Citat:
Ursprungligen postat av
qazwsxedc
Nu visar sig hålet finnas ungefär där det borde ha funnits, istället för att då börja fundera på vad det innebär att det faktiskt finns och varför det har förnekats, då är det istället all in från de som skrikit foliehatt att börja prata om allt möjligt annat som skulle kunna tyda på att hålet uppstått på botten, allt från berg, flyttblock, stenar, utmatning i fogar, balkar etc.. ska ni inte börja ifrågasätta om hålet verkligen finns och inte är photshoppat?
Hålet som tidigare refererats till var framme i bogen och den är väldokumenterad. Killen som ursprungligen pratade om det förnekade ju dessutom om att det kunde röra sig om "hans" hål. Det är inte ett dugg konstigt med tanke på att Estonia LÅG på hålet vid tiden för de första dykningarna och haveriutredningen. Hon har sedan dess vridit på sig.
Om man redan när det begav sig hade bärgat fartyget så kan jag garantera dig att man hittat massvis med skador på styrbordssidan. Inte på grund av någon konspiration utan på grund av att 15000 ton fartyg kapsejsat med lastförskjutning och sedan blivit liggande på sidan på botten.
De som då snackade om ett hål i fartyget som krav för att hon skall sjunka var/är dumma i huvudet eller pengakåta lurendrejare som vill slå mynt av andras dumhet vilket är hela anledningen till att det ens uppstått en sådan korkad konspiration. Estonia hade vattentäta tvärskeppsskott under vattenlinjen och var designad att flyta med 2 av dem skadade och vidare så behövs inte ens en sådan skada för att simuleringarna skall fungera och haveriförloppet beskrivas.
Jag skulle inte bli förvånad om någon likt Remstam eller dylik konspiratör härnäst dyker upp i en video om roterande magneter och fri energi.