Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Knappast. Om han vill stå för sitt ord. En kvinna inte våldtagen har ändå rätt att hävda att hon blivit våldtagen. Det är icke förtal. Enligt Görans visdomsord då.
Förtal är det inte såviida hon inte har spridit informationen offentligt men hon kan åka dit för att ha lämnat falska uppgifter till polis/åklagare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Orsa
Inte ett dugg pinsamt. Till och med GL advokat ansåg att beslut om häktning var ofrånkomligt. Efter genomförda förhör fann hon att omständigheterna inte skulle hålla för åtal; lägger ned utredningen; släpper GL. Proffsigt!
Jo det är klart det är pinsamt för åklagaren, hon hävdade att det fanns tillräckligt med bevis för sannolika skäl men bevisen räckte inte ens till en omhäktning eller ett åtal. Hon gjorde en helt felaktig bedömning helt enkelt precis som diverse tokstollar i denna tråd. Skämskudden fram!