2020-09-27, 23:48
  #3385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av innocentblue
Mona Sahlin har gjort bort sig denna gång. Hon var nästan bortglömd men nu drar hon upp allt igen och skapar sig nya fiender. Hur tänker hon egentligen?

Göran Persson är inte en av mina favoriter, men han sa om Mona att tänkandet är inte hennes starka sida.. ;-)

Mona tycks ha blivit itutad - igen - av sina beundrare/ja-sägare att hon kan vinna folkets förtroende om hon bara spelar på folkets känslor. Berättar hur dåligt hon mådde, att hon drabbades av en djup depression, att hon kände sig jagad, att hon inte vågade visa sig utomhus, att hon hamnade helt ensam i detta och till och med tappade "vänskapen" med livvakten. Halleluja!

Men dessa ryggdunkare och ja-sägare misstar sig monumentalt. De har i paritet med Mona totalt glömt bort varför folk är förbannade på Mona. För Mona representerar ju och ska försvara "den lilla människan". Och samtidigt beter hon sig som om hon vore straffrättsligt immun - ungefär som kungen..
Citera
2020-09-28, 00:15
  #3386
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Som jag kommer ihåg det var det hon och livvakten som var ute och tittade, kanske mer än en gång. Åkandes i livvaktens Audi R8.

Vad gjorde livvakten med privatlån i den storleken? Var det för någon investering där han snart fick tillbaka pengarna? Hur kunde han betala tillbaka om det gick till köp av en Audi R8?

Såg på en dokumentär tidigare om livvakter, det poängterades att en livvakt aldrig blir en vän/kompis med sitt skyddsobjekt. Det rubbar väl ens professionalitet.

Tycker det är värt att nämna..
Citera
2020-09-28, 02:32
  #3387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Sahlin har inte kvitterat ut någon fallskärm på 14 miljoner. Det handlar om att hon var från det gamla förmånligare systemet där hon har rätt till full statsrådspension, 51000/mån fram till hon blir 65 år. Därefter får hon 36000/mån i pension. Om hon lever som snittet till 81 år blir det sammanlagt 14 miljoner. (enl. belopp som gällde 2016)
Fram till pensionen avräknas andra inkomster från garantilönen. De flesta ”löser” detta genom att bilda konsultbolag som de tar ut låg lön från. Inte ens detta verkar Sahlin ha klarat, men efterfrågan på hennes tjänster verkar ha varit låg efter hon avgick som partiledare.
Det är inte många 53-åringar förunnat att kunna kvittera ut en fallskärm värd 14-miljoner precis. Ingen snabbköpskassörska, dagismamma/förskollärare eller något liknande, precis.
Tidningarna brukade skriva så då, eftersom mottagaren aktivt måste begära pensionen, även om mottagaren inte lever till 81 år precis.
Mona Sahlin hade tydligen skrivit på denna begäran.
Hon hade kunnat avstått, och fortsatt att "jobba", om man nu kan kalla det för att "jobba".
Vi kan visst tycka att ser man hela bakgrunden med allt fusk som verkar ha pågått, så har hon helt enkelt varit girig, girig så in i helvete.
Hur i helvete kan hon med de inkomsterna ha en skuld på 1,4 miljoner hos KFM utan att ha misskött sin ekonomi så in åt helvete illa, sedan urskulda sig med att hon har gjort fel mm...
Och att allt skulle vara andras fel, precis allting ?
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Efter stipendier/bidrag blir det 18 miljoner, alltså i snitt fram tom 2016 skulle det bli närmre 1,4 miljoner i driftskostnad per år. Det får man inte så mycket för, många andra liknande insamlings och givar org. har mycket högre driftskostnader än så.

Intresset för att stödja fonden med bidrag har antagligen sjunkit efterhand, Anna Linds förmodade storhet är mest en intern S historia.
Hur mycket fonden drog in i bidrag under Sahlin redovisar inte media. Det troliga är att det varit klart under snittet och man använt kapitalet för att hålla det rullande. Eliasson förbrukade i snitt 700k per år och Sahlin 400k.
Jag förstår inte vad som skulle kosta så mycket ? I början fanns angivet lokalkostnader om cirka 60 000 kr/år och lönekostnad för en praktikant på cirka 20 000 kr/år, eller det var tvärtom typ.. Adress Sveavägen 68. Dvs troligen inte heltid och någon praktikant som erhöll lönebidrag eller annan slags ersättning från tex AF/FKassa.
Att tex Expressen skriver tendentiöst om att S-topparna gjorde slut på 21-miljoner ur minnesfonden, kan ju bero på att Expressen har tillgång till mycket mera information än vad som dykt upp här.
Att S-topparna verkligen använde minnesfonden som en "privat bank", typ ?
Intresset för att gräva i minnesfondens ekonomi var förmodligen mycket svagt.

