2021-02-26, 23:06
  #159709
Medlem
Filmad rekonstruktion av mördarens flyktväg, verkar inte så enkelt för en person med lite sämre kondition att springa uppför trapporna.

https://www.youtube.com/watch?v=0_YjBd6eqlQ
Palmemordet: Mördarens flyktväg – rekonstruktion
Citera
2021-02-27, 00:33
  #159710
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 14thInt
Du letar efter fel namn, de lever i allra högsta grad. Jag har bägge två identifierade.

Frågan är varför de låter sig bli fotade med falska namn.

Som jag ser det finns det två olika förklaringar.

Antingen är det precis som Myllo skriver, så ville de vara på ”rätt” sida. Namnen kan vara helt konstruerade eller en stor miss av reportern som de underlåtit korrigera.

Troligare i min bok just nu, eftersom jag ”ser” dem i uppslag EAE-501 ovanför trappan till Malmskillnadsgatan 45 någon minut före mordet.
Vittnet sätter ålder+1 år, längden och kläderna mindre än 4h efter mordet.

De kan ha passerat platsen på väg från Kungsan till Collage exvis. De kan också vara där på beställning i ett syfte som de inte förstått från början.

De har i det scenariot sett mördaren på nära håll, i värsta fall förstått vem det var.

I det läget har de efter initial chock ringt pappan till den ene, som var en relativt hög statstjänsteman (ej polis/försvar), från Hötorget.

(Pappans sätt att förklara att han vid den tiden bodde vid X var den sista pusselbiten för mig, eftersom hans folkbokföring vid den tiden var mycket ovanlig).

Här har de fått rådet att knipa och flytta sig själva. En sådan improvisation blir förstås inte perfekt, därav skavankerna.

Den viktiga följdfrågan, oavsett scenario, blir: Varför låter polisen dem hållas med falskt namn??

Almsäter och Ekman. En spekulation baserad på 2 vittnen:

1) När de gick ifrån Kungsträdgården såg de mycket riktigt den vita Mercedesen. Får inte ihop varför Ekman skulle ha ljugit om en sån sak?

2) De går inte fram till Sveavägen som de säger utan de går upp på Malmskillnadsgatan och fortsätter den norrut. Kanske var de nyfikna och ville studera "trafiken"?

3) De iakttas av de båda kvinnorna vid Malmskillnadsgatan 45, dvs mycket nära trappkrönet.

4) De hör skotten.

5) De ser gärningsmannen springa förbi. För dem är han bara en person som passerar. De lägger inte märke till honom särskilt. (En annan variant är förstås att de såg honom tydligt och egentligen kan avge ett rätt bra signalement, men avstår från det av okänt skäl).

6) De går ner för trapporna till Tunnelgatan och fram till mordplatsen. De anländer endast någon minut efter mordet. Varken LJ eller YN/AZ har sett dem vilket är svårförklarligt.

7) De får veta vad som hänt varpå Almsäter kutar iväg in på Tunnelgatan men inser efter en kort stund att det är meningslöst. Han ser ingen misstänkt person och återvänder snabbt till mordplatsen. Jan Nilsson ser Almsäter kuta iväg.

8) De själva eller någon annan har efter händelsen bestämt att de inte vill dras in i utredningen. De råkar hamna på bild vid Sabbatsberg vilket i sig inte är "farligt". Men att de befunnit sig väldigt nära mordplatsen ungefär samtidigt som mordet och kanske sett GM är något de inte vill avslöja för någon.

9) De beger sig iväg till Sabbatsberg. Av nyfikenhet.

10) De återvänder därefter till mordplatsen. Av nyfikenhet.

Återstår 2 frågor:

- Varför uppgav de/tilldelades de falska namn?
- Hur är det med Almsäters koppling till det norrländska transportföretaget med tanke på Walls tips?

I denna spekulation är inte Almsäter och Ekman inblandade i någonting utan råkade bara vara nära mordplatsen i samband med mordet.

Men jag vet inte. Är det inte lite för många konstigheter för att tro det?
Citera
2021-02-27, 01:53
  #159711
Medlem
andersaanderssonas avatar
Studio Ett i P1

https://drive.google.com/file/d/1vsCExSt2NCh8TngD9hXObhnBhnVnmS7O/view?fbclid=IwAR1zrV9Da-jtdnnr2PgtfttYS6MdlAr89mLjxkyMTcEnx8L3PqVhHO15faM

8 jurister jobbar heltid med alla begäranden om handlingar från Palmeutredningen.

Christian Dahlman är kritisk mot uttrycket "går inte att komma runt" - ett icke juridiskt uttryck. Det finns många personer som det inte går att komma runt. JO Per Lennerbrant startade en utredning som ska bli klar under våren, och p.g.a. det så vill inte Krister Petersson eller någon från polisen vara med i media.

