Citat:
Ursprungligen postat av
_Baste_
Det här.
Den där boklistan är vad man hittar i ett vanligt medelklasshem, inte hemma hos tacky medelklass. Där ska det vara svårt, obskyrt och abstrakt.
Nej, här måste jag säga emot. Att låtsas läsa obskyra klassiker fast man egentligen mest läser feelgood är förvisso ett ängsligt medelklassfenomen, men inte
tacky medelklass. TM är ingen kultiverad grupp och sannolikt känner de inte till speciellt många av de författare som vissa skulle skylta med.
Litteratur och bildning har inget skrytvärde i TM:s bild av status. (
Utbildning kan ha det, men då får det vara till exempel ekonomi, juridik, medicin eller annat med en direkt koppling till ett välbetalt yrke. TM frågar "vad blir man av det" om en släkting börjar läsa idéhistoria eller klassiska språk.) Att köpa böcker är för TM lite som att ha en streamingtjänst, underhållningskonsumtion helt enkelt. TM visar status med rätt inredning, rätt prylar, rätt matvanor, rätt träningsformer och rätt accessoarer. Att någon skulle bli imponerad av att de läser Joyce är inget de tänker på. Man vill helt enkelt verka rik, inte intellektuell. TM tycker sig i det närmaste läsa finlitteratur om de köper någon hajpad roman som amerikanska kändisar har hyllat eller en augustpristagare av den mer lättillgängliga sorten.
I ett riktigt TM-hem står ingen välfylld bokhylla i vardagsrummet eller motsvarande plats. Finns det en bokhylla är det en designvariant som inte är byggd för rader av böcker, och den är främst vigd åt designföremål och elektronik. Möjligen kan det ligga en liten hög med kokböcker och pocketdeckare någonstans, men den synliga bokhyllan är inte en bokhylla. TM sparar inte på gamla lästa romaner, och om de gör det så står de i hemmakontoret eller något sådant. Att tycka att böcker ser plottriga ut, rensa bort dem från inredningen eller vända dem med ryggen inåt är TM. Oavsett verkshöjd.
Faktum är att jag tycker boklistan var en rätt träffande beskrivning av typisk TM-lektyr. Självhjälpsböcker, speciellt sådana som fokuserar på framgång, är självklara. Men både när det gäller självhjälpsböcker och skönlitteratur är det så att TM köper det som andra köper. På vissa typer av böcker ägnas en stor del av baksidestexten åt att berätta hur mycket boken har sålt och till hur många länder rättigheterna har sålts. Detta ses av TM som ett kvalitetstecken. När TM väljer böcker att läsa väljer de främst från topplistor, reklam, instagram och soffprogram på TV4. TM gillar kändisförfattare, författare som är rika, författare som de kan läsa om i tacky livsstilsreportage och författare som är med i TV (återigen snarare soffprogram i tv4 än Babel). TM kan tänkas anse att Camilla Läckberg är en av Sveriges främsta författare eftersom hon säljer bra.