Här finns en sammanfattning, källan är ifrån Stiftelsen för Insamlingskontroll, tack till postaren Readyfreddie:
(FB) Anna Lindhs Minnesfond - vart tog pengarna vägen?
Citat:
Ursprungligen postat av Readyfreddie
De här siffrorna från 2006-2014 postades i skvallertråden tidigare men togs av någon anledning bort. Intäkterna under de här åren var kring 10 miljoner så man drog in ungefär lika mycket de första och då lär man backat kring 1,5 miljoner per år.
http://insamlingskontroll.se/en/organizations_view/?q=/node/348
Förtydligat får jag det att se ut så här.

2006
Intäkter: 623 000
Eget kapital: 5 731 000
Kostnader: 242 970
Utbetalt till ändamålet: 1 308 300
Totalt: -928 270 kr

2007
Intäkter: 839 000
Eget kapital: 4 998 000
Kostnader: 268 480
Utbetalt till ändamålet: 973 240
Totalt: -402 720 kr

2008
Intäkter: 523 000
Eget kapital: 3 703 000
Kostnader: 240 580
Utbetalt till ändamålet: 1 208 130
Totalt: -925 710 kr

2009
Intäkter: 742 000
Eget kapital: 3 000 700
Kostnader: 378 420
Utbetalt till ändamålet: 1 187 200
Totalt: -823 620 kr

2010
Intäkter: 622 000
Eget kapital: 2 176 000
Kostnader: 379 420
Utbetalt till ändamålet: 1 069 840
Totalt: -827 260 kr

2011
Intäkter: 1 224 000
Eget kapital: 2 036 000
Kostnader: 477 360
Utbetalt till ändamålet: 1 162 800
Totalt: -415 360 kr

2012
Intäkter: 1 910 000
Eget kapital: 1 351 000
Kostnader: 286 500
Utbetalt till ändamålet: 2 311 100
Totalt: -687 600 kr

2013
Intäkter: 2 900 000
Eget kapital: 627 000
Kostnader: 406 000
Utbetalt till ändamålet: 3 364 000
Totalt: -870 000 kr

2014
Intäkter: 478 000
Eget kapital: 105 000
Kostnader: 119 500
Utbetalt till ändamålet: 1 128 000
Totalt: -769 500 kr
Läs ovanstående post noggrannt först, det förefaller heelt orimligt med så mycket "utbetalt till ändamålet", om de inte skänkte till andra organisationer.
En stiftelse av den typen, dvs en minnesfond styrs av sina stadgar. Och under posten "utbetalt till ändamålet" har samlats i stort sett alla typer av uttag som gått till fondens "verksamhet".
Man undrar ju om vad i helvete det var som kostade så mycket
Under Jan Eliassons tid så var det kanske flygeln som kostade så mycket som Eliasson behövde pengar till ? Och som Jan Eliasson skulle haft en särskild flyttfirma till till villan i Stocksund ?
Tex en Steinway flygel kostar ju över en miljon, typ ?
Det är ju klart att en insamlingsorganisation av ett mycket större slag som har dussintals kontorsanställda, där springer kostnaderna förstås iväg fort, eller hur ?
Och om de ska göra reklam och reklamannonser så kostar det förstås.
Det är inte så konstigt att större sådana insamlingsorganisationer dras med rätt så stora sådana kostnader, typ

Dessa är ju inte precis som Röda Korsets syjunta i Älmhult tex.
Men för en enskild privatperson, tex Mona Sahlin, så är ju tex år 2014 utbetalt tilländamålet 1128000 kr väldigt mycket pengar. Räcker i och för sig "bara" till 10 MMA resor inkl lyxhotell och första klass flygbiljetter för henne och Labbe.
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Avsikten skulle ha kunnat vara att "skrämma bort övriga köpare". Dvs. vanligt budgivningsförfarande att visa fram "musklerna".

Dock relativt ovanligt att man på en gång bjuder en halv mille över - som Labbe gjorde.

Först Mona 9,5millar - sen Labbe 10 millar. Det skulle för det mesta räcka för övriga att inse att dessa två kommer att tävla ända in i kaklet och eftersom priset redan var högt (med tanke på månadsavgiften på 18.000kr) skulle de lägga sig och söka andra objekt.

Men men. Det tycks inte ha varit så många potentiella köpare för lägenheten. Så jag förstår inte. Om inte mäklaren gjorde en fuling och lurade paret Labbé/Sahlin.
...
Jag vet inte men om man spekulerar att de gjorde affären i samförstånd med säljaren, dvs dödsboet, så kan dödsboet ha lovat tex 100 000 kronor svart för varje 400 000 kr som de kunde höja priset på lägenheten. Fullt möjligt att mäklaren var införstådd med lurendrejeriet.
Dödsboets pengar betalas ju ut till dödsbodelägarna i reda pengar, och blir därmed vita.
Och är bankens pengar ifrån början. Således är det banken som bliver blåst att betala ut ett lån som är större än det borde ha varit, typ...
Sedan vad de gör med pengarna kan inte Skatteverket kontrollera.
Att en del av dessa rinner tillbaks till Labbe går ju inte att se, om de är tillräckligt klyftiga.

