Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Låt oss diskutera att starta en ny tråd. Jag skulle självklart helst se vår underbara stora brusiga tråd tillbaka. Men om det inte går, eller fram till dess att det går, kan vi överväga att starta en ny tråd, så vi i all fall kan ha en intressant diskussion igen utan varningar, raderade inlägg och avstängningar?
Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Därför vänder jag mig först till dig. Har du fått ut ett svar från moderatorerna om, med vem vi frågar och var vi kan ha en trådstart?
Dom enda svar jag har fått, är dom som syns här i tråden om tråden.
Det här är det närmaste svar jag har fått:
Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Ifall man vill lägga in en ansökan om en tråd med lite mer tillåtande regler, även utanför Laidback, hur bestäms det? Vem gör avgörandet?
Citat:
Ursprungligen postat av
najas
Moderatorerna i delforumet, ev. efter diskussion med övriga mods och admins.
Sedan bad jag om en bekräftelse huruvida jag hade tolkat svaret korrekt:
Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Ska jag tolka det som att ni har befogenhet att skapa en tråd med lite mer tillåtande regler, för att på så sätt avlasta vetenskaps-sektionen från icke-vetenskapliga inlägg?
Detta ledde till trams-svar från "najas".
Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Laidback som de har tydligt gett sitt medgivande till är inte intressant. Jag kan inte själv riktigt tyda vad de menar och i mina öron låter det bara som ett enda stort förbud, där så lite svar som möjligt ges på dina frågor.
Ja, det kan vara svårt att veta vad moderatorerna menar. Och dom tycker inte om att medlemmarna frågar om förtydligande.
Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Vi kan ju också bara pröva. Intressant att se om det innebär en ögonblicklig avstängning för TS i så fall liksom varningar för alla som skriver i tråden.
En tråd är ju i normalfallet underställd dom regler som gäller i sektionen där tråden startades. Därför skulle det vara värdefullt med ett tillstånd från moderatorerna att få en tråd med lite mer tillåtande regler, så att tråden kan fungera som samlingspunkt.
Jag tror fortfarande att politik-avdelningens sektion "Coronapandemin" är den bästa platsen.
Jag ser gärna att den nya tråden "
Den samhällspolitiska utvecklingen i pandemins skugga", kan få funktionen som en samlingstråd. Det skulle förhoppningsvis medföra att vetenskaps-debattörerna kan få ha sin avdelning ifred.