Citat:
Ursprungligen postat av
TheBuster
Om vi citerar från andra sidan, Frank baude KPMLr: Vi är ett extremt partim vi drar till oss extrema personer.
Så om vi då bör slutsatsen bli att att galningarna bara söker en plattform, spelar ingen roll om det är en salsakväll för Chilesfolk eller grillkväll för DFS. Innan var det lite svårt att prata plattjord med ölstinna bulor på en Pluton Svea spelning nu kan man ringa in till en podd ocg få likes på sociala medier, då måste man ha rätt?
Tyvärr kan jag lite för lite om KPLM(r) för att uttala mig om hur det såg ut runt dem, men det handlar kanske om hur man definierar "extrem" också. En extrem person kan vara en som säljer allt han äger och köper en flygbiljett till Raqqa för att slåss med IS. En extrem person kan även vara en person som är besatt av att Jorden är platt och klär ut sig till furrie på helgerna.
Grupper som Falun gong har inget politiskt gemensamt med vare sig nationalister, eller kommunister, eller miljöfanatiker, och därför kan de sväva runt däremellan och låna scenen för att prata om sin sak.
Sen finns det lite olika incitament för värdgruppen också. Nationella vill hitta någon att bli accepterad av så att de inte är den ensamma killen på skolgården och då går det bra att hålla sig fast och visa för omvärlden att den här killen som hatar kinesiska regeringen faktiskt tycker om honom.
På rödingarnas sida, så har man ett behov av att visa att man accepterar de konstigaste grupperna som finns. "Kolla på oss, vi accepterar faktiskt den här freaken i Sverige som har blått hår, hatar Kinas regering och tror att rymdödlor styr världen och det är inget fel med det!".