2020-07-03, 14:07
  #145597
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AraltNigri
Svar på Gothus fråga om det så-kallade Rysspåret kan knytas till brottsplatsen.

Ja, en del uppgifter talar för det.

1. Uppgiften att den misstänkte chefen för de ryska illegalisterna i Sverige (VN) hade förhandsuppgifter om mordplanerna mot OP. Den uppgiften knyter inte attentatsmännen till mordplatsen, visserligen, men definitivt till attentatsplanen. Uppgiften, som ska ha inhämtats av CIA och den svenska säkerhetstjänsten i förening eller av CIA-operatörer som sen överlämnats till våra gossar blå, är i själva verket upprinnelsen till det som i Palmeutredningen kom att kallas "Rysspåret". KGB-spåret är möjligen ett bättre namn då spåret, då det inte är en representant för den ryska regeringen (Gorbatjov) utan en företrädare för den ryska säkerhetstjänsten - KGB, som bevisligen var i luven på Gorbatjov - som talade bredvid mun och därmed röjde förhandskunskaper om mordplanerna mot statsminister Olof Palme.

2. Dels har vi en uppgift som lämnats av SÄPO:s PM-utredare kommissarie Walter Kegö. Enligt Kegö igenkändes gärningsmannen redan på mordplatsen och kunde även identifierades på annat sätt via en annan uppgiftslämnare som kände GM. Övriga uppgifter om dessa vittnen är kvalificerat hemligstämplade av den svenska regeringen.

Man kan bara spekulera om vilket vittne till PM som igenkände GM. En möjlighet är att det var en medlem av Holmers särskilda livvakt. Jag tänker så här:

Enligt Kegö kom GM till Sverige sommaren åttiofem med falska passhandlingar och uppgav att han var utbildad i Sovjet. Att han kan ha hamnat på Ryssrotelns lista över misstänkta OR-medlemmar är ingen högoddsare.Operation RYaN hade, som någon redan har noterat, en västlig motsvarighet kallad Anti-RYaN, vilken med all sannolikhet styrdes av CIA och med förgreningar i alla västländer där RYaN-aktivitet hade uppdagats eller misstänktes. Man hade genom den avhoppade KGB-översten OG sannolikt rätt bra koll på OR:s medlemmar om än inte järnkoll. Att CIA visste att att OR var verksamt i Sverige är uppenbart, vilket framgår av den hemliga avlyssningen av OR:s Sverigechef VN. Alltså är det säkert att AR fanns på plats i Sverige på åttiotalet. Det är ingen vågad gissning att svenska AR och svenska Stay Behind / Fst-Säk samarbetade eller möjligen är helt identiska organisationer. Istället för att gripa medlemmarna av OR ville AR - i vanlig underrättelseordning - hellre hålla koll på Ivan så att man dels kunde sa vad och vem han intresserade sig för och för att i ett skymningsläge kunna gripa eller oskadliggöra alla kända och misstänkta OR-medlemmar eller åtminstone dess högsta chefer. Det är ingen vågad gissning att medlemmar av Hans Holmers särskilda OP-livvakt, som säkerligen hade beröringspunkter med Stay Behind, hade kännedom om identiteter på flera av OR:s medlemmar och därigenom kan ha känt igen GM. Att GM fanns på Ryssrotelns lista över misstänkta OR-medlemmar är, som sagt, ingen högoddsare. Allt annat hade varit tjänstefel.

Holmers särskilda OP-livvakt var sannolikt en del av AR i den meningen att de hade två viktiga uppgifter i höndelse av ett anttatat mot statsministern. Deras uppgift var att skydda statsministerns liv (vilket var besvärligt då OP proppsade på att de skulle hålla "respektavstånd") men det var inte deras primära arbetsbeskrivning. Holmers gubbars uppgift var att först larma Fst-Säk och AR:s ledning i händelse av ett attentat riktat mot statsministern, vilket med kunskap om vad OG tidigare hade berättat om OR var en tydlig signal på en omedelbart förestående rysk invasion. Därav möjligen den fördröjning av mördarjakten på npgra kritiska sekunder som gav GM möjlighet att komma undan. GM hade sannolikt en flyktbil väntande uppe på Brunkebergsåsen så flykten gick snabbt, mycket snabbt. Hemvärnsgubbarna var praktiskt taget chanslösa. Våra gubbar kunde inte heller bara rusa efter GM. Först måste de via radio informera Fst-Säk om vad som inträffat så att ÖB kunde beordra högsta beredskap i MILO-Öst, vilket han också gjorde. (Därigenom uppkom möjligen det radioanrop "statsministern är skjuten", som hördes över en pressfotografs polisradioscanner kring tidpunkten för PM. Sen måste hemvärnsgubbarna säkra av Tunnelgatan och Luntmakargatan innan de kan ta sig vidare i jakten på GM uppför trapporna. Tunnelgatan är vid den aktuella tidunkten dunkelt belyst och även belamrad med all sorts byggfuttar och sopcontainrar och annan bråte bakom vilka GM (eller flera attentatsmän) kunde stå beredda med skjutklara vapen. Ett ögonvittne ser en man springa över Sveavägen mot brottsplatsen direkt efter skotten. Det kan vara vittnet SG eller en av Holmers gubbar som mer eller mindre omedelbart upptar mördarjakten som hon iakttagit.

