Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
Oj vad du skriver mycket.
1:a Petrusbrevet är skrivet av en lärd person, vilket inte Petrus var. Då hade han inte blivit utvald av Jesus.
Tänk att evangelierna och citat därifrån kan ge vissa kristna så mycket problem. Det bådar inte gott.
Varken Paulus skvallerbrev eller den tokiga Uppenbarelseboken har någonting med Jesus att göra, det förstår nog alla som gillar evangelierna.
Du svarade inte på frågan, vilka är experterna?
Varför slingrar du dig så när du är så säker?
Det är din bristande kunskap om sammanhangen som är problemet, inte citaten i sig, DET bådar verkligen inte gott för din del.
Du blandar och ger hej vilt, enligt ditt eget godtycke, inte genom att forska för att förstå innebörden. Du ratar delar, även i evangelierna, som inte passar i din mall. Då kan du nog inte heller tro att ens evangelierna är dikterade av helige ande. Trots att Jesus själv sagt att han ska sända just helige anden till sina lärjungar när han återvänder till sin Fader. Men den delen har du väl också suddat ut.
Som sagt, det är bekvämt att diktera sin egen version av sanningen. Hoppas och ber att Herren ska öppna dina ögon. Jag kan bara "så frön", men om jorden det hamnar i är utarmad så lär det inte bli så stor skörd om det ens gror.