2021-02-22, 14:56
  #14389
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Det finns ingen uppenbar konflikt mellan Marcussons och Oldenburgs granskning av Barry Karlssons intyg. De talar om samma sak alla tre. Det finns ingenting i det omaskade i Barry Karlssons intyg som bekräftar att Esbjörn skulle vara beslutsoförmögen vilket även granskarna bekräftar.

De enda som hävdar att Esbjörn är i behov av en God man är Johann Binninge och Monica Pernroth Lüllmaa. Det är Lüllmaa som hänvisar till de äldre läkarutredningarna som motiv för behovet.

Hon skriver också att Esbjörn ska medverka till ytterligare en läkarundersökning. Med det menas förmodligen ovanstående utredning från psykolog Barry Karlsson. Som tvärtemot Lüllmaas påstående visar att Esbjörn Bolin inte är i behov av någon God man. Detta styrks dessutom av två oberoende granskare!

https://www.docdroid.net/imJC4cM/vastmanlands-tr-a-7012-20-aktbil-2-sekretess-pdf#page=2

Utifrån denna osanna ansökan utser sedan rätten Monica Pernroth Lüllmaa till God man åt Esbjörn Bolin!

Uppdrag Granskning borde kartlägga hur svenska domstolar och media har låtit sig bli manipulerade i denna härva!
Men hon har väl inte utsatts till god man.
Ansökan är helskum, hon vill inte bli god man för ekonomin, där vill hon, via generalfullmakten, hellre ha fritt blås, utan besvärliga överförmyndare.
Hon skickar med utdrag från personundersökningar, är det klipp och klistra som gäller?

Fy fan! Det kryper i kroppen när man läser ansökan!
Citat:
En god vän sedan många år, Margareta Majkgård, sörjer av godhet för hans person och boende.
Jag själv, Monica Pernroth, har en generalfullmakt och sköter numera tillsammans med Esbjörn, hans bankärenden och räkningar. Tack vare våra ansträngningar, behövs ingen god man i dessa avseenden.
Jag själv, Monica Pernroth, har en generalfullmakt och sköter numera tillsammans med Esbjörn, hans bankärenden och räkningar. Tack vare våra ansträngningar, behövs ingen god man i dessa avseenden.
__________________
Senast redigerad av Knut-Anne 2021-02-22 kl. 15:09.
2021-02-22, 15:08
  #14390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Men hon har väl inte utsatts till god man.
Ansökan är helskum hon vill inte bli god man för ekonomin, där vill hon hellre ha fritt blås, via generalfullmakten, utan besvärliga överförmyndare.
Hon skickar med utdrag från personundersökningar.
Vem kommer att hindra tingsrätten att bifalla ansökan, det är en tidsfråga. Hon skickar med två utredningar avseende Esbjörns kognitiva förmåga och hoppas att rätten köper hennes version av vad de visar.
2021-02-22, 15:11
  #14391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Det finns ingen uppenbar konflikt mellan Marcussons och Oldenburgs granskning av Barry Karlssons intyg. De talar om samma sak alla tre. Det finns ingenting i det omaskade i Barry Karlssons intyg som bekräftar att Esbjörn skulle vara beslutsoförmögen vilket även granskarna bekräftar.

De enda som hävdar att Esbjörn är i behov av en God man är Johann Binninge och Monica Pernroth Lüllmaa. Det är Lüllmaa som hänvisar till de äldre läkarutredningarna som motiv för behovet.

Hon skriver också att Esbjörn ska medverka till ytterligare en läkarundersökning. Med det menas förmodligen ovanstående utredning från psykolog Barry Karlsson. Som tvärtemot Lüllmaas påstående visar att Esbjörn Bolin inte är i behov av någon God man. Detta styrks dessutom av två oberoende granskare!

https://www.docdroid.net/imJC4cM/vastmanlands-tr-a-7012-20-aktbil-2-sekretess-pdf#page=2

Utifrån denna osanna ansökan utser sedan rätten Monica Pernroth Lüllmaa till God man åt Esbjörn Bolin!

Uppdrag Granskning borde kartlägga hur svenska domstolar och media har låtit sig bli manipulerade i denna härva!

Jag håller med dig. Jag uttryckte mig slarvigt.