Om det gick till som jag gissar och tror, är det inte alls konstigt att den svenska regeringen försökt mörklägga PM. Dels skulle en riktig uppklarning av PM riskera att röja mordmotivet (som jag gissar är OP:s rekrytering av Michail Gorbatjov, vilket i så fall måste betecknas som nittonhundratalets djärvaste och mest framgångsrika underrättelseoperation), vilket var - och är - kvalificerat hemligt. Dels får inga uppgifter läcka ut om AR och Holmers särskilda livvakt, vilka också var - och är - kvalificerat hemliga. En uppklarning av mordet hade kunnat ställa till det rejält i nedrustningsförhandlingarna mellan Gorbatjov och Reagan, d v s om det hade framkommit att KGB hade bragt OP om livet. Kanske var det också vad KGB-cheferna Vladimir Krjusjkov och Victor Chebrikov hoppades på, att KGB skulle få skulden och att det skulle leda till en nedisning av de vid den aktuella tidpunkten spirande relationerna mellan Moskva och Washington och vilka snart skulle leda till etableringen av en ny, västdominerad världsordning.
Tack

Allt måste analyseras av de som kan sånt här.
Innan dess är det svårt att säga något.

Skrattar lite när jag kommer på mig själv att jag är nästan lite GunnarWall-dryg i mitt svar, fast jag är lite mer dum än honom.

Inget personligt
__________________
Senast redigerad av Gothus 2020-07-03 kl. 14:59.
Citera
2020-07-03, 14:13
  #145598
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Tack. Ja för mig råder ingen tvekan om att Filter/KP fullständigt felbedömt tiderna här. Och som du säger finns många ytterligare punkter som starkt talar för att SE bara var ett mordplatsvittne.

Att han mer eller mindre utpekades som Palmes mördare vid presskonferensen är, som jag ser det, en rättsskandal av stora mått. Många ledande jurister krävde också att SE skulle få ett försvar trots att han avlidit.

Och i detta försvar kommer punkterna vi redovisar här säkert upp.

Ja, instämmer till fullo.
Dock verkar ju JK avslå alla försök att pröva "förtal av avliden"...

Dock är det kanske Filter/TP som borde åtalas... men det går säkert att hävda "allmänintresse" där med?

Juridik är min starkaste gren..
Citera
2020-07-03, 14:58
  #145599
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Ja, instämmer till fullo.
Dock verkar ju JK avslå alla försök att pröva "förtal av avliden"...

Dock är det kanske Filter/TP som borde åtalas... men det går säkert att hävda "allmänintresse" där med?

Juridik är min starkaste gren..
Allmänintresse kan säkerligen åberopas i detta specifika fall ja.
Dessutom utifrån de fakta som finns är ju SE en rätt sannolik GM.
Däremot är det ändå tveksamt om man bör utpeka honom som GM grundat på endast indicier om än rätt många och staka sådana.
Man ska heller inte glömma att SE själv "skapade" sitt kändisskap och utrymme i massmedia genom sina utspel i media intervjuer märkliga brev osv.
Han sökte själv rampljuset och gillade att få känns sig lite viktig osv.

Det kanske ändå inte är ett skäl för att han ska utmålas som statsministermördare det kan jag instämma i.
Men i någon mån rätt stor sådan så var det ju han själv som "bäddade för sig" för att väcka den uppmärksamhet som idag gjort honom till utpekad statsministermördare.