Det är ovanligt med sådana här konstruktioner men det finns nog enstaka exempel på när de köpare och säljare är såta vänner,och litar på varandra. Och det handlar om ett svårsäljbart objekt och bara finns en som budar på lägenheten.
Såklart att BRF ordförande måste ha fattat det orimliga i intygets belopp.
Men inte helt otänkbart att Labbe haft tillgång till 10 miljoner svart, och tänkt sig att betala av lånet väldigt snabbt. Och sålt lägenheten igen ganska kvickt.
Hur skulle det gått till då ?
Ja det är det bara Labbe som vet i så fall ?
Det luktar faktiskt ekobrottslighet lång väg..
Det luktar som att fritösen på Sveavägen 68 har brunnit ihop för fullt,
brandvarnarna tjuter överallt på Sveavägen haha

Väldigt misstänksamt är ju Alice Bah Kuhnkes kort svar på förfrågningarna...
Att det verkligen ligger en gravad hund där, som Reefat El Sayed lär ha sagt, typ..
Citera
2020-09-28, 02:36
  #3388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av innocentblue
Det är mycket skumt, jag tror hon gjort ett misstag med denna bok; folk kommer börja rota i alla dessa trådar. Hon har skulder men bollar med miljoner som andra människor hanterar hundralappar.
Jo, det är sant - något riktigt tokigt var på gång.
Citat:
Ursprungligen postat av susanlynette
Det jag inte fattar efter intervjun i Expressen. Är varför hon lånade ut miljoner till en livvakt? Jag skulle knappt låna ut sådana pengar till mina närmaste vänner eller familj, absolut inte en livvakt. Varifrån fick hon dessa pengar? Hur kunde han på livvaktslön betala tillbaka?
Ja det är jävligt rörigt alltihopa, faktiskt. Men år 2015 fick Mona och Bo Sahlin sålt sitt radhus för 4,5 milj. Om Mona tog hand om alla pengarna bör hon ha haft 4,5 miljoner på sitt konto då. Tror att radhuset såldes på våren.
Hon hade redan då antagligen skulder till KFM sedan tidigare. Dessa struntade hon uppenbarligen i att betala. Istället för hon över pengar till Labbe. I förevändningen att det är "lön" som sedan när hon begripit att hon måste betala in prel skatt och arbetsgivaravgifter/sociala avgifter för Labbe, så fick det heta "lån" istället.
Sedan att hon säger att Labbe betalat tillbaks alla 3 miljoner, vartenda korvöre är för att inte verka dum, är förmodligen också en lögn.
Om han har betalat tillbaks det har hon undanhållit det för KFM, och det är brottsligt. Brottsligt sett ifrån Mona Sahlins sida, att hon borde upplyst KFM om att det kommit in pengar.
Det är dock inte brottsligt sett ifrån Labbes sida att återbetala ett lån.

Men Mona Sahlin har haft så länge med KFM att göra att hon inte bryr sig, hon betalar bara när hon har lust, och är på alldeles rätt humör, och Jupiter och Mars står i rätt stjärntecken. Annars när hon är på sitt vanliga usla bitchiga humör så slösar hon som hon vill efter förstånd eller (o)förstånd och allra bästa eller allra sämsta förmåga och (o)förmåga.
Det som är mystiskt bland hennes skulder till KFM är bland annat SEB bankens krav på drygt 550 000 kronor, och avser tydligen ett blancolån på 500 000 kronor plus ränta. Men när togs detta lån ?
Och till vilket ändamål ?
Och vad var syftet med ett sådant lån, när hon bevisligen måste ha haft 2,25 eller 4,50 miljoner år 2015 på kontona ?
Vem tar blancolån på sådana belopp ?
Det vanliga är ju att man behöver en sådan kortfristig kredit, och behövs för ett särskilt ändamål, men avser att återbetala det ganska kvickt. Då blir ett sådant lån relativt billigt. Men drar man ut på återbetalningen så blir det förstås ett dyrt lån.

Kan det ha varit så att i Sossarnas internrevision de upptäckt att Mona Sahlin tagit ut 500 000 kronor ur Anna Lindhs minnesfond i reda pengar, och krävt att Mona Sahlin måste betala tillbaks dem genast. Annars så hotar Sossarna med en (förmodligen) förnedrande rättegång ?
Nåväl, desperat så ränner Mona Sahlin iväg till SEB och erhåller ett blancolån över dagen på 500 000 kronor. Och när hon kommer till Sveavägen 68 så vågar inte Sossarna ta steget att låta Mona återbetala pengarna för Sossarna blir då skraja om att MSM får reda på svindeln.
Istället så väljer Sossarna att låta likvidera minnesfonden illa kvickt, detta för att kunna stuva undan bokföringen i en mörk vrå i åsiktskorridoren dit upplysningens ljus och den pågående Glasnosten inte når.
Där står hon med 500 000 kronor på fickan, och tänkte de var ju lättillgängliga pengar som jag lika gärna kan slösa bort ?
På kaviar, champagne och hummerfrukostar på Grand Hotell, efter en rejäl rundsmörjning av Labbe Labbelito, typ...