__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2021-02-27 kl. 01:59.
Citera
2021-02-27, 02:30
  #159712
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
]Christian Dahlman är kritisk mot uttrycket "går inte att komma runt" -ett icke juridiskt uttryck. Det finns många personer som det inte går att komma runt. [/b]


Topp! Vad menas!
Citera
2021-02-27, 03:59
  #159713
Medlem
"mannen i den blå kepsen" - go find a 1985 photo of Björn Svanberg
I would say they are doppelgänger's
What is interesting is that Björn Svanberg hated OP - and I have first hand knowledge of that.
Plus he had a S&W - go ask his 2nd kid - he knows...and the wife



Citat:
Ursprungligen postat av HAARP
Sten Flygare antar jag.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/wEVEzG/pekar-ut-torped--i-tv-inslag-dagen-efter-palmemordet

Som pekade ut mannen i den blå kepsen som Eugene de Kock eller hans "doppelgänger".
https://i.imgur.com/PVwtOpE.jpg
Citera
2021-02-27, 04:12
  #159714
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Topp! Vad menas!
Jag tolkar det som att Peterssons ''inte går att komma runt'' är rent strunt i juridisk mening. Betyder alltså ingenting när han och PU hängde ut SE som gärningsman.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2021-02-27 kl. 04:14.
Citera
2021-02-27, 05:05
  #159715
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 86spanare
"mannen i den blå kepsen" - go find a 1985 photo of Björn Svanberg
I would say they are doppelgänger's
What is interesting is that Björn Svanberg hated OP - and I have first hand knowledge of that.
Plus he had a S&W - go ask his 2nd kid - he knows...and the wife
Vore det inte enklare om du själv länkar till ett foto av Svanberg? Och själv berättar hela historien med länkar som bekräftar det du redovisar? Du som påstår att du har förstahandskunskap om detta påstådda familjedrama i anglosaxisk version med ''doppelgänger'' som gärningsman in spe.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2021-02-27 kl. 05:14.
Citera
2021-02-27, 05:36
  #159716
Medlem
andersaanderssonas avatar
Almsäter förhörs 19881010.

Ekman 19881110.

De enklaste förklaringarna till att man lämnar, i viss mån, disparata berättelser är att de inte pratat ihop sig om en gemensam version före förhören är:

1. Man är inte kompisar längre.

2. Behövs inte eftersom man inte har något att dölja.

Men det löser inte gåtan varför deras namn inte verkar stämma. Och framför allt inte varför man låter sig fotas utanför Sabb där, många?, känner igen dem via deras uppenbarelse med ''falska'' namn? Uppenbart ologiskt enligt mig.


Den enklaste förklaringen till att PU använder samma namn är att de uppger de namnen som styrks av artikeln och fotot i media. Där man förslagsvis fått deras kontaktmöjligheter via Ekmans farsa. Vars förhör ligger före i avsnittet tidsmässigt. Det görs inga personkontroller eftersom de inte är misstänkta för något. De förhörs enbart som vittnen i periferin.

Vad är ingångsanledningen till avsnittet EAE 9772? Det vet vi inte. Kanske det intressantaste av allt.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2021-02-27 kl. 06:11.
Citera
2021-02-27, 07:23
  #159717
Medlem
14thInts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bibbarsmuts
Du som har identifierat dem + den där pappan, finns det något som tyder på att de kan utgöra/tillhöra "knattegruppen" som Näss pratade om?

Och vad är det kring pappan som får dig att reagera? Adressen och statstjänsteman. På ngt spännande sätt? Kopplingar?

Nej, det finns inga kopplingar som jag har hittat än.
Pappan är skriven på en plats, där man inte kan ha sin dygnsvila.
Citera
2021-02-27, 07:26
  #159718
Medlem
14thInts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Om Ekman och Almsäter är fingerade namn så vet du garanterat mer än mig. Vill du inte skriva ut deras riktiga namn här så kan du väl skicka ett PM. Om båda lever och är identifierade av dig så vore det intressant att ställa några frågor. Sen vore det i sådana fall upp till dem om de vill svara på frågorna, anonymt, eller inte. Har du varit i kontakt med en eller båda två?

Nej, och jag har inte för avsikt att göra det.
Citera
2021-02-27, 07:31
  #159719
Medlem
14thInts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Det är klart att det är ett problem att ingen berättar om det, förutom Charlotte Liljedahl:

”Ser du någon som springer efter den här mannen?
Ja, jag såg, det var någon som sprang efter en bit men sedan hade jag mina blickar riktade åt ett helt annat håll


I tingsrätten lät det inte riktigt så, men hur många har egentligen fått frågan ställd på ett rakt sätt?
Det är lite som med SE, vittnen förväntas frångå förhörsledarens frågor och spontant börja berätta om andra perifera händelser, och om de inte gör det så drar man automatiskt slutsatsen att händelsen inte ägt rum.
Dessutom kan det ha varit en händelse som inte upplevdes som speciellt central. Tänk om han sprang halvvägs till byggbaracken 15 m och sedan kom tillbaka?
Varför skulle vittnen berätta om det?

Hon lämnar inget signalement, men ok, låt oss anta det och det är som du säger.
Vad är betydelsen av det?
Och vem av de hörda vittnena som gjorde det? Stig? Eller finns det ännu okända vittnen?
Citera
2021-02-27, 07:33
  #159720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OPK123
Om någon intresserar sig för Owe Persson och hans bakgrund så finns hans systers "bok" om deras uppväxt i en liten butik i Föllinge som heter Föllinge Slöjd. "Mitt Ravsälven".

Är ni uppe i fjällen och har vägarna förbi Föllinge Slöjd fråga efter den vet jag!

Lever systern?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in