Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Stabilisatorfenan skulle ha med saken att göra på två sätt i ett scenario där katastrofen beror på en läcka i skrovet som inte är orsakad av någon plötslig kollision med ett föremål eller farkost eller någon sprängning eller dylikt.
När man installerar stabilisatorfenan ett halvår tidigare gör man fel och orsakar skador på skrovet. Dessa leder nu under det hårda vädret till en stor läcka. Vid 00.30 fäller man ut stabilisatorfenorna, men den på styrbords sida fungerar inte. Detta är anledningen till att Henrik Sillaste beordrats ut för att se till att den fälls ut, vilket han då senare ljuger om.
Han förstår vid att fartyget är läck och att saunaavdelningen står under vatten och återvänder till maskinrummet. Från bryggan fjärröppnas av misstag dörrar som släpper in vatten i andra avdelningar. Treu och Sillaste försöker med de saker de beskrivit för att häva slagsidan som plötsligt uppkom vid öppningen av dörrarna, men misslyckas. Vatten läcker ju nu in på bildäck i stor mängd, underifrån och från den fyra meter höga läckan och kanske från akterporten.
På ett ungefär, detaljerna stämmer säkerligen inte helt i min beskrivning.
Här behövs en mer lokal konspirationsteori där folk som inte vill ta på sig skulden ljuger.
Stabilisatorfenan och dess styrning ligger bakom stabilisator- och kloaktankarna som ligger ungefär midskepps. Jag räknar 4 vattentäta skott till pool - och saunaområdet. Så att en läcka id fenan skull ge vatten i saunadelen förefaller långsökt.
Vidare får Estonia inte signifikant slagsida oavsett hur mycket vatten du få in på däck 0 (när det fylls upp ökar stabilitet t.o.m.) Det krävs vatten också på däck 1, och inte ens då kan du enligt kända stabilitetsberäkningar få mer än ca 20 grader slagsida (då har vi som jag skrivit många gånger tidigare knä- eller midjedjupt vatten på däck 1!) (
http://www.estoniasamlingen.se/SSPA/1_Definition_of_foundering_scenarios_CFD_Computati ons_and_validations_Comprehensive_modelling.pdf, s.42). För att vatten skall komma upp till däck 1 krävs först och främst att däck 1 nästan är fyllt, detta samtidigt som 19 personer tar sig levande därifrån utan att se något som ens liknar den mängden vatten.