Citat:
Ursprungligen postat av
NONVIOLONCE
jag hade nog inte talat om att jag skulle bli hämtad den morgonen. Suzanne skulle bli hämtad ca 0900
av tenniskamraten. Vad hade de gjort när det knackade på dörren?? Sedan så förstod jag att de inte hade några direkta vapen när de gick in i huset, hade det varit jag så hade jag försöka att ta mig ut samt slänga något stort ut genom fönstret så att kanske grannar reagerar. CÖ nämner i ett SMS till Victor något om att Lars gurglade och det förstår man vad det är.. när man blir halshuggen som Lars blev så får man ingen luft och det är det gurglet idioten pratar om.
Offren satt där tysta och snälla ... och vad fick de??
De blev torterade, slagna, kvävda , strypta och halshuggna.
Djävla idioter!!
Ja,, det här stämmer ju inte alls med CÖs berättelse i polisförhör et. Där säger han att Viktor skar L i halsen medan han själv var utanför huset. Men i SMS till Viktor skriver han att han hade sagt någonting till Lars medan han gurglade. Hur kan han prata med Lars om han inte var närvarande? Har ni tänkt på det? Har inte CÖ försagt sig då?
Skulle inte vilja vara åklagare när dom skyller på varann. Men jag tror att förhörsledarna har tänkt på det eftersom dom tog upp den här saken när Lars gurglade en gång extra i ett förhör med CÖ. Vad tänker ni andra om den här saken? Viktor skulle ju ha gått in först omaskerad och med ett vapen i byxlinningen enligt CÖ.
Att dom berättade om tennisen och att Suzanne skulle bli hämtad berodde väl på att dom trodde att dom skulle skrämma bort dom på en gång. Det hade ju kunnat fungerat men tyvärr inte den här gången.
Detta att grannen skulle ha pratat med Lars när han redan skulle ha varit död är väl konstigt. Vad säger ni?