Citat:
Ursprungligen postat av
MittMalmoe
Det finns en anledning till att man hamnar på IVA... eller hur?
I början då man viste för lite om viruset gavs det felaktig behandling som bidrog till högre andel döda.
Samhället borde inte stängts ner mer än i den initial perioden (2-3 månader) tills vi lärde oss mer om viruset.. vi skulle skyddat de äldre bättre... inte fortsatt med dessa löjliga frihetsberövande restriktioner.
Här är en för stor andel fårskallar som inbillar sig att C19 handlar endast om viruset.
Då ditt vaccinationspass blir kopplat till Social Scoring Card (finns redan i Kina innan du börjar raljera)... där du beroende på hur "duktig" (läs lydig) medborgare du är, ges olika rättigheter.
För somliga här är detta helt normalt och acceptabelt.. inte för mig.
Ja sedan när bryr sig våra ledare om sina invånare , i synnerhet i demokratier? De bryr sig så mkt så de mer än gärna ser folk svälta bara de inte får covid, de bryr sig så mkt så de gärna slänger biljon efter biljon till särintressen och ger brödsmulor till folket. De bryr sig så mkt och kallar detta för en akut hälsokris, men som sagt pengarna går till särintressen inte till vården som man kan tycka det borde göra om det nu var en hälsokris. Fokus läggs också på ta bort frihet ifrån människor som inte ens är i någon direkt risk istället för skydda dem som är i risk.
Vi hade inte så mkt till frihet innan heller, men världen har absolut tagit stora steg emot fascism. De bryr sig inte om småföretagare går under och vanliga människor lider ekonomiskt, och vanliga människors frihet tas bort. Detta har aldrig varit något de har brytt sig om öht.
Det som driver människor på toppen är pengar, makt och kontroll, och covid ger dem det, det ger dem en bra ursäkt för utöka förtrycket emot människor, och ja som du säger de människor som fortfarande vill ha en massa restriktioner är duktiga idioter. Restriktionerna handlar inte om att skydda oss ifrån covid, för så farligt är inte covid, och som sagt om de hade velat skydda oss ifrån covid så himla mkt, så hade de lagt pengarna på vården etc istället för särintressen. Men tydligen så är det viktigt att lägga pengar på miljöprojekt etc i bekämpandet av covid.