2020-10-03, 21:11
  #5101
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dualtofilter
Så här håller de på och snackar om gravfrid ena stunden, och sen skickar de ner dykare som håller på och bryter upp hytter till höger och vänster och ska leta efter gud vet vad. Herregud, som om det här inte kunde bli ännu mer av ett skämt sett från myndigheternas hantering av det hela.

Om jag förstår det rätt så är det de här Rockwater som är dykarna i den här texten? Man fattar lite mer nu i dokumentären när han säger något om att de ibland än idag tänker på Estonia och undrar om varför deras uppdrag såg ut som de gjorde.



Får man fråga vad källan till vem de olika hytterna tillhör är?
Källan är den tyska expertgruppen som utförde Meyervarvets rapport.
Kapitel 27, scrolla ned till, (2): The inspection of particular cabins on deck 6.
https://estoniaferrydisaster.net/estonia/index.html
Citera
2020-10-03, 21:13
  #5102
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Somaton
Jaha? Du frågade var uppgifterna om vågor på fyra meter kom ifrån. Du fick svaret och drar något anekdotiskt. Läs hela kapitel 5 själv om de yttre förhållandena, så ser du den sammantagna bilden av tid, väderleksrapporter, observationer etc.

Om du inte tror att de stämmer får du komma med en bättre källa över vädret och Östersjön under förlisningsnatten.

Jag läste vad du postade. Några såg fyra meter och en annan 12. Höga vågor på Östersjön är ingen ovanlighet och fyra meter är inte mycket att komma med. Men du kanske vet mer bakom ett keyboard?
Citera
2020-10-03, 21:14
  #5103
Medlem
Barney Calhouns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av likewhatyoudont
En ubåt är ett tjockt tryckskrov med besättning innerst, och ett tunt plåthölje ytterst. Så vid en kollision förstörs det yttre höljet och allt emellan. Men tryckskrovet kan klara sig..
Och är det en stor nato u-båt dvs Amerikansk så var dom då åtminstone klädda i gummi då.det var dom enligt en krigsveteran som från första gulfkriget som under sin "Pension" från armen efter kriget fick gå vakt på dom någonstans i San-francisko bay".
Lämmnar nog lite spår på skrovet. Inga färgrester eller så.
Citera
2020-10-03, 21:14
  #5104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Det hål som visualiserats i media på sista tiden sitter inte i vattenlinjen - det sitter i höjd med bildäck... Således kan det omöjligt ha påverkat olyckan eftersom vatten på bildäck inte kunde få fartyget att sjunka. Så svårt är det inte att följa den blåa linjen på skrovet....
https://forumbilder.com/i/rXf3


Har ingen aning om det är samma hål man har filmat.
Har du sett en färja i storm, tror du att vattnet följer vattenlinjen? Fartyget både rullar, häver sig och sjunker i vågorna, annars skulle inte vattnet kommit in genom bogvisiret heller.
Citera
2020-10-03, 21:14
  #5105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HKR1975
Det borde gå att få tag i honom om han lever. Källa på att han lever? Han bör ha sett vad som hänt ja.


https://youtu.be/vES1gYQ5QO0
Citera
2020-10-03, 21:16
  #5106
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
I en radar filtrer du bort vågtoppar för att inte få för många ekon. Det var nattsvart och iongen kan se ett torn på en ubåt. Inte med ögonen eller i radarn. Ett vittne såg dock något stort vid fartygssidan. Det kan inte vara något annat än en ubåt.

Han menade att ubåten körde på Estonia. Ubåten träffade i sidan på färjan.
Citera
2020-10-03, 21:17
  #5107
Medlem
mjohan84s avatar
Undra om
Hon sjönk så här...skulle då smällen lett till att båten sprack på det stället ? Låt helt otroligt

https://tv.aftonbladet.se/abtv/articles/51419
Citera
2020-10-03, 21:17
  #5108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Osakazuki
Inte alls osannolikt. Botten består längst ner av klippor och sten. Ovanpå lägger sig allt mer fint sediment som tillslut ser helt slätt och mjukt ut. Kan mycket väl finnas uppstickande klippor srax under det synliga ytslammet.

Om det finns klippor som sticker upp bör man kunna se detta om man dyker och undersöker det. Så långt har inte båten förflyttat sig på 26 år.
__________________
Senast redigerad av HKR1975 2020-10-03 kl. 21:26.
Citera
2020-10-03, 21:19
  #5109
Medlem
Somatons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Jag läste vad du postade. Några såg fyra meter och en annan 12. Höga vågor på Östersjön är ingen ovanlighet och fyra meter är inte mycket att komma med. Men du kanske vet mer bakom ett keyboard?

Det är inte jag som vet utan författarna till haverirapporten. Läs kapitlet, det är intressant.
Och läste du ordentligt så ser du att radarmätningen av 12-metersvågen kom på morgonen långt efter förlisningen när vädret blivit värre.

edit: Observationer och väderprognoser säger att vågorna vid olyckstiden låg mellan fyra och sex meter. Jag håller med dig om att det inte är särskilt märkvärdigt.
__________________
Senast redigerad av Somaton 2020-10-03 kl. 21:24.
Citera
2020-10-03, 21:19
  #5110
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
I en radar filtrer du bort vågtoppar för att inte få för många ekon. Det var nattsvart och iongen kan se ett torn på en ubåt. Inte med ögonen eller i radarn. Ett vittne såg dock något stort vid fartygssidan. Det kan inte vara något annat än en ubåt.

Vittnet såg något stort vitt. Det var bogvisiret han såg.
Citera
2020-10-03, 21:20
  #5111
Medlem
Barney Calhouns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Qualatex
Ursäkta, men kan du peka på den källa/citat på att vraket roterat 180 grader? Det framstår som om stabilisatorteorin står och faller med detta faktum (om jag inte missuppfattat det hela).
Tyvärr.
Ganska lång tråd. Ids inte.
Men den som följt med vet att orsaken som uppges till hålets upptäckt skulle vara båtens vridning på botten.
Sök själv.
__________________
Senast redigerad av Barney Calhoun 2020-10-03 kl. 21:28. Anledning: Stavfel.
Citera
2020-10-03, 21:20
  #5112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Skadan har uppstått när hon träffade botten. Det räcker med en åsrygg eller annan ojämnhet. Estonia är 157 meter lång och väger över 15 000 ton. Skrovplåten är 8-10 mm tjock. Lägg henne på sidan på en svetsskarv på ojämnt underlag och se vad som händer. Eller låt henne sjunka 80 meter först och sen landa.

Jag tror inte mycket på detta då experter sagt annat om botten. Oavsett borde hålet ha setts och dokumenterats vid tidigare dykningar. Varför vill de undanhålla detta är frågan. Luktar big cover upp som vid Palmemordet. Sossarna troligen inblandade liksom deep state.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in