Citat:
Ursprungligen postat av
Bush1
Vilket argument menar du? Jag bara la fram fakta.
Det brinner i USA, men ytorna som brinner var förra året och hittils detta år mindre än en tiondel av vad det brann 1930.
Vad ville du ha sagt med detta i en kontext som avhandlar hur den antropogena klimatförändringen regionalt ökar brandrisken i t.ex sydvästra USA?
Vad drar du för slutsats av de stora bränderna på 30-talet i en sådan kontext?
Förnekare insinuerar ofta bara sina invändningar. Sällan de talar ur skägget och när man bemöter det som med all sannolikhet ligger gömt i skägget får man svar som detta. Varför är det så svårt att tydligt förmedla det man vill ha sagt för vissa? Varför lämnas det så ofta att läsas mellan raderna? Jo, ni vet att ni behöver en tillflyktsort om argumenten skulle bli ifrågasatta.
Om du har svårt att veta vad som menas med "förnekare" finns en bra proxy att gå efter. De som frågar vad som menas med ordet "förnekare" är alltid förnekare.