Hur tolkar du det faktum att SE av sin dåvarande hustru sades uppträda euforiskt när han kom hem på mordnatten?
SKULLE han verkligen vara euforisk om han BARA vore ett vittne som dessutom kom lite för sent för att se själva mordet?
ÄR det inte mer troligt att han istället antingen var GM(då kan jag förstå hans eufori tänk att det som just JAG gjorde ger eko över hela världen. tänk va glada och nöjda mina vänner i moderaterna och i Täby ska bli att äntligen slippa Palme. och tänk att vara DEN ENDA i hela världen som VET VEM SOM ÄR GM. Alternativt att SE på något sätt var inblandad i mordet och därmed visste HUR det hade gått till och VEM som var GM.
Även detta kan jag med logisk tänkande se att det kan ha utlöst hans eufori,
MEN var han bara ett vittne som dessutom kom för sent njaa det känns tveksamt.
MEN visst varken du eller jag eller nån annan vet hur SE funkade och det mänskliga sinnet är rent allmänt inte lätt att förstå sig på.
MEN det vore intressant att höra hur ni andra här tänker angående detta med SEs eufori på mordnatten.
Det ligger nära till hands att tänka sig att det var just den känslan han försökte återskapa just genom sin intervju i Rapport med den klassiska löpturen .i intervjun i Skydd&Säkerhet och kanske också i viss mån i skrivandet äv några brev tex till SA "jag var synnerligen närvarande vid mordet på Olof Palme".

Exakt detta ageranade menar ju Clarke att mördaren har det stämmer EXAKT på SE.
Citera
2020-07-03, 14:58
  #145600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Det finns många konspirationsteorier - Lisbet, Mårten, Kurder m fl

Men har ingen tänkt följande - Palme var pressad för Harvard-myglet o
anlitade någon för att döda sig själv - dvs suicide by proxy.

Harvard läggs ner - alla ärver o får livförsäkringar livräntor o pengar från Partiet o LO
ink Homosexuella Socialister
Ja det här var en spännande teori.
Vem anlitade OP att ta honom av daga tror du?
Hur mycket betalade han för att få det gjort?
En förutsättning är också att GM ska vara tyst efteråt , fick GM möjligtvis ta del av livräntor och livsförsäkringar, eller?

Homosexuella Socialister...hur tänker du här?
Citera
2020-07-03, 15:07
  #145601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Crime-boy2
Ska? Har du släktforskat nån gång? Hur som helst var kärleks-paret uppe flera gånger i intervjun och jag har ingen lust att analysera varje gång. Hela intervjun var för övrigt intressant och absolut värd att offra en timme på.
Underhållningsvärdet av den här intervjun är riktigt rolig.
Bitvis undrar jag om det är på riktigt eller om det är någon form av parodi.
Men vad jag förstår ska den vara seriös.
Lite rolig men mest tragisk faktiskt...….drabbas många gamla poliser av detta öde!
Citera
2020-07-03, 15:10
  #145602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Jag gick igenom förhören med de tre Skandiavakterna Kohut, Gahn och Olofsson och upprättade ett ungefärligt tidsschema enligt följande:

TIDERNA

16.45-20.45 Anette Kohut och Ann-Sofi Olofsson i receptionen.

20.10 Anna-Lisa Gahn kommer till arbetsplatsen för att jobba nattskiftet till kl 20.45- 08.15. Hon släpper då in Stig Engström genom huvudentrén. Han säger att han varit ute och ätit.

20.45-23 Anette Kohut arbetar åt Henry Olofsson som spelar bridge.

21.00 eller strax efter, Anna-Lisa Gahn går ut på sin rond som avslutas ca 23.30. Ronden börjar på åttonde våningen och sedan fortsätter hon våning för våning ner till receptionen.

22.20-23.20 En larmad dörr på baksidan står öppen men Kohut märker inte/struntar i larmet.

22.30 Anna-Lisa Gahn passerar Stig Engströms dörr på våning 1.

23.00 (cirka) Henry Olofsson kommer till arbetet efter sin bridgekväll. Han vill minnas att han kom till arbetet några minuter efter klockan 23.

23.15 Henry Olofsson börjar arbeta efter att ha bytt om och tagit en kopp kaffe.

23.15-23.20 Henry Olofsson och Anette Kohut samtalar med varandra. Sedan går hon och byter om, kommer tillbaka till receptionen och därefter talar de med varandra ytterligare en stund. Medan de pratar den andra gången kommer Stig Engström till receptionen. Klockan bör då ha varit cirka 23.20.

