Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Trump säger att inte litar ens på resultatet när man räknar rösterna för hand så han får väl räknar österna själv då i Georgia.
Problemet är ju att det inte finns något sätt att verifiera att valsedlarna är äkta. I princip har vi ju det problemet i Sverige också. Det är därför som vi lägger så stor vikt vid att man skall legitimera sig och prickas av från röstlängden när man stoppar sina valkuvert i lådan.
När lådan väl öppnas vet man inte längre vem som stoppat i vilket kuvert. Det viktiga är att kunna observera hela processen från att väljare röstar tills dess att lådan öppnas samtliga kuvert läggs i en hög på bordet och börjar öppnas.
Det som händer när man skickar ut röstsedlar med post till väljare som returnerar dem utan att någonsin visa legitimation är att hela processen öppnar för fusk. Observatörer från samtliga partier måste få närvara när brevet öppnas och valsedeln godkänns som giltig. För att det skall gå att kontrollera i efterhand måste brevet som skickades in och valsedeln fortfarande behållas tillsammans som en enhet ty annars går det aldrig att kontrollera i efterhand.
Att rösterna räknas om är nog det minsta problemet. Problemet är ju att man måste komma överens om vilka valsedlar som ens skall räknas. Som jag förstår det har Delstatsledningarna i åtminstone Michigan ocH Pennsylvania valt ett system där det är omöjligt att kontrollera hur en valsedel hamnat på bordet för att räknas. Det processen är helt enkelt inte möjlig att observera.
Skall Trump vinna detta tror jag att han måste få hela delstatsval ogiltigförklarade. Eller åtminstone vissa delar (de fyra demokratiskt styrda storstäderna mer specifikt). De valsedlar som ligger på bordet läs visa Biden som vinnare. Däremot lär det vara omöjligt att avgöra vilka valsedlar som borde finnas där...
Poströster i Sverige är något helt annat med betydligt större möjligheter för partier som så önskar att delta med valfunktionärer.