Det hon har sagt i intervjuerna är någon slags urusla efterhandskonstruktioner, som hon har försökt koka ihop, ja med typ Tippex och klippa och klistra teknik. Hon sniffade väl på Tippex-flaskan och blev alldeles yr i kolan på kuppen. Det förefaller som att svindlandet inte varit särskilt genomtänkt. Annars hade de ju inte åkt fast, helt enkelt. Ja hon har haft oflyt i svindleriet, typ.
Citera
2020-09-28, 03:08
  #3389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NegerStryparen
Jo, det är sant - något riktigt tokigt var på gång.

Ja det är jävligt rörigt alltihopa, faktiskt. Men år 2015 fick Mona och Bo Sahlin sålt sitt radhus för 4,5 milj. Om Mona tog hand om alla pengarna bör hon ha haft 4,5 miljoner på sitt konto då. Tror att radhuset såldes på våren.
Hon hade redan då antagligen skulder till KFM sedan tidigare. Dessa struntade hon uppenbarligen i att betala. Istället för hon över pengar till Labbe. I förevändningen att det är "lön" som sedan när hon begripit att hon måste betala in prel skatt och arbetsgivaravgifter/sociala avgifter för Labbe, så fick det heta "lån" istället.
Sedan att hon säger att Labbe betalat tillbaks alla 3 miljoner, vartenda korvöre är för att inte verka dum, är förmodligen också en lögn.
Om han har betalat tillbaks det har hon undanhållit det för KFM, och det är brottsligt. Brottsligt sett ifrån Mona Sahlins sida, att hon borde upplyst KFM om att det kommit in pengar.
Det är dock inte brottsligt sett ifrån Labbes sida att återbetala ett lån.

Men Mona Sahlin har haft så länge med KFM att göra att hon inte bryr sig, hon betalar bara när hon har lust, och är på alldeles rätt humör, och Jupiter och Mars står i rätt stjärntecken. Annars när hon är på sitt vanliga usla bitchiga humör så slösar hon som hon vill efter förstånd eller (o)förstånd och allra bästa eller allra sämsta förmåga och (o)förmåga.
Det som är mystiskt bland hennes skulder till KFM är bland annat SEB bankens krav på drygt 550 000 kronor, och avser tydligen ett blancolån på 500 000 kronor plus ränta. Men när togs detta lån ?
Och till vilket ändamål ?
Och vad var syftet med ett sådant lån, när hon bevisligen måste ha haft 2,25 eller 4,50 miljoner år 2015 på kontona ?
Vem tar blancolån på sådana belopp ?
Det vanliga är ju att man behöver en sådan kortfristig kredit, och behövs för ett särskilt ändamål, men avser att återbetala det ganska kvickt. Då blir ett sådant lån relativt billigt. Men drar man ut på återbetalningen så blir det förstås ett dyrt lån.

Kan det ha varit så att i Sossarnas internrevision de upptäckt att Mona Sahlin tagit ut 500 000 kronor ur Anna Lindhs minnesfond i reda pengar, och krävt att Mona Sahlin måste betala tillbaks dem genast. Annars så hotar Sossarna med en (förmodligen) förnedrande rättegång ?
Nåväl, desperat så ränner Mona Sahlin iväg till SEB och erhåller ett blancolån över dagen på 500 000 kronor. Och när hon kommer till Sveavägen 68 så vågar inte Sossarna ta steget att låta Mona återbetala pengarna för Sossarna blir då skraja om att MSM får reda på svindeln.
Istället så väljer Sossarna att låta likvidera minnesfonden illa kvickt, detta för att kunna stuva undan bokföringen i en mörk vrå i åsiktskorridoren dit upplysningens ljus och den pågående Glasnosten inte når.
Där står hon med 500 000 kronor på fickan, och tänkte de var ju lättillgängliga pengar som jag lika gärna kan slösa bort ?
På kaviar, champagne och hummerfrukostar på Grand Hotell, efter en rejäl rundsmörjning av Labbe Labbelito, typ...

Det hon har sagt i intervjuerna är någon slags urusla efterhandskonstruktioner, som hon har försökt koka ihop, ja med typ Tippex och klippa och klistra teknik. Hon sniffade väl på Tippex-flaskan och blev alldeles yr i kolan på kuppen. Det förefaller som att svindlandet inte varit särskilt genomtänkt. Annars hade de ju inte åkt fast, helt enkelt. Ja hon har haft oflyt i svindleriet, typ.

Hon har alltså tagit Bosses pengar efter försäljningen som vi kan anta beror på deras ej formella skilsmässa och givit till den hon vänstrat med. Här ser man ju att hon borde bli polisanmäld igen.

Hon är kriminell samt ett riktigt otroget as på det personliga planet.
Citera
2020-09-28, 03:17
  #3390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Vi får nog räkna med att Sahlin inte är så noga med sanningen, varken med vad som ev. utlånades och betalades tillbaka.

