Citat:
Ursprungligen postat av
Varglig
Helt förkastligt. Man skall alltid spela med öppna kort. Det är dylikt beteende som spär på misstänksamheten och får ännu fler att tro att AZ är farligare än att inte vaccinera sig.
Nästan så man själv som stockholmare vill låta bli att ta vaccinet även om man som jag egentligen hellre tar AZ än inget alls. Men idioterna som lät Maccharini leka doktor med strupar och slösade bort så många miljarde på NKS så de tvingades stänga akutmottagningar har man inga höga förväntningar på. Hela region Stockholms styre borde sättas under överförmyndare, de är livsfarliga inkompetenta idioter och fruktansvärt dyra i drift.
Håller med dig om allt. Och speciellt så himla sorgligt att detta kommer ju spä på fördomar emot AZ vaccin. När folk känner sig nästan tvingade att vaccinera sig, det som skulle vara så
frivilligt.
OT så kan man se att årsredovisning för region Stockholm gav överskott 3,2 miljarder. Ändå ville Irene Svenonius tillsammans med Köhning ändå lägga varsel för sjukvårdspersonalen. Irene stod tom och sa att hon inte ville vara med om utjämningsfördelningen (till landsbygden med lägre skatteunderlag) trots att man alltså har 3,2 miljarder i överskott. Snikna j-lar som bara gagnar sina kompisar. Irenes man satt ju som konsult till svindyra NKS. Usch broder systerskaps korruption.