Citat:
Ursprungligen postat av
SvartaBjorn
Intressant. Jag trodde att ombud även fick ersättning för restid och skattebetalarna därför "tjänade" på att Felicia anlitat en lokal förmåga. Så fel jag haft.
Citat:
Ursprungligen postat av
DreamTwister
Dom får väl även ersättning för reskostnader?
Staten ersätter tidsspillan, men inte tidsspillan i form av resor från (t.ex.) Stockholm till Varberg (då det går att skaffa ett ombud på närmare håll).
Naturligtvis hade Felicia kunnat anlita en advokat från annan ort, och stå för merkostnaden själv. Det tror jag dock inte familjens ekonomi tillåter, då det bränns en hel del pengar på löshår, lösnaglar, lösögonfransar, löständer mm mm. Att försörja sex vuxna personer (varav fem lata, och fyra dessutom kriminella) på en väktarlön kan inte vara helt lätt. Stackars Roberto.
Dessutom gissar jag att det inte var ett speciellt attraktivt uppdrag för någon kändisadvokat. Felicia fick nog snällt nöja sig med den offentliga försvarare rätten utsåg åt henne.