Hon verkar inte haft mer än något enstaka styrelseuppdrag, det kan knappast ackumulera till en sådan skatteskuld, om hon tagit det som arvode i eget bolag.
På garantilönen från statsrådstiden och lönen som samordnare torde det ha dragits prel. skatt av de som betalade ut det.
Som partiledare hade hon ”statsministerlön” (ca 160k), det var ett av det första man beslutade om när hon blev ordförande. En S ledare skulle alltid ha statsministerlön. Där var väl en fallskärm på det, men som mest ett år.
Nej sanningen behövs inte nämnas - Mona Sahlin tillhör ju de non-touchables, untouchables, dvs samhällets toppskikt som inte får beslås med lögner. De oberörbara, de onåbara, Teflon-Sahlin, all kritik rinner av som vattnet på en gås man doppat i vatten, typ...
Den (o)plockade gåsen Sahlin som värpte guldägg för Sossarna, moskéerna och islamisterna.

Mona Sahlins lö(g)n som Samordnare sköttes väl av Kulturdepartementets lö(g)nesektion. Antagligen inget hon kunde påverka på något sätt.
Mona Sahlins egna bolag det gick väl i putten, rakt ner i diket, typ...
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Glöm inte bort att MS missköte sina styrelseuppdrag för Systembolaget och RF!

https://www.google.com/amp/s/amp.svt.se/nyheter/inrikes/sahlin-visade-svagt-engagemang-tappade-styrelsestol

Ja länken i en annan form här:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sahlin-visade-svagt-engagemang-tappade-styrelsestol
Citat:
Försökte med livvakt igen
När hon i juli 2014 fick jobbet som nationell samordnare mot våldsbejakande extremism kom hon också att begära att få anställa en av sina tidigare livvakter.

Det dröjde till februari 2015 innan han skrev på för att arbeta direkt under Sahlin – men för ett jobb om att sköta pressförfrågningar åt den nationella samordnaren. Eventuella säkerhetsuppdrag har han fått av Mona Sahlin, något hon även bekräftat att hon betalat honom 60.000 kronor i månaden för.

– Det var Mona som gjorde bedömningen i kommittén. Det finns ingen anledning för mig att ifrågasätta det, säger Daniel Norlander, tillförordnad nationell samordnare mot våldsbejakande extremism, till SVT Nyheter.
Det är lite väl konstigt att Mona Sahlin som basade för en budget om 62 miljoner på två år inte skulle kunna använda dessa 62 miljoner till att ordna ett anställningsavtal åt Labbe. Men det kanske inte kan gå till så, Mona fick använda andra vägar än suspekta anställningsavtal om hon ville förskingra ur den budgeten.
Februari 2015 sammanfaller också med att de börjar visa intresse för Solsidan lägenheten.
Vet dock inte vilket datum som budgivningen avslutades, och vilket datum som fanns på det falska intyget ?

(Bara) Spekulationer:
Vart gick Samordnarens miljoner ?

Tänkbart kan ju ha varit att Samordnaren använt pengarna för att (muta) moskéer för att anta en mera "västvänlig", Sverige-vänlig och/eller Sosse-vänlig inställning. Mutorna har dock gått tillbaka till Sahlin på något sätt, tex via livvakten Labbe. Som anser inför moské-församlingen att han ordnat "beskydd" åt dem.
Möjligen också att Labbe rapporterat vidare till SÄPO om att denna moské är att lita på, typ...
Moskéerna har betalat i kontanter eftersom man vet från bankernas sida att de brukar bara lita på kontanter. Och det är inte ovanligt att de hanterar kontanter heller.

Och livvakten Labbe fungerade sannolikt perfekt för sådana uppdrag i så fall.

Dessa uppgifter är spekulationer från min sida, men det finns liknande upplägg i bland annat Tyskland att vänsterpolitiker och miljöpolitiker, Die Linke, resp Die Grüne har figurerat i sådana här upplägg.
De är liknande med tyska säkerhetspolisens BNDs utredningar kring de arabiska kriminella klanerna i bland annat Berlin. Att mutor förekommit åt bägge hållen.
Och att BND upptäckt liknande upplägg hos de NGOer som smugglar folk in i EU.
Ja typ smugglarbåtarna i Medelhavet, Sea Watch mfl...

Dvs moskéerna har fått upplysningar om att de kan söka diverse bidrag för sin verksamhet. Som de söker, och indirekt får direktiv på sig att anta en betydligt mera västvänlig inställning. Det gäller att smörja "på rätt sätt, typ". Och att moskéerna ska hålla virrpannorna och vildhjärnorna borta, dvs halshuggarislamisterna ska hållas kort i församlingen. Sedan dyker det upp någon fd Polis eller annan som kallar sig säkerhetsansvarig eller något liknande, och säger ungefär att hen har "hjälpt till" att bifalla deras ansökan. Och nu förväntar sig en slags kickback, dvs muta.
Det är inga småbelopp det har handlat om.
Merkels sätt att styra Tyskland har bidragit till denna korruption eftersom hela Östeuropa och kommunismen byggde på mutor i bakgrunden. Och Angela Merkel är en produkt av DDR.
DDR kunde aldrig diskutera detta öppet, eftersom smörjmedlet, mutorna, måste hållas hemliga.
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Äntligen någon som tar bladet från munnen (Karin Olsson:kulturchef och stf ansvarig utgivare på Expressen):

"Det är faktiskt extra sorgligt att det är just hon som hemfaller åt lögner när hon beskriver Expressens arbete. Boken framstår bitvis som en hämndaktion mot en specifik reporter. Michael Syrén påstås ha ”hånflinat”, jagat livvaktens cyklande barn med frågor (ett groteskt påstående) och ägna sig åt rykten. Syrén är en prisbelönt och ut i fingerspetsarna professionell reporter, känd i branschen för sin schyssta stil.

