Citat:
Ursprungligen postat av
bartram
I ett tidigare inlägg angående olikaWT- scenarios höll du med om att olika alternativ skulle hållas öppna. Men uppenbarligen gäller det inte frågan om förvaltningsmord. Hur vet du att det " är falsk ryktesspridning". Jag utesluter ingenting. Det som skadar tilliten och sammanhållningen i samhället är och har varit en PU som varit en chimär, försök till justitiemord (CP) och, förtal av avliden (SE)
Bra fråga.
Jag har ägnat lite tid åt Lingärdes alster och uppträdande, och det är den slutsatsen jag landat i. Han hade med största säkerhet inte den accessen för att kunna pricka in alla sina aktörer (F-namnen), han hade ingen historik att tala om i und/säkvärlden, han visade aldrig några belägg för de centrala delarna i sina påståenden, de anklagade representerar varenda del av instrumenten för rikets säkerhet på högsta nivå plus NATO i bakgrunden. Det är alltså en obalans mellan omfattningen av konspirationen han anger i relation till hans kapacitet.
Att det däremot kan ha funnits ett litet nätverk på personlig basis med aktörer inom den här apparaten som utnyttjat det skydd sekretessen ger för att likvidera statsministern av något skäl, det håller jag fortfarande för fullt möjligt. Kanske enklast att säga att det är individer, inte organisationer om vi talar inrikes aktörer.
Jag är givetvis intresserad om du kan hitta belägg som UL gav, hans historik eller andra saker jag kan ha missat. Då ska jag göra ett nytt varv.