Citat:
Jo, den har rätt att erbjuda på vissa områden, men svenskarna vänder den ofta ryggen. Det är ett eljest beteende som inte är så vanligt i andra länder. Finnarna, norrmännen och danskarna tar vara på sitt kulturarv på ett helt annat sätt. För att inte tala om tyskar, italienare, fransmän, ryssar, polacker, japaner, kineser och nästan alla andra. Och det har inte med patetisk nationalism att göra, det är ett sätt att föra en ständig ”dialog” med det som format det vi är och har blivit, en sorts självförståelse för bibehållen mentalhygien. Naturligtvis behövs kulturimpulser utifrån, men när de hela tiden kommer från samma håll och trumpetar samma budskap och ideologi blir det torftigt.
Men för att återgå till den klassiska musiken: Det stämmer förstås att klassisk musik är en marginalföreteelse i Sverige (och i USA, kanske med undantag för några få urbana centra), men så är det inte i resten av världen. Vi och anglosaxarna är rätt udda i det avseendet. Det räcker att gå in på sitt instagramkonto och konstatera att det finns miljoner ungdomar (och äldre) världen över som lägger upp klipp där de spelar klassisk musik – pianister, cellister, flöjtister, violinister osv. Och somliga (mest unga tjejer) har blivit kända influerare med hundratusentals följare. Dessa personer är EU-medborgare, ryssar, kineser, japaner, armenier, georgier, mexikaner och enstaka amerikaner. Men nästan ingen är svensk.
Det är faktiskt konstigt. Särskilt om man tänker på att lyrik, det nördigaste och mest exklusiva som finns, har fått en så hög status i Sverige på senare år, särskilt bland ”avantgardet”.