Sahlin berättar i Svenska Dagbladet att hon anlitade en medförfattare till boken eftersom hon själv inte kom längre än till ”dumma, dumma Expressen”. Men inte ens spökskrivaren förmådde fullt ut sortera mellan relevant mediekritik och smutskastning.

Förläggaren Albert Bonnier släppte också uppenbarligen igenom Sahlins förskräckande beskrivning av en namngiven journalist."

https://www.expressen.se/kultur/karin-olsson/det-ar-extra-sorgligt-att-just-mona-sahlin-hittar-pa/

Ojoj, ja nu kan man vänta sig att det blir en jobbig höst för Mona Sahlin, Expressen sitter antagligen på betydligt mera kring hennes förehavanden
Vi har skrivit det så många gånger förut att en skitstorm är i antågande - Är det denna som blir den stora skitstormen nu ? Äntligen kommer Alex Schulman att skriva på sin Twitter förstås ?

Vad som var motiven till de skumma uppläggen - det är fortfarande höljt i dunkel, tyvärr...
Ett lämpligt livstids straffarbete för Mona Sahlins svindlerier ska innebära att sitta kedjad vid ett skrivbord på Migrationsverket och stämpla utvisningsbeslut dygnet runt, typ...

BTW1: Jag väntade mig inget sådant här ifrån Expressen - och blev mäkta positivt överraskad, att de vågade ta det här steget. Är det möjligen den här tråden som väckt deras intresse ?
Eller finns det andra skäl, möjligen ?
Onekligen också ett fulspel ifrån Mona Sahlin och Bonniers att nämna journalisten vid namn, Michael Syren.
Men egentligen tycker jag inte det är så farligt. Snarare en fjäder i hatten, och ett erkännande ifrån fienden, dvs en fjäder i hatten från S-pamparna som hette duga det...
Nuvarande Sosse-normer verkar ju fortfarande vara de att de som inte faller in i "de godas tänkesätt", de ska avskedas och skickas till gulager - whatever ?
Nej nu tycker jag att det är läge för Kirunas gruvarbetare att strejka och tvinga dit Sahlin, Damberg, Mållgan & Löfvén så att de två meter långa och 100 kg tunga gruvarbetarna kan läsa lusen av detta ynkliga fega Sosse-patrask, och vad de har ställt till med i landet...
Jag lovar er att alla fyra kommer att bli askgrå i synen...
Och kommer bara att tänka på sin egen hädanfärd på hela vägen hem...
Om de nu har ett hem längre, Sverige finns ju inte längre, och inte något som är svenskt ändå...
Så hur skulle deras bostad kunna kännas som ett "hem" efter den insikten, typ....
BTW2: Den här soppan kan faktiskat vara större än vi tror. Varför ?
Jo av den enkla anledningen att Sahlin blev jävligt förbannad på just den journalisten. Och att det falska intyget kan kanske bara vara toppen på ett isberg, av mycket stora dimensioner.
Om hon nu verkligen tänkte sig dessa fantasilöner så var nog deras svindlerier konstruerade för att uppnå dessa, typ...
Men hur - ja det vet vi ju inte
BTW3: När man ser Mona Sahlins veka försvar och uppenbara bortförklaringar, så får man faktiskt associationer till Monty Pythons vansinnigt roliga sketch om den döda papegojan som Lumber Jack Michael Palin försöker försvara. Och att Labbe är den dära Lumber Jack (timmerhuggaren)...
Citera
2020-09-28, 03:49
  #3391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fittbena
Hon har alltså tagit Bosses pengar efter försäljningen som vi kan anta beror på deras ej formella skilsmässa och givit till den hon vänstrat med. Här ser man ju att hon borde bli polisanmäld igen.

Hon är kriminell samt ett riktigt otroget as på det personliga planet.

Tack för svar - Det här är ju svårt att svara på om det verkligen gick till på det sättet.
Möjligen om någon kan kolla om Bo Sahlin också har skulder hos KFM där det
framgår en skatteskuld om drygt 400 000 kronor. Halva reavinstskatten på radhuset i så fall.
Man kan ju också tänka sig att Mona haft tillgång till både hennes och Bosses bankdosor.
Och att det försvunnit mera pengar, då även ifrån Bosses konton.
Inte så lätt att veta - Nej
Citera
2020-09-28, 05:57
  #3392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NegerStryparen
Jo, det är sant - något riktigt tokigt var på gång.

