Frågan som TS ställer är för tillfället: Inte riktigt nu.
Däremot uppstod läge den 24 september (S&P500) när man för andra gången kunde börja skönja en vändning av trend för mer än t ex endast korta EMA10 och 21. Vid större fall på mer än -5% vill man (jag åtminstone) gärna ha lite mer bekräftelse än de kortaste medelvärdena.
Tog jag därför en spekulativ position just den 24:e september och satte stopp runt -3% under. Det gick ned något och positionen stod på minus, något som är ganska vanligt när man tar den här typen av positioner (aldrig varit med om något som går direkt till stjärnorna efter köp). Något dygn efter nedgång och röda siffror för positionen kunde man dock också se att det skapades en högre lägsta på 4h:
https://i.imgur.com/TBVzu8B.png
Efter entry gick det ned något men sett på 4h skapades också en högre lägsta, en typiskt positiv signal som vid trend nedåt kan innebära att en vändning även på makroperspektiv är antågande
-
Så när skulle man kunna ta en position i dagsläget?
Inte nu.
30 september, 2 oktober samt den 6 oktober är bra exempel på när det förelåg fina möjligheter för nya lägen att gå in (S&P500):
https://i.imgur.com/abuyMKd.png
30 sep, 2 okt och 6 okt markerat
Det som hände på de datumen är att priset gick ned och fann support på SMA50 (4h) samt även för SMA100 den 6 oktober. När priset går upp och sedan faller tillbaka och testar något som t ex SMA50 på 4h är det ett typiskt köpläge.
Nästa läge att gå in blir ganska givet när det går ned igen. Vad för strategi man väljer för att testa en entry med får man avgöra själv; nu när vi är i en positiv trend sett till dagliga (fortf. S&P500) kan en idé vara att gå på de något kortare tidsintervallen (15 min etc) för att där se när det börjar vända upp efter det gått ned. Man bör dock i sådana fall 'hänga' på säljknappen och vara beredd på att det vänder ganska fort till ens nackdel (varpå man får vänta och göra ett nytt försök senare).