23.20 Stig Engström i receptionen, talar med Annette Kohut och Henry Olofsson ”ganska mycket” om övertidsarbetet, fjällsemestern mm. Stig Engström kan absolut inte ha kommit till receptionen så tidigt som 23.15 utan snarare cirka 23.20 (eftersom Kohut gått iväg, bytt kläder, återkommit och pratat med Henry Olofsson en stund). Mitt i det andra samtalet kommer Engström.

Kohut säger själv att hon gick och bytte om klockan 23.30. Det stämmer inte alls med Olofssons uppgift. Kohut berättar nämligen att hon talade med Engström. Uppgiften om samtalet kommer alltså inte endast från Henry Olofsson. Stämpelklockan visade att Engström stämplade ut 23.19-23.20. Hur tillförlitlig den stämpelklockan nu egentligen var. Anette Kohuts uppgift om att hon från cirka klockan 23.15 först talade med Olofsson, sedan gick och bytte om, gick tillbaka till receptionen, fortsatte prata med Olofsson innan Engström kommit till receptionen visar att Engström inte på några villkors vis kan ha lämnat Skandia redan klockan 23.19. Här gör alltså Filter/ KP en kraftig felbedömning.

23.21 (ungefär) lämnar Stig Engström byggnaden. Han bör således ha kommit fram till Dekorima cirka 23.21.50 då gärningsmannen befann sig inne på Tunnelgatan och då Anders Björkman stod i porten. Eller troligen ännu lite senare eftersom Anna Hage och Stefan Glantz redan fanns på platsen – om det nu inte istället var den okända killen med den blodiga munnen och den unga flinande tjejen han såg. Hage och Glantz kan inte ha inlett sina livräddningsförsök förrän ca 23.22 eller några sekunder tidigare förutsatt mordtiden 23.21.30.

23.22 Anna-Lisa Gahn stänger den larmande dörren på baksidan. Hon är irriterad över att ingen (Kohut/Olofsson) noterat larmet.

23.30 (eller strax efter) Anette Kohut går mot garaget genom en skjutdörr. Hon ska upp och jobba 08.15 nästa morgon och inser därför att hon inte kan stanna kvar längre på jobbet denna kväll.

23.30-23.35 Anna-Lisa Gahn återvänder till receptionen efter sin rond.

23.35-23.40 Anette Kohut kör sin bil genom garageporten. Henry Olofsson ser det via en tv-monitor i receptionen.

23.40 (eller 1-2 minuter senare) Stig Engström kommer tillbaka till Skandia och är uppskrämd/chockad och talar osammanhängande. Han säger först att han hjälpt till att vända Palmes kropp i framstupa sidoläge. Men när Engström lugnat ner sig verkar det snarare som att han endast varit framme och tittat på kroppen och av ett annat vittne fått veta att det var Palme som var skjuten. Enligt Henry Olofsson verkade Stig Engström mest bekymrad över att han var försenad och att han därför var tvungen att ringa sin fru så fort som möjligt och meddela det.

00.00 Henry Olofsson går ut på sin rondering. Anna-Lisa Gahn ensam i receptionen.
Det är inte helt säkert att HO börjar arbeta precis 23.15, det kanske är 23.13 eller 23.12? HO:s tidsuppfattning behöver inte vara den bästa då han själv hävdar att SE går ut på gatan 23.20.

Vad gäller tiden då SE kommer till receptionen för samtalet, kan den mycket väl vara 23.19. Det är inte många steg han behöver ta från stämpelklockan till receptionen, och dem hinner han nog definitivt på mindre än en minut, speciellt om han dessutom har litet bråttom. Med tanke på att även korrigeringen av stämpelurets tid mot Fröken Ur kan ha skett på helminutsbasis, kan stämpelurets tid (23.20) och verklig tid (Fröken Ur) faktiskt skilja sig så mycket som 119 sekunder i teorin (stämpelklockan visar 23.20.59 samtidigt som Fröken Ur säger 23.19.00 -- ett extremfall som illustration).

Även om SE är bara ett vittne som gillar att stå i rampljuset (till den grad att han försvårar polisutredningen och ljuger under ed i rätten), så såg han LJ bredvid byggbarackerna på Tunnelgatan och kan alltså senast ha anlänt till MPL 20-30 sekunder efter att skotten gick. Det finns inte möjlighet därför att semestersamtalet tog "några minuter" i anspråk och HO:s tidsuppfattning måste därför ifrågasättas.
Citera
2020-07-03, 15:43
  #145603
Medlem
The-Zombie-Hosts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BHJS
Hur tolkar du det faktum att SE av sin dåvarande hustru sades uppträda euforiskt när han kom hem på mordnatten?
SKULLE han verkligen vara euforisk om han BARA vore ett vittne som dessutom kom lite för sent för att se själva mordet?