Ja det är jävligt rörigt alltihopa, faktiskt. Men år 2015 fick Mona och Bo Sahlin sålt sitt radhus för 4,5 milj. Om Mona tog hand om alla pengarna bör hon ha haft 4,5 miljoner på sitt konto då. Tror att radhuset såldes på våren.
Hon hade redan då antagligen skulder till KFM sedan tidigare. Dessa struntade hon uppenbarligen i att betala. Istället för hon över pengar till Labbe. I förevändningen att det är "lön" som sedan när hon begripit att hon måste betala in prel skatt och arbetsgivaravgifter/sociala avgifter för Labbe, så fick det heta "lån" istället.
Sedan att hon säger att Labbe betalat tillbaks alla 3 miljoner, vartenda korvöre är för att inte verka dum, är förmodligen också en lögn.
Om han har betalat tillbaks det har hon undanhållit det för KFM, och det är brottsligt. Brottsligt sett ifrån Mona Sahlins sida, att hon borde upplyst KFM om att det kommit in pengar.
Det är dock inte brottsligt sett ifrån Labbes sida att återbetala ett lån.

Men Mona Sahlin har haft så länge med KFM att göra att hon inte bryr sig, hon betalar bara när hon har lust, och är på alldeles rätt humör, och Jupiter och Mars står i rätt stjärntecken. Annars när hon är på sitt vanliga usla bitchiga humör så slösar hon som hon vill efter förstånd eller (o)förstånd och allra bästa eller allra sämsta förmåga och (o)förmåga.
Det som är mystiskt bland hennes skulder till KFM är bland annat SEB bankens krav på drygt 550 000 kronor, och avser tydligen ett blancolån på 500 000 kronor plus ränta. Men när togs detta lån ?
Och till vilket ändamål ?
Och vad var syftet med ett sådant lån, när hon bevisligen måste ha haft 2,25 eller 4,50 miljoner år 2015 på kontona ?
Vem tar blancolån på sådana belopp ?
Det vanliga är ju att man behöver en sådan kortfristig kredit, och behövs för ett särskilt ändamål, men avser att återbetala det ganska kvickt. Då blir ett sådant lån relativt billigt. Men drar man ut på återbetalningen så blir det förstås ett dyrt lån.

Kan det ha varit så att i Sossarnas internrevision de upptäckt att Mona Sahlin tagit ut 500 000 kronor ur Anna Lindhs minnesfond i reda pengar, och krävt att Mona Sahlin måste betala tillbaks dem genast. Annars så hotar Sossarna med en (förmodligen) förnedrande rättegång ?
Nåväl, desperat så ränner Mona Sahlin iväg till SEB och erhåller ett blancolån över dagen på 500 000 kronor. Och när hon kommer till Sveavägen 68 så vågar inte Sossarna ta steget att låta Mona återbetala pengarna för Sossarna blir då skraja om att MSM får reda på svindeln.
Istället så väljer Sossarna att låta likvidera minnesfonden illa kvickt, detta för att kunna stuva undan bokföringen i en mörk vrå i åsiktskorridoren dit upplysningens ljus och den pågående Glasnosten inte når.
Där står hon med 500 000 kronor på fickan, och tänkte de var ju lättillgängliga pengar som jag lika gärna kan slösa bort ?
På kaviar, champagne och hummerfrukostar på Grand Hotell, efter en rejäl rundsmörjning av Labbe Labbelito, typ...

Det hon har sagt i intervjuerna är någon slags urusla efterhandskonstruktioner, som hon har försökt koka ihop, ja med typ Tippex och klippa och klistra teknik. Hon sniffade väl på Tippex-flaskan och blev alldeles yr i kolan på kuppen. Det förefaller som att svindlandet inte varit särskilt genomtänkt. Annars hade de ju inte åkt fast, helt enkelt. Ja hon har haft oflyt i svindleriet, typ.
Hur mycket hon och Bosse fick in på försäljningen av radhuset kontant beror på hur belånat huset var, inte otroligt om de efterhand ökat belåningen med värdestegringen.
Citera
2020-09-28, 09:31
  #3393
Medlem
whogivesafucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av innocentblue
Mona Sahlin har gjort bort sig denna gång. Hon var nästan bortglömd men nu drar hon upp allt igen och skapar sig nya fiender. Hur tänker hon egentligen?

Money, money, money.
Hon ser här sin chans att bli av med kronofånen lite snabbare. Då får man bita ihop lite och stå ut.
Citera
2020-09-28, 09:33
  #3394
Medlem
whogivesafucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slampen
Ja helt klart, får lite "paradise hotell" vibbar av henne. Frågan är hur hon är intelligensmässigt? Ifall hon skulle undersökas idag skulle hon få någon diagnos då? Hon känns väldigt frånvarande då och då.

Något är synnerligen fel i huvudet på henne. Notorisk lögnare och förnekare - Mytoman.
Mååååna kvoterad in i det mesta som rättrogen sosse.
Citera
2020-09-28, 09:41
  #3395
Medlem
whogivesafucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NegerStryparen
Jo, det är sant - något riktigt tokigt var på gång.

