Citat:
Ursprungligen postat av
Grotius
De allra flesta tycker nog att den grundlagsskyddade rätten att vända sig till pressen är rätt sympatisk.
Ja, på en generell nivå håller jag med dig. Det är en rätt som ska värnas.
Men, som samhället är idag, så är det inte "Hovmästaren, det är en fluga i min soppa". Istället äter man upp sin soppa i tysthet, ger inte restaurangen en chans att göra bot och bättring på plats och istället grinar man ut på diverse omdömessajter, eller i Aftonpressen.
När det gäller Esbjörn vs Ebba, så används pressen som ett vapen. Om Esbjörns ånger hade haft en förankring i verkligheten, hade det väl inte varit några som helst problem att avgöra det hela i en rättegång, i det tysta? Hade Ebba betalat ett oskäligt lågt pris, utnyttjat Esbjörns oförstånd, eller om Esbjörn haft en oförmåga att genomföra affärer och förstå konsekvenserna av det han skriver på, ja då hade Ebba inte haft en chans i en rättegång. Men Esbjörn har ingenting substansiellt att komma med, utan hans mediokra juridiska ombud, valde smutskastning i media som metod.
Hade Esbjörns kompisar haft lite vett i skallen, hade de anlitat en advokat inriktad på avtal eller fastighetsjuridik. Men likt Ebba som valde en kompis bror till skrivuppdraget, så väljer Esbjörngänget Binninge. Förmodligen för att han finns lättillgänglig, eller för att han gav sig till känna i Facebook-tråden. Två kompetenta advokater hade kunnat reda ut den här härvan på nolltid, utan onödiga utgifter och konsekvenser.