de redan bestämt sig för, om så helt utan bevis och endast på tron….