Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Lite otrevligt sätt att argumentera för sin sak..
Det har hänt även innan Corona att människor har förlorat luktsinnet som en följdsjukdom av influensa/förkylning. Inte så ofta som nu med Corona, men det har hänt.
INGEN läkare har ansett detta vara "allvarligt" på något sett. Patienten har fått höra att nerverna växer ihop igen efter ett tag. Alternativt kommer patienten att "klara sig" även utan luktsinne.
NU plötsligt är det en himla hallå av samma sak. Det är lite skenheligt.
Har man klagat över ovanlig trötthet efter en vanlig influensa då har man fått höra att "det tar tid" att återhämta sig. Ibland flera månader.
Nu plötsligt borde alla vara i prima kondition bara någon vecka efter insjuknandet.
Sen kan du ju inte förneka statistiken vilka som DÖR av detta virus och vilka som överlever.
Det finns vissa yngre utan underliggande sjukdomar som dör - men det är ovanligt.
Men inte alls lika otrevlig som de som ständigt förnekar att det är en allvarlig pandemi där en del dör en för tidig död.
Fruktansvärt sätt och i strid med ett modern humant samhälle.
Visst det finns många som det inte blir mycket mer än en förkylning, en del lite värre men en hel del riktigt allvarligt.
Min far hade redan dåligt hjärta då han var 75 och ett par gånger fått stoke men återhämtat sig mycket bra och hade aldrig överlevt en covid-19
Inte på grund av övervikt eller dålig kost som vissa påstår är enda orsak att inte att klara sig.
Han blev 90 och när ni förnekare skriver om att det är bara äldre som dör och annan skit spottar du på mig och min fars minne.
Svärmor är 91 och kommer troligen bli närmare 100 men får hon covid nu är det kört.
Nej hon är inte senil utan surfar på nätet varje dag och har egen iphone. Bor i egen lägenhet på äldreboende som vi inte besöker med risken att denna av er så kallade förkylning tar livet av folk.
Tillhör du de som tycker hon likväl kan dö nu?
Ärligt svar nu när jag ärligt besvarat ditt svar till något jag skrev åt en förnekare här.