Oaktat allt annat så skulle jag tolka "eufori" som lycka att få ha varit nära något "viktigt".

Man får också tänka på att SE bara tjugo minuter efter mordet har redan lugnat ned så pass mycket att han kan stå och prata i telefon med sin fru. Rent generellt skulle jag säga att en person som inte har vana av skarpt våld (eller omfattande träning i våldsamma och stressiga situationer) med all rimlighet inte är talför tjugo minuter efter ha begått sitt första mord och flytt springande från platsen. (Invändning: "just SE var en sådan speciell personlighet så just han kunde det.")
Citera
2020-07-03, 16:05
  #145604
Bannlyst
Svar till H24 angående vitsen med att placera ut fejkade kulor. Enkelt, käre Watsson!

Faktum kvarstår. De upphittade kulornas typ och kondition talar för att de är av fabrikatet Winchester .357 Magnum Metal Piercing och avfyrade ur minst en fyrtumspipa, alltså höghastighetsammunition, vars kulor lämnar fyrtumspipan i överljudfart, mellan 1150 och 1350 km/h beroende på fabrikat och laddning. Fyndplatserna talar för att både Palme- och Lisbethkulan har rikoschetterat mot stenväggar.

Som jag sa. Skjut hundra Winchester Magnum kaliber .357 Metal Piercing med en S&W kaliber .357 med fyrtumspipa genom en gris bröstkorg mot en stenvägg tio meter längre bort. Skjut sen lika många skott genom två lager läderkappa, låt kulan studsa i tio graders vinkel mot grusad, tunt snö- och isbelagd asfalt och sen rikoschettera mot en stenvägg 40 meter bort. Nu ska du hålla reda på skottordningen. Du letar efter två i följd avlossade kulor, en genom griskroppen och en genom läderkappan, som ska vara i närmast prestin kondition. Sannolikheten för en prestin kula avlossad under sådana förutsättningar är försvinnande liten, två i följd angränsar till noll. Jag gissar att du kommer att bli besviken. En kvantfysiker kan säkert hjälpa dig att mentalt resonera dig fram till att det är möjligt att under sådana omständigheter hitta två i följd avlossade närmast oskadda kulor. Men är det sannolikt? Inte tillnärmelsevis.

Om kulsmeden som tillverkade den frangible som jag gissar dödade OP och den fejkade, utplacerade och upphittade så-kallade Palmekulan, har använt samma blysats för de kulor som användas vid attentatet blir en blyisotopanalys , även om den skulle bli hundraprocentigt bindande, starkt vilseledande. Kulsmeden har sen avlossat de kulor som ska utplaceras ur en revolverpipa som han sen destruerar. Attentatsmännen har fått order att använda kulsmedens "specialammunition" och att inte lämna några som helst tekniska spår efter sig på brottsplatsen. Efter attentatet har en attentatsman eller -kvinna fått order om att försiktigt placera ut fejkkulorna på platser rekommenderade av GM (en av få som kan gissa var de rimligen bör ha hamnat). Förfarandet ger tre uppenbara fördelar sett ur attentatsmännens synvinkel.


1. Om gärningsmannen hade gjort sig kvitt mordvapnet på brottsplatsen eller utmed flyktvägen och vapnet hade hittats av polisens brottsplatsundersökare så hade mordutredarna blivit välsignade med hett eftertraktat, viktig tekniskt bevis, då alla vapen har en mer eller mindre utredningsbar historik. Vapnet hade tämligen enkelt kunnat knytas till mordet genom krutrester på vapnet och OP:s ytterrock. Ett hittat mordvapen anses allmänt av mordutredare som en skänk från ovan. Att kunna binda ett specifikt vapen till de upphittade kulorna har en känd svensk kriminologiprofessor pekat på som en förutsättning för att PM ska kunna klaras upp. Mordvapnet skulle kunna ge mordutredarna en rad uppföljningsbara spår, såsom fabrikat, serienummer, modifieringar, pipans bomspår, krutrester, tidigare ägarhistorik, fingeravtryck (idag även DNA-spår) m m. Nu var emellertid GM uppenbarligen synnerligen noga med att hölstra vapnet direkt efter skjutningen och att inte lämna tillstymmelsen till teknisk bevisning efter sig på brottsplatsen eller utmed flyktvägen. Polisens brottsplatsundersökare hittade nada. Mordvapnet skildes antagligen från GM tämligen omgående efter attentatet (i flyktbilen?) för omgående destruktion, åtminstone av revolverns pipa och slagstift, vilka avsätter spår på kulor och hylsor.

