Citat:
Ursprungligen postat av
Arccosinus
Ett medlemsland som kränker FN-stadgan eller inte betalar sin medlemsavgift kan uteslutas.
Ett medlemsland är dessutom skyldig att följa säkerhetsrådets besked, NK bryter mot de flesta.
Diktaturregimen i Nordkorea är ju en kriminell organisation som gömmer sig bakom en nationsflagga, det borde också leda till uteslutning.
Att låsa in sina medborgare och att förhindra dem att resa fritt inom och utom landet borde ensamt diskvalificera den kriminella diktaturen för FN-medlemsskap, för att inte tala om brotten mot de mänskliga rättigheterna….
Nordkorea har verkligen förbrukat sin rätt att vara medlem i FN.
Oavsett så finns redan skäl för uteslutning.
(I sann Kimanhängaranda kommer snart ”det finns de som har det sämreargumentet” och dess varianter)
Borde Nordkorea kastas ut ur FN?
Utan minsta tvekan, ja!!
Dom borde till att börja med, över huvudtaget aldrig tillåtits bli medlem 1991! Det är för den klarsynte, helt enkelt groteskt att dom fortfarande är medlem.
Nordkorea och FN är en kombination som är en katastrof från början till
(slut) nu, en svårartad skamfläck för både FN och det internationella samfundet.
Att ens ställa frågan, om Nordkorea borde kastas ut ur FN, är i mina ögon fullständigt befängd.
Dessvärre tillåter inte den internationella etiketten ett så rättframt konstaterande.
För den som följt denna nu 13 åriga tråd, behövs ingen sammanfattning över den kriminella Nordkoreanska regimens track-record genom åren, kriterierna för att kastas ut är uppfyllda med råge.
Så, varför kastas inte Nordkorea helt sonika ut? Jo, av den anledningen att generalförsamlingen inte har den beslutande makten att verkställa en uteslutning, då denna ligger hos säkerhetsrådet som är totalt hämmat av vetorätten.
Överlåt omgående den beslutande makten till generalförsamlingen så Nordkorea kan kastas ut på sophögen!