Citat:
Ursprungligen postat av
EL-D1ABLO
En sak som jag har undrat över är ifall OP (normalt) bar på något slags överfallslarm?
I så fall, vad skulle ha iscensatts vid en aktivering av detta?
OBS! Inte för att det skulle ha hjälpt eller betala ytt något vid tidpunkten av MOP, jag är bara rent nyfiken..
Någon som vet?
Det var ovanligt med bärbara larm 1986. Ett mobilt larm måste använda sig av ett positioneringssystem likt det mobila nätet.
Fasta larm fanns.
För att kunna larma "mobilt" användes WT.
Det publika internetet fanns inte ens.
I Sverige fanns TV1 och TV2.
Samt movieboxar och nötcreme.
Vet inte om var född 1986 men jag kan säga det att Sverige var ett ännu naivare land 1986 än idag.
Folket trodde blint på nyheterna och vad politikerna sa.
De frireligösa var betydligt fler.
Svenskens ideal var att jobba 40 timmar, betala en jävla massa skatt, ha en hembränningsapparat om man hade möjlighet till det.
Drömmen var en Storebro motorbåt, Volvo 760 och semester till Mallorca.
Man åt köttbullar och potatis, såg på SVT och la sig tidigt. Kanske man unnade sig ett glas rödvin och en After Eight på fredagskvällen.
Idolerna var Carola, Stefan Edberg, Stellan, Salming.
Man lyssnade på ABBA och schlager.
Det var fult att vara rik så det syntes 1986. Många riktiga rikingar skruttade runt i en Saab eller VW. Man fick inte visa att man hade pengar då var man en kapitalist och utsugare eller skattesmitare.
Svensken var tuktad, väluppfostrad och de flesta trodde på den postmarxistiska utopin om världsfred, ingen svält, total jämställdhet och att alla är lika inför lagen. OP hade kört över oppositionen och Ulf Adelson som en ångvält i valet 85. OP var pressad om löntagarfonder och sin Harvardaffär. Men han fortsatte sin cryptomarxistiska kamp med jämnmod.
Jag minns att SvD och DN var kritiska till OPs politik och att många var oroliga över OPs besök i Moskva.
Ubåtskrönknibgarn var något svensken oroade sig för.
Så var tidsandan.
Det är viktigt att förstå tidsandan 1986 eftersom den påverkade vad som skedde i samhället och vilka motiv som kunde finnas till MOP.
Sverige var ett DDR i västeuropeisk skrud.
Den som påstår något annat far med osanning.
Nu försöker man ofta framställa 1986 som en glansperiod.
Så var inte fallet.
Därför var MOP verkligen av en chock för svensken.
"hur kunde det hända i Sverige, inte här, inte i Sverige, jävla idioter".
Det var vad man sa.
En del sa "äntligen".
Personligen trodde jag på en statskupp eller att det var ett inbördeskrig på gång eller en utländsk invasion.
På riktigt. Var övertygad om att staten skulle gå med att det var beredskap beordrad och att alla meddelanden om att Sverige kapitulerat är falska.
Jag trodde det.
Men det hände inte så mycket.
Folk la rosor på Sveavägen, min kompis sjöng i en kör på begravningen.
Kondelansböcker lades ut på bibliotek mm.
HH började vifta med revolvrar och man pratade om kallblodigt mord och ljus i tunneln.
Livet började återgå till det normala.
Ingvar Carlsson satt och såg bortkommen och vilse ut i TV-rutan, HH kändes DÅ mer som en riktig karl som visste vad han gjorde.
Svunna tider.