2. Genom att placera ut fejkade kulor som skjutits ur en sen destruerad revolverpipa kan inget vapen i världen bindas till de fekjade, utplacerade och upphittade kulorna. Att de upphittade kulorna har liknande (INTE IDENTISK enligt Biologiska museets metallurgiske expert) blyisotopsammansättning som blyresterna på OP:s överrock bevisar INTE att Palmekulan är identisk med mordkulan men ansågs göra det sannolikt och tolkas även av mordutredarna (Holmer m fl) som att Palmekulan och Lisbethkulan är genuina. Därmed har mordutredarna möjligen letts in på ett 34 år långt utsiktslöst villospår som kostat enormt mycket i form av polisarbete och -resurser och som hittills - vad jag vet - inte gjort mordutredarna ett skvatt klokare idag än de var då kulorna hittades dagarna efter PM.

3. Genom att använda frangibles vid attentatet försvåras brottsplatsundersökarnas och SKL:s teknikers arbete något enorm. De kan de svårligen skilja kulresterna, till förväxling lika vanlig vägsand, från vägsanden och även om de hade lyckats med det konststycket så hade det sen varit ett sisyfosarbete i sig att koppla de sandlika kulresterna till blyfragmenten och krutsresterna på OP:s överrock. Man hade också haft det problemet att dras med att de rester man i så fall hittat hade kunnat avgivits i vägsanden av de upphittade kulorna. Nu hittade SKL:s tekniker vad jag vet bara OP:s bortskjutna skjortknapp, en ansenlig mängd blod och en slemsug i den uppsopade trottoarbeläggningen kring brottsplatsen. De hittade inte den så-kallade Palmekulan, vilket i sig kan tala för att Palmekulan är utplacerad i efterhand. Palmekulan hittades som bekant på söndagen två dar efter mordet av en privatperson.
Citera
2020-07-03, 17:05
  #145605
Medlem
H24s avatar
Citat:
Som jag sa. Skjut hundra Winchester Magnum kaliber .357 Metal Piercing med en S&W kaliber .357 med fyrtumspipa genom en gris bröstkorg mot en stenvägg tio meter längre bort. Skjut sen lika många skott genom två lager läderkappa, låt kulan studsa i tio graders vinkel mot grusad, tunt snö- och isbelagd asfalt och sen rikoschettera mot en stenvägg 40 meter bort. Nu ska du hålla reda på skottordningen. Du letar efter två i följd avlossade kulor, en genom griskroppen och en genom läderkappan, som ska vara i närmast prestin kondition. Sannolikheten för en prestin kula avlossad under sådana förutsättningar är försvinnande liten, två i följd angränsar till noll. Jag gissar att du kommer att bli besviken. En kvantfysiker kan säkert hjälpa dig att mentalt resonera dig fram till att det är möjligt att under sådana omständigheter hitta två i följd avlossade närmast oskadda kulor. Men är det sannolikt? Inte tillnärmelsevis.

Båda kulorna man hittade på brottsplatsen var i rejält tilltygat skick, Lisbeth-kulan framförallt. Nationellt Forensiskt Center klassar skicket som "dåligt" och säger att de eventuellt inte går att koppla till ett vapen. Ditt resonemang om att kulorna var i "prestint skick" är fel. Du har i tidigare inlägg medgett att kulorna "förvisso inte var i mint condition". NFC säger dåligt, du säger sedan medel för att sedan byta till perfekt. Vad gäller egentligen?

Här i studentrummet har jag varken tillgång till en fyra tums Smith & Wesson, Metal Piercing-ammunition eller döda griskroppar. Jag har heller inte tillgång till snö då det är 28 grader varmt. En läderkappa hade kanske gått att hitta men allt som allt blir det ett svårt experiment för mig att genomföra. Men jag tar dig på orden, för diskussionen.

