Citat:
Har tänkt på exakt detta jag med. Det finns faktiskt en glipa mellan barackerna före Luntmakargatan, som jag tror du bara kan kliva igenom för att komma ut på andra sidan. Synligt i denna bild. Säg att gärningsmannen vänder sig mot Tunnelgatan efter skotten. Han ser Engström rakt framför sig inne vid barackerna, återkopplar till detta inlägg.
Bra bild. Har aldrig sett den tidigare tror jag.
Citat:
Därefter ser han hur Engström springer framför honom, och eventuellt även Jeppsson framför honom i korsningen. Samtidigt känner han mordplatsvittnenas blickar i ryggen. Han tar bara ett steg åt höger och glider in mellan barackerna. När Jeppsson tar klivet ut för att följa Engström i trappan går han bara iskallt förbi bakom honom. Har svårt att bestämma mig för om detta är klockrent eller bisarrt. I så fall aktualiseras detta vittnesmål igen.
Så kan det vara men är det helt fastställt att SE springer upp hela trappan? Vissa menar ju att han ångrar sig eftersom poliserna är för långt borta. Vissa säger att han vänder vid första trappstegen och går tillbaka till MPL och andra säger att han tar några trappsteg och sedan vänder tillbaka.
Citat:
Den naturliga följdfrågan är i så fall: Kan en människa med de här nerverna faktiskt finnas? En möjlig förklaring är att gärningsmannen är en person som av någon anledning ska vara i exakt det här området, exempelvis att det är hans område inom knarkspaningen. Så om någon frågar är allt i sin ordning. Kanske blir det till och med mer misstänksamt om han saknas. Vem vet. Vidhåller i alla fall att det är troligt att det finns någonting runt Engström och vittneskedjan vi missar.
En sak till. Barackerna står över minst två brunnslock som finns på Tunnelgatan. Kunde en barack ha preparerats med en lucka i golvet över ett av brunnslocken och att en möjlig GM flytt ner där? En sådan kulvert kan ju ha förbindelse med skyddsrummen/garagen under åsen.