Citat:
Ursprungligen postat av
Kulturmarxist
Förarlösa lastbilar har de redan. - Men inte billigare batterier. Flygplan kräver 400/500 watt/kilo så det ligger nog 5 år i framtiden. Tåg, Fartyg - You name it - Allt utom Teslas återvinningsbara rymdraketer kommer att gå på batterier i framtiden.
Igår släppte Starlink ytterligare 60 satelliter. Men det står inte i svenska tidningar, de skriver om Greta istället, kränkta bögar, kränkta afrikaner, ensamkommande "barn" osv och nazism. - Man har återvunnit samma raketer 3-5 ggr.
Den här tråden handlar om Tesla. Tesla har inga raketer och inga satelliter. SpaceX ägs inte ensamt av Musk, så han kan inte hantera SpaceX som hans privata sidoprojekt. SpaceX är alltså ett helt separat bolag, med egna anställda, som inte kan "lånas över" till Tesla.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kulturmarxist
ATM har tydligen kostat Tesla 5 miljarder dollar. Varav mycket betalats med aktier. 5 Miljarder dollar är vad Apple lagt ner på sitt spektakulära nya fräna tuffa huvudkontor som blev flera år försenat i planeringen. - Nu vet ni vad cheferna på Apple sysslar/lägger energi/prioriterar på dagarna och ni vet vad Teslas chefer sysslar/prioriterar på dagarna.
Apple kan lägga flera miljarder på ett nytt huvudkontor eftersom de tjänar enorma pengar. De har många anställda och behöver således ändamålsenliga lokaler.
Cheferna på Apple verkar fokusera på att driva verksamheten framåt med bra lönsamhet och på att tjäna pengar. Tesla verkar inte det minsta fokuserade på att tjäna pengar. Deras stora inkomstkälla hittills (netto) har varit att sälja nya aktier och genomföra nyemissioner..