Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Återigen ett praktexempel på hur man i media och här i tråden försöker göra Madsen till en mästermanipulatör pga ett beteende som är normen inom murarna. Där försöker alla "lura systemet" för att få egna fördelar.
Citat:
Jag förstår inte varför ni som hatar Madsen så intensivt samtidigt vill hajpa honom till en nivå han inte representerar.
Återigen ett praktexempel på hur du försöker förminska Madsens psykopati.
Driften att ge dig på kvinnor, nu Kim, är så stark att du till och med förringar den mentalerklering som är grunden för den riskbedömning som finns. Rekommendationen från högsta nivå i Danmark.
"Rettslegerådet konkluderer at Peter Madsen utgjør en så vesentlig og nærliggende fare for andre menneskers liv, legeme, helbred eller frihet"
Det är frågan om
svår psykopati ihop med att han är pervers, "svært seksuelt avvikende".
Han har storhetsvansinne.
De anser att det är hög risk att han kan mörda igen.
Om det finns risk att upprepa mord så finns det risk för seriemord.
Han är en predator, han har jagat andra kvinnor och delvis förberett. Enligt domen.
Han säger det även själv innan mordet.
Human predator.
.
Här ingår alla de förmågor han besitter och det inkluderar manipulation.
Han charmar, lockar, pockar, lurar, bedrar. Han ljuger och han har inga skrupler.
Allt för egenvinning. Han saknar i stort sett empati och hans egocentrering är mycket utpräglad. En kronisk lögnare.
Han går över lik för att få sin vilja fram.
I takt med IQ ökar slugheten och han är inte dum. Psykopater använder instrumentella metoder, han är kallblodig och kalkylerande.
Överdrifter som mästermanipulatör kan du behålla.
Psykopater är inte mer smarta, de har ingen överkapacitet.
De saknar däremot alla normala gränser.
De har inget samvete. De är kallblodiga, hjärtlösa och deras drivkraft är att vinna, besegra, belägra. Det har med makt att göra likaväl.
Det är frågan om att alla Madsens särpräglade och störda egenskaper samverkar och leder till en farlig form av manipulation.
De grundlurade människor han manipulerade för övrigt innan mordet på Kim hade ingen aning om att han var så gravt psykopatisk, farlig.
Du vore ett lätt offer för Madsen
som vet han har svår psykopati men förminskar hans potential. Toppnivå på dumhet i frågan.
Du påminner om en groupie.
De trivialiserar likt dig. Förminskar hans potential och därmed hans farlighet.
Men kvinnorna kan iaf skylla på att de hade direktkontakt och blev blind förälskade. Direktmanipulation.
Det är ren dumhet att jämföra Madsen med vilken annan brottsling eller intern som helst.
Så ja. Madsens manipulativa personlighet och drivkraft ses tydligt via hans hittills korta sittning som förhoppningsvis blir bland det längsta i Danmarks historia.