Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Tror det var nån intervju med nån från SEF på Fotbollskanalen (hittar inte länk nu), där olika varianter togs upp. T ex liten hemma- och liten bortaklack, bara hemmasittplats var tredje stol, osv. Allt beroende på smittläge osv. Och att hemmaklubben själva får bestämma om de vill spela inför tomma läktare eller släppa in begränsat. Som exempel nämndes att om gränsen blir 1000 pers kanske t ex AIK väljer tomt medan t ex Falkenberg kör inför 1000.
Tycker det är bra att de inte låst fast sig i en enda lösning. Smittläget och FHM styr ju och om/när det väl blir en lättnad som tillåter publik så verkar det finnas ”ett urval” av varianter färdiga. Typ knapp A,B,C,D och beroende på vad FHM säger i slutet på juli, så trycker SvFF/SEF på relevant knapp.
Det vore ju en variant ja.
Det är ju även billigare att t.ex. öppna upp för lite folk på Falkenbergs arena än att öppna Gamla, Stadion, Tele2, Friends etc.
Det skulle också kunna gör att man vid regionala utbrott skulle kunna ha noll åskådare på säg Kalmars matcher för att spridningen där har blivit större under vissa tider medan säg Norrköping är mer befriat och kan ta in folk. Sedan skall ju det där köras med diverse myndigheter etc men det är nästa fråga.
Vi har tydligen sålt 4344 årskort (källa vår hemsida) så med säg i snitt var fjärde plats löser vi det på gamla, visst blir det bökigt på Ståplats men då får man ju ge "varsitt hängräcke" eller så.
En nackdel är givetvis att det inte kommer gå att se till att folk följer det, vi kommer se MYCKET sådant här:
https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/awgk5A/bryter-mot-reglerna--matchen-stoppas och det är då större nackdel att ha in lite publik än ingen alls.
Citat:
Ursprungligen postat av
L-illuminato
Tack ska kolla in den
Dock är jag mer ute efter en generell tråd om ekonomiska kollapser inom fotbollsklubbar.
Tror också det är bra att SEF inte låst fast sig dock känns det inte som att SEF och Discovery tänkt till tillräkligt om att maximera produkten i rådande läge. Ett komprimerat spelschema där man inte måste ta hänsyn till publik och evenemangsregler skulle bjuda de på mycket mer kreativitet med reservation för att det möjligen kan skada Kindred Grp (Unibet).
Så skulle man tjäna på att sprida matcherna på fler timeslots. DEt är liksom ingen omöjlighet att ha vardagsmatcher kl 17:00 samt 19:00 man kan också då säkra upp mot klubbar som tar ut svängarna
Helsingborg (packar restaurangerna på Olympia)
Östersunds FK som kör en jävla saxlift ovanför ena läktaren osv
På helgerna borde man jobba med minst tre timeslots både Lördag och Söndag. På så kan man skapa en kultur i att fler folk börjar tiitta eller slötitta på matcher där de inte håller på något lag, ökar tittarsiffror. DEt är lite rätt läge att göra det också när mycket av evenemangsindustrin och nöjeslivet fortfarande är begränsat och på dekis.
Jag tror en maximering av rådande läge är prio 1 innan man kan tänka om.
Cornafallet i Malmö och AFC
Örebros SK bengalfirande
och tidigare överträdelser av diverse klubbar
Är ju alla incidenter som troligtvis talar emot att man kommer lätta på restriktionerna.
Fast man måste ju fortfarande ta hänsyn till "publiken". En vardagsstart vid 17 omöjliggör för många att ens hinna hem till tvn och det är garanterat inte dplay så sugna på.
Man hade ju tre starttider första speldagen, minns jag rätt var det 12:30, 15:00 och 17:30? Det skulle givetvis kunna fungera på söndagarna även nu. Så länge man slipper få en resa till en bortamatch med start 12:30 är det ju lugnt.
Som du säger är det ju garanterat beträffande alla incidenter. Inte sett ÖSKs bengalfirande men fallen i MFF och AFC samt allt kramande och gullande vid mål etc har man ju sett.
Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Blir ju så knäppt när spelare och avbytare skall hålla avstånd ibland men vid mål kramas det och framförallt står alla lag och gruppkramas i cirkel före match. Och avbytarna får inte sitta bredvid varandra, så de går upp och sätter sig på läktaren på nån rad eller två nedanför styrelsefolk, VIP-gäster, sportchefer etc som inte är testade för smitta och kan sitta och nysa avbytarna i nacken. Oerhört märkligt att inte spelarna separeras från "publiken", som ju alla rimligen vet är en förutsättning för att kunna genomföra "två olika" arrangemang på samma arena med 50+50 deltagare. Avbytare och publik måste ju för bövelen hållas isär, men istället tillämpas reglerna så de hamnar tillsammans.
men ok. Klagar ingen, så skall ju inte jag heller gnälla. Blir bara lite orolig för hur samma arrangörer skall kunna genomföra ett arrangemang med t ex 500 eller 1000 pers när de idag inte riktigt förstår hur man hanterar så få som 50 pers.
Beträffande att ha två arrangemang på samma arena skall det ju också, förutom alla dessa corona-regler för fotbollen som det inte lär passera även passera tillståndet från myndigheterna, det lär skita sig där...
Det där med hur spelarna agerar blir ju lite löjligt, man går in med avstånd på plan för att 2minuter senare stå i något som i det närmaste kan likna en ormgrop vid en hörna...