Citat:
Ursprungligen postat av
Reviews
A 166, s 24-25: "Av de 42 punkter som registrerats mellan perioden klockan 23:23 och 23:38 den 14 maj 2018 så återfinns koordinaten (59.2891468, 15.1861671) 29 gånger, nästan 70% av tabellens samtliga punkter i Figur 1. Det som gör punkten intressant är att även om koordinaterna är desamma så fluktuerar noggrannhetsvärden mellan 68 och 122 meter.
5702/23383-18 14 (16) K574218-18
Undersökningsprotokoll Protokoll Google Maps lena.wesstrom@gmail.com, 2019-12-27 09:53 diarienr: 5000-K574218-18
Detta skulle kunna bero på att signalstyrkan till ett trådlöst nätverk i närheten av enheten är den baserande faktorn för att uppskatta precisionen på enhetens position. Den uppskattade platsen på detta trådlösa nätverk skulle kunna ha använts som mittpunkt för precisionscirklarna."
Intressant iakttagelse av dig: mittpunkten - uppgivna koordinater - som avses är belägen strax nedanför B*alagsg 2A, utanför baksida R*ttarevägen 11 och rakt mittemot ingången till bullerplanket.
A 151, s 180:
Vittnesförhör med granne på B*alagsgatan 2A
"Rösterna kom från gatan, men lät nära. Det var en röst som var stark som väckte henne. Den starka rösten var en mans röst. Den var ganska mörk. Han pratade väldigt snabbt. Ulla kunde inte urskilja vad den sa. Rösten lät en kort stund, kanske en halv minut. Ulla vet inte om hon hörde någon mer röst. Hon kan inte beskriva ytterligare en röst. Den rösten Ulla hörde pratade med någon men hon vet inte om personen fanns på platsen eller om han pratade i mobil. Ulla var sömndrucken. Hon tror att hon kan ha hört något mummel också. Det var en stark röst som lät, sen blev det tyst och sen lät den starka rösten igen.
Med stark röst menar Ulla att hon kunde höra den från gatan, genom springan vid det öppnade fönstret. Den var så stark, inte var en vanlig samtalston om någon bara passerar, att hon väcktes av den. Ulla har ingen aning om vad det rösten pratade om handlade om. Men rösten lät uppjagad och intensiv. Det första Ulla hörde var rösten, då vaknade hon. Hon tänkte att hon borde gå och titta för lät som att de befann sig i trädgården utanför hennes sovrumsfönster. Hon tänker att de måste ha varit precis utanför planket vid uteplatsen vid hennes uteplats.
Det sista Ulla hör är att det blir tyst, rösten liksom försvinner, och sen somnade hon om. Det var som att det lugnade ner sig. Ulla tänker att det kan ha varit så att personerna försvann förbi kortsidan av hennes hus, nedåt gatan, och att rösterna därav snabbt dämpades. Det kan också ha varit så att de rörde sig uppåt, längs gatan, mot och/eller förbi huset med nummer 4"
- Var det här Ls mobil blev stillastående en stund kl 23:25, för att efter 1-2 min bege sig mot BP?
Av det (lila) jag förstår av analysen av Lenas "mins Tidslinje" är att koordinaterna aldrig är exakta, men att koordinaten som du tar upp är intressant då den kopplar upp sig så många gånger att den används som mittpunkt för precisionscirklarna. Koordinaterna kan baseras på antingen GPS koordinater eller från trådlösa nätverk, vilket är anledningen till att man använder precisionscirklar (eller något ditåt).
Jag har också tänkt att rösterna som vittnet berättar om kan ha kommit från SD och Lena. Med tanke på att SD har haft berättelsen om testningen av cykelväxlarna tidigt i utredningen, är jag övertygad om att han har med sig sin cykel.
Den kan han ha antingen tagit ända fram till Lenas port, eller så har han ställt undan den i buskaget, just där nära vittnet, där också Lenas mobil sedan lämnas vid 23:38.
Jag har svårt att tänka mig att grälet varit av sådan at att Lena kände sig hotad, eftersom hon sedan följer med in bakom planket.
Sedan passar det bra att lämna Lenas mobil där cykeln står, te x här:
https://www.google.se/maps/place/59%C2%B017'20.9%22N+15%C2%B011'10.2%22E/@59.2886446,15.1859438,65a,35y,45.05t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d59.2891468!4 d15.1861671
Det som då blir lite konstigt är att hunföraren går ca 100 meter åt vardera hållet på gatan från Lenas bostad. Hur kommer det sig att hunden inte tar upp detta spår? Borde inte gm varit blodig på händerna? Fötterna?
Tog han med sig cykeln in bakom planket? Hade han skosydd, plasthandskar, och kanske t om tröja/jacka som han kunde snabbt ta av sig, linda in i något och stoppa in i ryggsäcken. Mobilen kastar han snabbt in i buskarna för att tas om hand om vid senare tillfälle, då det raderas och den blir förstörd?
A 166, s.12
"[...]
Samtliga koordinater som redovisas i detta protokoll visar
aldrig var enheten exakt har befunnit sig i, utan endast var enheten tror den varit baserat
på känd kunskap. Om enheten använts sig av GPS för positionering är uppskattningen
bättre än baserat på data från trådlösa nätverk eller mobilmaster. [...]"
//
s 23-24
"[...]
Varför detta noggrannhetsvärde skiljer så mycket skulle kunna förklaras med
en hypotes. De koordinater som registreras är både genererade av enheten i realtid med
hjälp av GPS samt blandat med fördefinierade koordinater på platser som tjänsten "Din
tidslinje" kan koppla enheten till. Enheten skulle kunna sammanlänka till andra platser
med hjälp av närliggande trådlösa nätverk, mobilmaster samt via andra uppkopplade
enheter.
Att använda enhetens egna GPS är batterikrävande vilket gör det mer fördelaktigt att
använda trådlösa nätverk och mobilmaster som knytpunkter då dessa tjänster oftast är
påslagna hela tiden.[...]"