Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Det hänger på hur du definer ordet antar jag. Från wiki:
"En finansbubbla eller finansiell bubbla är en situation när det pris som personer betalar för finansiella tillgångar, till exempel aktier eller fastigheter, överstiger det reella värdet på tillgången ifråga, d.v.s. det värde som tillgången har om man ser till de inkomster som tillgången realistiskt sett kan generera."
Kan vi utgå från denna? I så fall menar jag.
Jag är helt ok med den.
Det du skall visa då är att innehavarna av köpte bostäder betalar ett premium i väntan på en framtida reavinst.
Och desto längre innehav, desto mer måste reavinsten bli för att betala ackumulerat premium.
Så i fallet bubbla som du citerar är innehavstiderna korta. Annars blir det svårt att få innehavet att gå runt.
För bostäder hamnar man dessutom i bekymret med höga transaktionskostnader.
Men du kan väl göra så här.
1. Hitta en nyproducerad HR med presumtionshyra.
2. Hitta en nyproducerad likvärdig BR.
3. Räkna ut premium. Dvs boendekostnad för BR-HR.
Då har vi iaf premium beräknat.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Bostadens värde är tomten och själva boendet. Boendet omfattar de basala funktionerna som skydd, värme, närhet till jobb. Dessa värden variabla, men huset (nu specifikt äldre fristående villor) kommer oundvikligen minska i värde med tiden.
Fast här finns inget sätt att beräkna premium.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Bubblans uppkomst i min mening är när personer betalar överpriser med billiga krediter för dessa värden i hopp om värdeökning när värdet i själva verket minskar.
Problemet med det är väl att man inte har tillgång till billiga krediter.
1. Vad har realränta varit för bostadslån under 2000-talet.
2. Hur stor har kreditförlusterna varit för bostadslån?
När man begrundar detta ser jag väl inte att man kan tala om billiga krediter.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Jag tror att många fram tills idag köper till ett högt pris men ursäktar det med tron att priset kommer vara ännu högre i framtiden.
Det där resonemanget hör jag mest från folk som inte äger bostäder. De som äger verkar ha köpt för att bo där. (Sedan lär det ju gå att hitta individer med andra resonemang. Dessa finns alltid).
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
2020 upptäcker de att det behöver dräneras om, bytas tak och det läcker från ena fasadsidan så alla fönster och tätningar behöver också bytas.
De senaste 30 åren har det gjorts en besiktning vid köp. Och de har bara blivit bättre och bättre med åren. Även för 30 år sedan mättes med fuktmätare.
Numera borrar man hål och kollar grunden.
Låter ju inte rimligt att detta skulle ha missats. Och detta sänker priset en hel del för det huset.
Jag har själv budat på hus som varit i bra skick men inte riktigt moderniserade. I det fallet var slutpriset 1 MSEK lägre än om de varit upp-piffade. Men det lär kosta mist en mille att anlita hantverkare för att göra upp-piffningen. (Kan också säga att det huset var det ingen rusning efter. Det blev nog för dyrt för flipparna. Och ointressant för de som köper för att kunna lägga ut bilder på köket på Facebook.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Dåligt isolerade väggar, tak och grund.
Tilläggsisolering av tak lär ha gjorts av tidigare ägare. Jag har haft ett 70-talshus och det tilläggsisolerades på 80-talet och FTX installerades.
Grunden får man leva med. Har man uppreglat golv i källare kan man lösa det med ett ventilerat golv. (Löser också problem med markradon).
Och ang väggarna så är det väl fönstren som drar ned K-värde. Byte till 3-glas löser den saken.
Och är det dåligt isolerat generellt så stiger bara uppvärmningskostnaden. Och med det så faller priset.
Uppenbarligen är inte uppvärmningskostnaderna för höga.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Åldrande trä i konstruktionen som stått kallt och eventuellt fuktigt i 50+ år.
Det kan ju vara sant för ödegårdar. Men det är väl inte de vi talar om.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Denna "risk" är och borde belysas mer när man pratar bostadsmarknaden. Faktum är att ingen kan veta säkert hur detta bostadsbestånd kommer stå sig. Stenhus från 1800 talet står än idag. Massiva trähus från tidigt 1900 står än idag. Vi får se hur "moderna" villor står sig i framtiden. Men en sak är säker, dom kommer gå ner i värde med tiden.
Hur många villor/flerfamiljshus är det som måste rivas pga att de är för kassa?
Det jag känner till ang villor är att de rivs för att de är i minsta laget. Och den som köpt tomten vill ha något större. Men det tro jag mer är att storstadsfenomen.
Sedan kostar det med materiel och hantverkare för befintliga villor. Och byggjobbare mm för nyproducerade. Därav att de kostar vad de kostar.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan-hus
Jag läser vad du skriver och tar det till mig.
Ok så liten risk att styrränta sticker iväg. Hur står det till med bostadsobligationerna, finns det någon osäkerhet där som kan spilla över på bolånen?
Tittar jag på 5 åriga bostadsobligationer är räntan nu 0.11%. För statsobligationer är den -0.32%
Skillnaden är risken.
Bostadsobligationerna är säkerställda. Dvs obligationsinnehavarna tar över panten ifall utställaren konkar. Risken är väldigt liten.
Men det som kan hända förutom högkonjunktur är att vi tappar BNP mer rejält och permanent. Om vi åker på sådan politik som t ex franska Front National driver. Då måste företagen lämna landet. Brain gain över går till brain drain. BNP rasar. Husen säljs och Stockholm blir mer som Kramfors. Då stiger risken. Även om RB har -1% kommer boräntan att stiga.
En sådan risk finns. Ser man det börja hända skall man lämna landet. Snarast.
Slutligen en sak att begrunda
Du har samma prisstegring för hyreshus, som för småhus och BR (och fritidshus).
Det är lite olika aktörer på dessa marknader. Men alla gör exakt samma spekulation. Är inte det lite långsökt?