Citat:
Ursprungligen postat av
Ibisani
Jag har en del frågor till er som läst första terminen på SU.
Hur lade ni upp studierna under första terminen? Fokuserade ni främst på inläsning av kurslitteraturen eller på seminariefrågorna, gjorde ni i så fall samtliga seminariefrågor inför varje seminarium eller bara de delarna som ska skickas in?
Har ni några tips på hur man ska lägga upp studierna rent praktiskt under termin 1?
Har ni några bra tips på hur man snabbt och effektivt kan utröna de mest relevanta delarna i rättsfallen man läser?
Och hur bör man flika lagboken på bäst sätt?
Slutligen undrar jag om ni har några bra resurser (t.ex föreläsningar, hemsidor, osv) utöver det som ges inom ramen för kursen som kan komma till användning under T1.
Tack så mycket!
Läser T3 för tillfället. Jag går på all undervisning där jag tar anteckningar
förhand och läser all kurslitteratur en gång (rättshistoria och lite annat irrelevant skippar jag). Det viktiga när man läser böckerna är att försöka förstå innehållet, göra överstrykningar av det viktiga i texten, samt sätta in några flikar (3-10 stycken) för att bättre orientera sig i böckerna. Värt att poängtera att du efter JIK:en får ta med dig läroböckerna till tentan, därmed blir överstrykningarna och flikarna väldigt användbara.
Gällande seminariefrågor skulle jag rekommendera att göra samtliga när du läser JIK:en, för senare kurser räcker det nog med att bara göra de obligatoriska. Det beror egentligen på ambitionsnivå och hur svårt ett visst rättsområde är.
När jag sedan tentapluggar skummar jag först läroböckerna och försöker memorera viktiga bestämmelser och gör sedan alla (20-30) gamla tentor. Ifall jag upptäckter brister vid tentaplugget läser jag mer i specifika läroböcker och i vissa fall är det värt att läsa igenom hela lagar och försöka memorera ungefär hur lagen är uppbyggd och vilka bestämmelser som kan bli aktuella. När jag gör gamla tentor svarar jag enbart i punktform med vilka bestämmelser eller principer jag tillämpar, vilket gör så att tentorna tar ungefär hälften av tiden. När man väl skriver tentorna spenderar man en massa tid på att formulera snygga meningar och liknande saker som jag av uppenbara skäl inte gör när jag pluggar inför tentan.
När det gäller rättsfall är det viktiga att identifiera rättsfrågan som fallet rör och sedan att stryka över viktiga principer eller lösningsmodeller. För nyare rättsfall räcker det oftast med enbart läsa majoritetens dom i HD. För lite äldre fall skulle jag rekommendera att läsa bakgrunden och yrkande i tingsrätten, sedan kolla på domslutet i hovrätten, för att slutligen läsa HD:s lösning. Tingsrättens lösning, hovrättens lösning och HD:s betänkande är sällan relevanta. Skiljaktiga domar brukar jag läsa då det ofta uppstår diskussioner om dem lektionerna, samt tillägg kan i vissa fall förklara rättsområden väldigt bra. Min åsikt är sannolikt kontroversiell och många anser nog att man ska läsa domarna från alla instanser.
För lagboken kan du köpa flikar som är tillåtna på tentan och som visar var vissa kapitel i lagboken börjar, det är vad jag skulle rekommendera. Jag gillar dock inte att överstrykningar i lagtext.