Citat:
Ursprungligen postat av
wedonthavetime
Du kanske har levt under en sten men samhället har under de senaste 20 åren gått över till att styras mer humanistiskt av känslor. Ett samhälle som styrs via regler och paragrafer är tämligen känslokallt och kan liknas vid dåtidens barbari och hör inte till ett modernt humanistiskt samhälle.
Jag förstår att vissa här kan tycka att Ebba gör rätt. Precis som att dåtidens urmänniskor tvingade döda andra människor för att överleva (för att inte själva bli anfallna).
Problemet med er som tycker att Ebba gör rätt är att ni är helt känslokalla och enbart går efter svarta siffror på ett papper utan att blanda in känslor och humanism.
Vad som är rätt är att Ebba skall backa. Och ni som inte tycker detta bör uppdatera er människosyn och förstå att alla människor är lika mycket värda. Esbjörns åsikt är värd lika mycket som Ebbas och eftersom det här han som äger fastigheten så bör han få bestämma.
Nu skriver du något helt annat. Det du pratade om var domstolar, inte samhället. Ett samhälle bör naturligtvis ha ett visst mått av känslor inblandade, när de skapar regler, men tills reglerna ändras, ska de gälla. Sammalika för alla.
Esbjörn hade naturligtvis full bestämmanderätt över sin fastighet ända fram till han, frivilligt, satte sin namnteckning på kontraktet. Efter det har han inte, och ska inte ha, full bestämmanderätt längre.
Men ponera att man inför ångerrätt vid fastighetsköp. Hur lång tid ska det gälla? En vecka, en månad, ett år?
Hur ska det rent praktiskt fungera? Att den som ångrar sig får stå för motpartens alla utgifter? Vad händer om köparen har flyttat in? Ska denne då bli vräkt och hamna på gatan?
Ska skälen till varför man ångrar sig beaktas? Om säljaren får ett bättre pris efter kontraktet är påskrivet, ska man få ångra sig då?
Ska ålder på köpare eller säljare vara ett giltigt skäl till ånger?
Så många frågor, utan enkla svar.
Om affären gått rätt till, dvs både Esbjörn och Ebba har ingått avtalet frivilligt och har förmågan att förstå vad det innebär, så ser jag inte hur det skulle vara rätt att Ebba backar. Varför?