BKs övergripande slutsats landar ju i samma härad som Marcussons och Oldenburgs. Dock är Oldenburg kritisk till vissa delar av BKs utredning. Det är tyvärr sådant som vi inte har fått ta del av så det är inte möjligt (i alla fall för mig) att bedöma hur pass väsentliga dessa kritiska synpunkter är.

Jag håller också med dig om att det bör granskas både hur media har agerat, t.ex. underlåtit att redovisa fakta och hur enkelt det verkar vara att ta kontroll över andra människors liv och ekonomi.

Jag har ett tag funderat över att de personer som Esb är beroende av eller kanske t.o.m. rädd för tycks manipulera honom. Det är ju dessa personer som ifrågasätter hans förstånd och kognitiva funktioner. De har ju inte några verkliga skäl alls för att ifrågasätta Esbs förstånd. Det har nu konstaterats utom allt tvivel. Det hela blir allt mer obehagligt.

Den gamla filmen Gasljus har gett namn åt ett sätt att skaffa sig kontroll över en annan människa. Det som numera brukar kallas "gaslighting" är en form av manipulation där information förvrängs, förvanskas eller utelämnas eller där falsk information presenteras. Avsikten med detta är att få offret att tvivla på sina egna minnen, uppfattning och sinneshälsa.

Även om Esb inte är utsatt för den värsta formen av "gaslighting" så finns det vissa tecken som pekar mot att han blir manipulerad. Esb tycks acceptera kursgårdsmadamens och fullmaktsgeneralens uppfattningar om honom som dement, han lyder deras order om att inte fullfölja fastighetsaffären, går med på att bli undersökt, låter sig bli uthängd i pressen och accepterar att skriva på fullmakter.
2021-02-22, 15:11
  #14392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjelovek
Tack för detta!

Här får vi veta vad kompetenta sakkunniga anser om tilltaget att försöka demensförklara Esb.

Både professor Marcusson och doktor Oldenburg bedömer Esb som en välfungerande 81-årig person utan några tecken alls på demens. Båda två ifrågasätter också varför BKs utredning alls gjordes. Båda två ifrågasätter dessutom att det alls ska förordnas en god man för Esb.

Den privatpraktiserande psykologidoktoranden BK väger lätt gentemot en överläkare vid minnesmottagningen vid Universitetssjukhuset i Linköping som dessutom är professor i geriatrik med mer än 30 års erfarenhet. Och som grädde på moset en lika erfaren medicine doktor inom neuropsykologi som har 20 års erfarenhet inom rehabiliteringsmedicin vid Danderyds sjukhus.
.
-----------------------------------------------------------------
Tja vad ska man säga? En överläkare som specialiserat sig på att bota o föreläsa om scenskräck. På samma scen som även Ebba föreläste!
O en psykolog som specialiserat sig på kognitiva problem efter trauma typ hjärnskakning. Har Esbjörn haft en hjärnskakning?

De är dessa som muntligen har diskuterat med Ebba o co om Esbjörns tillstånd. Varför vill de inte dokumentera skriftligen o lämna in till rätten? Bara Ebbas o hennes advokats ord om vad som sades.
Vad skrev man inte om?
2021-02-22, 15:16
  #14393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clyo
Här en länk till en magisteruppsats om ocker,”Vad är ocker? En analys av ockerbegreppet i svensk och tysk avtalsrätt”.

https://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:19774/FULLTEXT01.pdf

I uppsatsen görs bl a en genomgång av svensk rättspraxis avseende ockerparagrafen 31 § AvtL.

Om begreppet oförstånd skriver uppsatsförfattarinnan

"Angående oförståndskriteriet kan sägas, att ockerparagrafen slår till, på denna
grund, mot fall där den starkare parten utnyttjat sitt kunskapsövertag i en viss
situation gentemot den svagare parten för att uppnå fördelar av rättshandlingen.
Detsamma gäller om den starkare parten antingen själv varit specialist på det
ifrågavarande området eller om parten har någon på sin sida som är det. Ett
annat liknande fall är när den svagare parten inte förstått sig på den vissa
situationen som parten givit sin in på. Då anses det att parten varit oförståndig i
sitt handlande. Däremot kan oförstånd inte åberopas om rättshandlingen och
dess följder är av en relativt enkel karaktär, som i princip vem som helst skulle
kunna förstå sig på eller om ena parten felaktigt antagit att en rättshandling
skulle få en viss följd. Det krävs alltså att den svagare parten antingen sammantaget
varit mindre intelligent eller att det handlat om så pass komplicerade
affärer att en normalbegåvad inte förstår sig på dem."
på vilket sätt menar du att ocker skulle föreligga?
Jag kan länka till ett utdrag i Trafikförordningen - men det tillför inte heller diskussionen något.
Det finns inga argument kvar att framföra. Ingen har lyckats visa att Esb är galen. Ingen har lyckats få fram en värdering som visar ett påtagligt avvikande värde från de värderingar Ebba lät göra.
2021-02-22, 15:16
  #14394
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Då är det konstigt att fullmakten anger:'
Eller den hon har istället förordar, att vid domstolar och andra myndigheter samt vid banker, f-bolag och andra kreditinstitut i Sverige, utföra och bevaka min talan i samtliga angelägenheter
Stämplad Uppsala TR 7/12-20.
Då borde inte den formalian ha använts ..?


