Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Har finnarna beställt nu?? Länk?
Swemet tar order i Finland på 1MSEK
Swemet följer upp sin tidigare order i Finland med ännu en order till samma kund, ordervärde 1 MSEK med ytterligare potential uppskattat till 10 MEK. Leverans sker under Q1, 2021
Efter att kunden i sin förstudie med genomgång av såväl Swemets mätare som den IT-plattform som Swemet erbjuder blir Swemet en totalleverantör av såväl mätare som IT-lösningar.
Anders Sagadin, Styrelseordförande Swemet; "Vi fortsätter utveckla bolagets erbjudande till marknaden. Vårt mål är att vidareutveckla och paketera bolagets helhetslösning, med en större komponent av återkommande och löpande intäkter baserade på den IT-plattform som Swemet erbjuder. Plattformen ger våra kunder möjligheten att på säkert och effektivt sätt administrera sin installerade bas av mätare."
Med ordern från Finland så etablerar sig Swemet på en ny marknad och ser möjligheter i främst Finland och Danmark under 2021.
Linköping 2020-12-22
För mer information,
Swemet AB (publ);
Jan Axelsson, VD
Telefon: +46 70 952 12 80
E-post: jan.axelsson@swemet.se
Anders Sagadin, Styrelseordförande
Telefon: +46 70 699 40 00
E-post: anders@sagadin.com