Citat:
Ursprungligen postat av
tradera
För egen del befinner jag mig, i stora drag, i en intensiv inläsningsperiod och tackar ödmjukast för länkar likt denna. Bl a har jag läst en del av texterna från ovan länkade blogg/motsv och tycker att mycket av uppgifterna som resonemanget cirkulerar kring, påtagligt tangerar förvånansvärt mycket av den senaste tidens resonemang här i tråden. Möjligtvis är tråden som sådan en del av källmaterialet, vilket jag låter vara osagt? Men. Av det jag hittills ögnat igenom, så känns det sakligt, utan någon nämnvärd subjektivitet och innehållet är i mångt och mycket avsevärt mer trovärdigt än innehållet i åklagaren KP's mycket tafatta presskonferens.
Personligen så går mycket av min tid just nu åt till att försöka snäva ner tratten av den, milt sagt, spretiga information som MOP under väldigt lång tid marinerats i. Det känns viktigt att läsa olika trådförfattares syn- och ståndpunkter på ett respektfullt och öppet sätt, vilket jag dessutom tycker bör ske i en läsmiljö där tolerans och raljerande hör hemma i ungefär samma utsträckning. Endast bland dem som stångar huvudena blodiga, finner du dem som river murarna.
Objektivt känns det viktigare att förbehållslöst försöka skala bort onödig- och/eller vimsig information än att i något självbekräftande syfte måla fram ens egna teorier framför någon annans. Vilket är vanligt här i tråden. Jag menar tvärtemot, att vittnesmålen i utredningen om mordet på Olof Palme, om något, visar på att det finns väldigt många olika sätt att tolka saker och ting på. Tveka endast i det att någon är tvärsäker.
Och trots mina hårda tillmälen tidigare, bjud istället in alla motsägelsefulla resonemang, som t ex i mitt fall, de som bl a CrispyKreem och hans anhang står för, och låt dessa motpunkter istället vara inspirationen i ditt vidare sökande. Vart det än leder. Konspiration- eller ensam GM är helt och hållet oväsentligt så länge vi förhåller oss objektiva i sökandet. Oavsett MUF, Säpo, EAP, Sydafrika eller MUST.