Citat:
Ursprungligen postat av
Nakedcat
Att EB lurar honom kan man uppenbarligen ha olika åsikter om. Jag tycker mer att hon utnyttjar honom genom att "tjata och tjata" så att han känner sig pressad att sälja.
Att "den där tanten" lurar honom vet vi väl ingenting om. Det är ju bara en teori som har lanserats här på forumet.
Att brorsonen lurar honom vet vi väl inte heller. Han kan ha fullt rimliga skäl till att vara upprörd över försäljningen. Om det fanns ett fritidshus värt åtskilliga miljoner kan man väl anta att det fanns en hel del annat av värde i arvskiftet. Han kanske avstod från en hel del annat för att få ärva huset efter Esbjörn. Knepigt att göra en sådan överenskommelse kanske, men nog inte helt ovanligt inom släkten då man litar på varandra.
Att han avstod från sitt arv och trodde att han skulle bli ends arvinge är ju komiskt.
Huset som är enda som har affektionsvärde håller på att förfalla, vad är det som säger att inte Esb. blir 95+. vem vet hur huset ser ut då, nä ett jäkla skitprat är det.
Om det hadde ett värde hade inte huset fått förfalla, att sen dra in en gran som är 6-7 år är bara patetiskt.
Har Esb. ens sett den ? Han hade troligen inte sett den om den hade tagits bort och drn stubben hade varit normal. Än mindre Mz.