Enligt din egen logik så är det uppenbart bara genom att titta på kulorna att de är ditplacerade. Men varför har man då placerat dit dem? Borde i så fall inte detta göra det uppenbart för utredningen och alla tekniskt sakkunniga att det är en professionell konspiration det rör sig om? Christer Pettersson eller Victor Gunnarsson kan ju svårligen genomföra detta. Här krymper världens största brottsutredning till en tiondel av storleken.

Varför skulle professionella gärningsmän vilja dra blickarna till sig på det sättet? Samtidigt som man stänger alla spår som inte innefattar tekniskt kompetenta gärningsmän. Eller menar du att de chansar på att utredningen och tekniker aldrig komma kunna se det du ser bara genom att titta på kulorna? Skulle svaret istället kunna vara att detta bara är din tolkning som lekman som sedan inte stöds av faktisk expertis i ämnet?

Det stämmer att genom att destruera vapnet som sköt de "falska" kulorna så stänger man alla möjligheter att binda kulorna till ett vapen. Men samma sak gäller återigen det ursprungliga mordvapnet. Den enda skillnaden är att man inte tar omvägen via ett tekniskt bisarrt upplägg som riskerar avslöja hela operationen.

Vad händer om en vaken polis eller civilperson ser hur en operatör plockar på sig de gamla kulorna eller planterar de nya? Brottsplatsen var fullbelamrad med vittnen dagarna efter mordet. Detta måste ju dessutom ske i efterhand, när gärningsmännen redan undkommit med det ursprungliga mordvapnet. Istället för att bara destruera det direkt och vara klara menar du att man destruerade det, för att sen springa tillbaka till mordplatsen och strö ut konstruerade kulor. Därefter ska man tillbaka hem och destruera det nya mordvapnet på nytt. Låter det här rimligt verkligen?

Jag tror att Olof Palme dödades av flera gärningsmän i en mindre konspiration. Men argument som dessa är anledningen till privatspanares rykte. En kombination av sakfel och märkliga resonemang.
__________________
Senast redigerad av H24 2020-07-03 kl. 17:19.
Citera
2020-07-03, 18:18
  #145606
Medlem
H24s avatar
Jag har läst dina inlägg igen Aralt Nigri. Jag ska villigt erkänna att jag felrepresenterade ditt argument då jag läste för snabbt. Till mitt försvar så är det svårläst. Du får gärna rätta mig om jag har fel, men såhär förstår jag det.

Du menar att gärningsmännen använde så kallade Frangibles. Dessa vaporiserar till sand efter träff. I detta scenario finns inga kulor att hitta alls, varken för utredningen eller privatpersoner. Jag vet inte om det är tekniskt möjligt men vi löper med idén.

Gärningsmannen ska skjuta Olof Palme och väljer för uppgiften en oerhört nischad ammunitionstyp. Problemet är dock att denna inte lämnar några spår efter sig. Den samlade polisinsatsen och granskningen av utredningen kommer tycka att det är minst sagt underligt att det inte finns några kulor på brottsplatsen, hur mycket man än letar.

Det här problemet kan lösas på två sätt. Alternativ 1 är att man helt enkelt laddar vapnet med vanliga kulor. Du tror dock på Alternativ 2. Och nu måste mycket hända samtidigt.

Gärningsmännen har bestämt sig för frangibles. Varför kan man undra, måltavlan dör ju i vilket fall. Men nu är det så. Efter att mordet är genomfört och man har undkommit börjar problemen. Man kan inte bara ”call it a day” eftersom det inte finns några kulor på brottsplatsen. Istället plockar man fram ett annat vapen med samma piplängd och kaliber och hittar kulor med samma blyisotopsammansättning för att sedan skjuta dessa genom någon form av motsvarighet till en människokropp. Med hjälp av den vapensmed konspirationen har tillgång till så destruerar man detta vapen samt det ursprungliga mordvapnet. Samtidigt som polisinsatsen pågår så smyger gärningsmannen, eller medhjälpare, tillbaka till brottsplatsen och placerar ut de falska kulorna när ingen ser. De nya kulorna blir dock så misslyckade att vem som helst kan se att det är en förfalskning bara genom att titta på dem. Genom ett mirakel märker dock ingen detta och gärningsmännen undkommer.

Varför skulle någon göra såhär?
__________________
Senast redigerad av H24 2020-07-03 kl. 18:46.
Citera
2020-07-03, 20:33
  #145607
Bannlyst
Svar till H24.

Du menar att mitt resonemang är av den typ som ger privatspanarna dåligt rykte. Jo, man tackar. Men, varför dessa överord?