Ja det är jävligt rörigt alltihopa, faktiskt. Men år 2015 fick Mona och Bo Sahlin sålt sitt radhus för 4,5 milj. Om Mona tog hand om alla pengarna bör hon ha haft 4,5 miljoner på sitt konto då. Tror att radhuset såldes på våren.
Hon hade redan då antagligen skulder till KFM sedan tidigare. Dessa struntade hon uppenbarligen i att betala. Istället för hon över pengar till Labbe. I förevändningen att det är "lön" som sedan när hon begripit att hon måste betala in prel skatt och arbetsgivaravgifter/sociala avgifter för Labbe, så fick det heta "lån" istället.
Sedan att hon säger att Labbe betalat tillbaks alla 3 miljoner, vartenda korvöre är för att inte verka dum, är förmodligen också en lögn.
Om han har betalat tillbaks det har hon undanhållit det för KFM, och det är brottsligt. Brottsligt sett ifrån Mona Sahlins sida, att hon borde upplyst KFM om att det kommit in pengar.
Det är dock inte brottsligt sett ifrån Labbes sida att återbetala ett lån.

Men Mona Sahlin har haft så länge med KFM att göra att hon inte bryr sig, hon betalar bara när hon har lust, och är på alldeles rätt humör, och Jupiter och Mars står i rätt stjärntecken. Annars när hon är på sitt vanliga usla bitchiga humör så slösar hon som hon vill efter förstånd eller (o)förstånd och allra bästa eller allra sämsta förmåga och (o)förmåga.
Det som är mystiskt bland hennes skulder till KFM är bland annat SEB bankens krav på drygt 550 000 kronor, och avser tydligen ett blancolån på 500 000 kronor plus ränta. Men när togs detta lån ?
Och till vilket ändamål ?
Och vad var syftet med ett sådant lån, när hon bevisligen måste ha haft 2,25 eller 4,50 miljoner år 2015 på kontona ?
Vem tar blancolån på sådana belopp ?
Det vanliga är ju att man behöver en sådan kortfristig kredit, och behövs för ett särskilt ändamål, men avser att återbetala det ganska kvickt. Då blir ett sådant lån relativt billigt. Men drar man ut på återbetalningen så blir det förstås ett dyrt lån.

Kan det ha varit så att i Sossarnas internrevision de upptäckt att Mona Sahlin tagit ut 500 000 kronor ur Anna Lindhs minnesfond i reda pengar, och krävt att Mona Sahlin måste betala tillbaks dem genast. Annars så hotar Sossarna med en (förmodligen) förnedrande rättegång ?
Nåväl, desperat så ränner Mona Sahlin iväg till SEB och erhåller ett blancolån över dagen på 500 000 kronor. Och när hon kommer till Sveavägen 68 så vågar inte Sossarna ta steget att låta Mona återbetala pengarna för Sossarna blir då skraja om att MSM får reda på svindeln.
Istället så väljer Sossarna att låta likvidera minnesfonden illa kvickt, detta för att kunna stuva undan bokföringen i en mörk vrå i åsiktskorridoren dit upplysningens ljus och den pågående Glasnosten inte når.
Där står hon med 500 000 kronor på fickan, och tänkte de var ju lättillgängliga pengar som jag lika gärna kan slösa bort ?
På kaviar, champagne och hummerfrukostar på Grand Hotell, efter en rejäl rundsmörjning av Labbe Labbelito, typ...

Det hon har sagt i intervjuerna är någon slags urusla efterhandskonstruktioner, som hon har försökt koka ihop, ja med typ Tippex och klippa och klistra teknik. Hon sniffade väl på Tippex-flaskan och blev alldeles yr i kolan på kuppen. Det förefaller som att svindlandet inte varit särskilt genomtänkt. Annars hade de ju inte åkt fast, helt enkelt. Ja hon har haft oflyt i svindleriet, typ.

Huset såldes väl innan kronofånen beslutade om indrivning/utmätning?
Men blancolånet på 500 papp är lattjo. SEB kan stå sitt kast. Vem i helvete med sina sinnen i behåll lånar ut pengar till Mååååååååna utan säkerhet?
Citera
2020-09-28, 10:10
  #3396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Journalister är i allmänhet väl medvetna om vilken hand som föder dem, ger Bonnier ut en bok av en kändis uppmärksammar man den. Hade det varit något litet "obskyrt extremist" förlag hade intresset nog varit klart mindre.

Intressant tanke, den vinkeln missade jag. Du har säkert rätt. Fast jag tror att det också finns en förhoppning av at Mona skall börja släppa litet skandaler om S nu när hon lämnat. Får se om det kommer. Annars såg jag att det spekulerades i tråden varför de två bjöd mot varandra. Sahlin ville absolut inte svara på det.

Samtidigt var ju planen att båda skulle utomlands. Varför köpa en så dyr fastighet just då? Undrar hur det ser ut för diplomater etc, vad får de för ersättning när de har boende i Sverige men jobbar utomlands?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in