Lokal advokat i Örebro tar 1755:- INKL Moms, när jag kollade tidigare i höstas låg Binninge på typ +50 till, men då ex moms. Sen släckte Binninge ner hemsidan och när den nya kom upp fanns inte längre prisuppgifterna. Så 1800+moms blir då 2250:-/tim ink moms.

Ser man sen på hans facebook är det mycket skor med strumpor, mycket mat, och många bilder på hans "nya kontor", han har extremt mycket tid att skriva på Facebook och verkar bara sitta på sitt kontor och häcka på nätet, istället för att ha någon klient att jobba för, så Esbjörn verkar ha varit en gudasänd guldkalv för Binninges firma

Nja då Esbjörn har gett en generalfullmakt att vara eller anlita ombud vid rättegång, utföra och bevaka är inte vara Esbjörn själv vid rättegång.
Det går inte då den åtalade personligen ska närvara vid rättegången och även kunna besvara frågor, om b.la sitt egna handlande och omständigheter som inte finns i förhöret från motpart, åklagare och domare.
Om man inte har förvaltare vill säga och i vissa fall även då måste personligen närvara.
2021-02-22, 15:19
  #14395
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjelovek
Den gamla filmen Gasljus har gett namn åt ett sätt att skaffa sig kontroll över en annan människa. Det som numera brukar kallas "gaslighting" är en form av manipulation där information förvrängs, förvanskas eller utelämnas eller där falsk information presenteras. Avsikten med detta är att få offret att tvivla på sina egna minnen, uppfattning och sinneshälsa.

Även om Esb inte är utsatt för den värsta formen av "gaslighting" så finns det vissa tecken som pekar mot att han blir manipulerad. Esb tycks acceptera kursgårdsmadamens och fullmaktsgeneralens uppfattningar om honom som dement, han lyder deras order om att inte fullfölja fastighetsaffären, går med på att bli undersökt, låter sig bli uthängd i pressen och accepterar att skriva på fullmakter.

Gaslighting-texten passar även in på Ebbas o Dietz manipulerande tillvägagångssätt i att få till denna affär med Esbjörn.

Han verkar bli "gasad" från två håll.
2021-02-22, 15:20
  #14396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Freducation
-----------------------------------------------------------------
Tja vad ska man säga? En överläkare som specialiserat sig på att bota o föreläsa om scenskräck. På samma scen som även Ebba föreläste!
O en psykolog som specialiserat sig på kognitiva problem efter trauma typ hjärnskakning. Har Esbjörn haft en hjärnskakning?

De är dessa som muntligen har diskuterat med Ebba o co om Esbjörns tillstånd. Varför vill de inte dokumentera skriftligen o lämna in till rätten? Bara Ebbas o hennes advokats ord om vad som sades.
Vad skrev man inte om?

Det står i inlagan att yttrandena kommer att presenteras skriftligt om det ställs krav på detta inför huvudförhandlingen. Du kan se det som ett sätt att ge motparten möjlighet att hålla kostnaderna nere. Det blir ju i slutändan Esb som får betala för sakkunnigyttrandena om de ska ges in skriftligt. Sakkunniga arbetar inte gratis.

