Citat:
Ursprungligen postat av
BuggaMigInte
Ja, i och för sig kanske det är en onödig uppdelning överhuvudtaget, fantasi vs verklighet är "lika verkliga" i någon bemärkelse. Det enda jag försöker specificera är just såna tomma referenser, typ om jag säger fnurkidurk utan att binda det till nåt så hänvisar det inte till nåt.
Min ståndpunkt är att "den fria viljan" representerar något, precis som "kontakt" representerar något, som jag var inne på tidigare. Är vi oense där?
Citat:
Jag förstår vad du menar men det är synd att kalla det en saga. Det är ingen saga att om jag har en viss lapp som det står hundra på så kan jag få saker av dig i utbyte mot lappen. Dess värde är bundet till verkligheten, även om det värdet överskrider det så kallade "egenvärdet," typ värdet i själva lappen.
Det var så jag använde "saga" här. Jag ville uppvärdera begreppet från "bara saga" till "saga" för att göra exakt den poäng du precis gjorde. De som nedvärderar fiktioner eller illusioner använder själva olika fiktioner eller illusioner i sitt dagliga liv och är inte medvetna om det själva.
Citat:
Det är för övrigt en intressant diskussion i sig. Jag försöker som bekant definiera saker på användbara sätt, och just vad en bindning är känns lite svårt att ta på för mig för närvarande. Vad är en sån bindning? Vad händer när lappen får ett värde? Vad händer när den binds till verkligheten?
Precis, vad händer när fiktion manifesterar sig som en verkan i den fysiska världen. Det är här det börjar bli intressant för den som orkat ta sig ända hit. Och väldigt komplicerat..