Vill bestämt erinra mig att en av Stockholms mer handeldvapenerfarna personer, Anders Lexne, som på 70-80-talen innehade svenska S&W-agenturen, veckorna efter PM noterade att kulorna måste vara utplacerade då de inte är tillräckligt skadade för att ha kunnat rikoschettera mot stenväggar. Lexne menade att en Magnumkula brukar bli blir mer tillknycklad bara av att passera bröstkorgen på en gris (som du kanske vet är snarlik människans). Vill också erinra mig att chefen för Stockholmspolisens tekniska rotel, Vincent Lange var inne på samma linje och att även SKL:s tekniker, eller om det var FOA:s, i sin ballistikrapport om Lisbethkulan är inne på ett liknande resonemang.

Du, som väl har gjort militärtjänst, väl har hållit i ett riktigt skjutvapen, och väl lagt ned åtskilliga timmar på skjutvallen (luftbössor räknas inte), påstår väl inte att dessa högt ansedda herrar är/var foliehattar? Om nått kan skamfila en människas rykte så är det löst fabulerande om sakförhållanden utan saklig grund och med bristande erfarenhet om ämnet.

Du låter lite som en medlem av den svenska PK-maffian (läs: statens åsiktspolis). Oj, en medborgare har visst fått en möjligen rimlig tanke uti sitt arma huvud. Den måste vi genast slå hjäl innan saklig diskussion hinner uppstå. Vi kallar honom foliehatt och en som förstör privatspanarnas rykte. Jag bävar. Bäst att inte säga något mer. Ingen vill ju bli kallad foliehatt.
Citera
2020-07-03, 21:33
  #145608
Medlem
H24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AraltNigri
Svar till H24.

Du menar att mitt resonemang är av den typ som ger privatspanarna dåligt rykte. Jo, man tackar. Men, varför dessa överord?

Vill bestämt erinra mig att en av Stockholms mer handeldvapenerfarna personer, Anders Lexne, som på 70-80-talen innehade svenska S&W-agenturen, veckorna efter PM noterade att kulorna måste vara utplacerade då de inte är tillräckligt skadade för att ha kunnat rikoschettera mot stenväggar. Lexne menade att en Magnumkula brukar bli blir mer tillknycklad bara av att passera bröstkorgen på en gris (som du kanske vet är snarlik människans). Vill också erinra mig att chefen för Stockholmspolisens tekniska rotel, Vincent Lange var inne på samma linje och att även SKL:s tekniker, eller om det var FOA:s, i sin ballistikrapport om Lisbethkulan är inne på ett liknande resonemang.

Du, som väl har gjort militärtjänst, väl har hållit i ett riktigt skjutvapen, och väl lagt ned åtskilliga timmar på skjutvallen (luftbössor räknas inte), påstår väl inte att dessa högt ansedda herrar är/var foliehattar? Om nått kan skamfila en människas rykte så är det löst fabulerande om sakförhållanden utan saklig grund och med bristande erfarenhet om ämnet.

Du låter lite som en medlem av den svenska PK-maffian (läs: statens åsiktspolis). Oj, en medborgare har visst fått en möjligen rimlig tanke uti sitt arma huvud. Den måste vi genast slå hjäl innan saklig diskussion hinner uppstå. Vi kallar honom foliehatt och en som förstör privatspanarnas rykte. Jag bävar. Bäst att inte säga något mer. Ingen vill ju bli kallad foliehatt.

Jag har aldrig kallat dig foliehatt. Jag försöker att inte argumentera på det sättet. Bläddra gärna igenom mina inlägg eller använd sökfunktionen. Du kallar dig själv för foliehatt i ditt eget inlägg och sen skyller du på mig. Jag kan inte göra så mycket åt det.

Det jag däremot gjorde var att skissa upp ditt scenario som det måste se ut i praktiken. Därefter frågade jag dig om du tyckte att det var rimligt. Du kan bemöta detta, eller så kunde du invänt mot hur jag designade ditt scenario om du anser att jag missrepresenterade det. Teoretiska resonemang är en sak, att översätta dem till hur det i så fall måste ha gått till i praktiken tror jag är nyttigt.

Baserat på båda våra inlägg i tråden så verkar jag tro att en grupp inom svenska underättelsetjänsten låg bakom mordet, medans du verkar propagera för sovjetiska KGB. Att mot bakgrund av detta kalla mig för statens åsiktspolis låter bakvänt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in