Citat:
Notera att inför en huvudförhandling i målet kommer vid behov sakkunnigyttrande att inges.
2021-02-22, 15:21
  #14397
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av IngenHemma
Men det är inte Ebba som vill "backa" affären. Det är Esbjörn som vill backa affären. Om han menar något med sina uttalanden måste han eller hans ombud ta initiativet för att få till stånd en sådan överenskommelse. Men att backa en fastighetsaffär är inte som att lämna tillbaka en tröja på HM.
Den som tar initiativet till att bryta avtalet får vara beredd på att ersätta motparten för merkostnader.
Om EB skulle jaga Esbjörn för att avbryta affären hade Binninge-ligan säkert försökt få det till att det är hon som bryter avtalet, och pressat henne på pengar, tex handpenningen.

Så efter att Esbjörn intervjuats i Expressen där i video sagt att han vill backa affären så menar du att inte Ebba skulle kunnat ta tag i saken och de avslutat den, hur skulle det misslyckas, misstolkas?
(Hon kunde ju jaga honom, hitta honom 8-10 gånger tills han skrev på avtalet, varför inte en gång till, nej hon ville inte, då är det bättre att säga det, att hon ville inte.)

Nej, att inte Ebba kunnat backa ur affären är lögner av den s.k. Ebba Busch Klanen här inne.
De vill ju att Ebba ska få sitt drömboende, antar att det ger en och annan av dessa skribenter en skön stund!
2021-02-22, 15:23
  #14398
Medlem
MrTomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nova68
Vem skulle då polisanmäla och senare stämma dom för de pengarna?

Bedrägeri är ett brott som regleras i brottsbalken. Det är ett brott som faller under allmänt åtal, detta innebär att det är en åklagare som beslutar om åtal ska väckas eller inte. Vem som helst kan upprätta en polisanmälan och således ge åklagare möjlighet att eventuellt väcka åtal.

Svar på dina frågor:
1. Vem som helst.
2. Åklagare.

Notera nu...
Jag påstår inte alls att det är uppenbart, enkelt eller liknande att fälla Binninge/Monika för bedrägeri. Min poäng är att det vore en risk för Binninge och Monika om de började slussa pengar från Esbjörn till Binninges företag. Jag tycker det är bra att det uppmärksammas att det finns en risk att Esbjörn skinnas men jag är inte beredd att döma Binninge/Monika redan nu. Så vitt jag vet så vet vi inte ifall Binninge ens fakturerar Esbjörn även om det inte vore orimligt. Vi vet de facto inte heller ifall Majkgård har något testamente där Esbjörn testamenterar fastigheten till henne även om jag själv inte skulle bli förvånad om det var så.
2021-02-22, 15:23
  #14399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Freducation
-----------------------------------------------------------------
Tja vad ska man säga? En överläkare som specialiserat sig på att bota o föreläsa om scenskräck. På samma scen som även Ebba föreläste!
O en psykolog som specialiserat sig på kognitiva problem efter trauma typ hjärnskakning. Har Esbjörn haft en hjärnskakning?

De är dessa som muntligen har diskuterat med Ebba o co om Esbjörns tillstånd. Varför vill de inte dokumentera skriftligen o lämna in till rätten? Bara Ebbas o hennes advokats ord om vad som sades.
Vad skrev man inte om?
Nej de har SKRIFTLIGEN tagit del av den utredning som Barry gjort. Den som vi alla kan ta del av genom offentlighetsprincipen. Den som du inte vill låtsas om att den finns. De som skulle rädda din snedvridna världsbild - men som istället sköt den i sank.
De har gjort det som alla experter gör - de har tagit del av ett standardiserat test som en "patient" gjort. Precis som i nästan alla andra fall där medicinsk kompetens konsulteras och där de utomstående experterna får ta del av röntgenbilder, journaler med mera - utan att träffa patienten.
DU menar att detta, inom sjukvården, ofta förekommande förfarande är humbug?
Törs man fråga hur din medicinska kompetens ser ut...?
2021-02-22, 15:26
  #14400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjelovek
Det står i inlagan att yttrandena kommer att presenteras skriftligt om det ställs krav på detta inför huvudförhandlingen. Du kan se det som ett sätt att ge motparten möjlighet att hålla kostnaderna nere. Det blir ju i slutändan Esb som får betala för sakkunnigyttrandena om de ska ges in skriftligt. Sakkunniga arbetar inte gratis.

Så du menar att Ebba o co försöker hålla ner kostnaden med omtanke om Esbjörn.

Men om det går Esbjörnarnas väg hamnar väl räkningen isåfall hos Ebba. Hon är kanske inte så säker på att vinna att hon sparar på utgifterna i eget intresse.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in