2020-06-15, 23:16
  #327097
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lars48.
Morfinplan dödar Corona sjuka. Det är ingen palliativ vård.

Om läkarna beslutar om palliativ vård och ger en trött äldre patient med låg PO2 och hög PCO2 morfin plus midazolam, då finns det risk att patienten försämras snabbare


https://www.dagensmedicin.se/artiklar/2020/06/15/palliativ-vard-vid-covid-19-kan-glida-over-till-nagot-som-liknar-dodshjalp/
Det vore tortyr att inte ge morfin till moribunda patienter.
Citera
2020-06-15, 23:16
  #327098
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Proppbenägenheten beror väl främst på orörlighet behandling och medicinering precis som vid många andra sjukdomar.
Nej, viruset i sig skadar kärlväggarna och leder till proppbenägenhet. ACE-2-receptorerna som viruset binder in till finns ju bl a i blodkärlen.

Sedan finns ju det du beskriver också med i bilden.
Citera
2020-06-15, 23:18
  #327099
Medlem
Bunsofsteels avatar
Någon som har Tegnells mailadress?

Han kan behöva läsa detta...:

Herd immunity is not a realistic exit strategy during a COVID-19 outbreak

https://www.researchsquare.com/article/rs-25862/v1
Citera
2020-06-15, 23:18
  #327100
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Du tänker fel detta virus skiljer sig inte mycket från andra virus och verkar i princip vara ofarligt för friska och inte speciellt dödligt även för tidigare sjuka och äldre om de får tätt behandling.

Jasså. Jaha. Tack för att du rätade ut det åt mig!

Därför världen står still?
Citera
2020-06-15, 23:18
  #327101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
Det är väntat. Väldigt väntat.
Detta räknar man med i länder man stängt ner i tidigare- man är mer på tårna nu och hinner slå ner det innan folk hinner dö dock. Enkelt.

Frågar igen: Du ser inte problemet i detta? Hur länge kommer du skratta åt och bagatellisera att viruset fortsätter komma tillbaka världen över?

Om du släpper fokuset på att såga sverige en sekund.
Citera
2020-06-15, 23:19
  #327102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mancosureinholf
Frågor till vem? Till dej? Nej tack, du är för dum för att diskutera med. Förutom att vara dum är du helt fyrkantig och vägra accepterar sanningen som är framför ögonen på alla förutom falska människor som du. Dina idiotiska argument håller ingenstans. Alla vet att Sverige har klarats sej sämst i världen, men du sitter här och fortsätter försvara ett styre som har gått emot dej och dina egna landsmän. Alla vet att problemet inte var personal, kompetens och blablabla som du upprepar som ett mantra. Utan problemet har varit ett katastrofalt val som har bara sett till att låta smittan fortsätta sprida sig.
Så nej, jag har inga frågor till en tölp som du.


Avseende nedstängningen i Sverige gav det samma effekt på andra luftvägssmittor som i Finland. Det tyder på att det finns andra orsaker till den höga överdödligheten i Sverige. Angående överdödlighet så ligger vi högt i dagsläget; av länderna som är med i Euromomo är det bara England, Spanien, Belgien, Nederländerna, Italien, Frankrike, Skottland och Wales som visar högre värden än Sverige.

Citat:
En jämförelse vad som hänt med invasiva infektioner (sepsis) som sprids via luftvägsinfektioner i Finland vs Sverige efter åtgärderna i respektive land. I detta fallet är det invasiva infektioner av pneumokocker, något som drabbar äldre i stor grad. Nedgång i fall av dessa jan-maj i Finland vs Sverige i jämförelse mellan 2019 och 2020:

Finland (2019-2020, %)
Jan: 55-62, +12,7%
Feb: 77-77, 0 %
Mar: 88-54, -38,6%
Apr: 87-14, -83,9%
Maj: 82-7, -91,5 %

Sverige (2019-2020, %)
Jan: 152-158, +3,9%
Feb: 132-141, +6,8%
Mar: 154-105, -31,8%
Apr: 174-23, -86,8%
Maj: 132-18, -86,4%
Citera
2020-06-15, 23:20
  #327103
Medlem
Bunsofsteels avatar
Mellan 2 - 8,5% utvecklar inte antikroppar enligt senaste studien:

https://www.independent.co.uk/news/health/coronavirus-antibody-test-covid-19-a9567171.html?utm_source=reddit.com
Citera
2020-06-15, 23:20
  #327104
Medlem
28dagar-senares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
Jag håller med dig till 100%. Men värst av allt är att detta är samma människor som ser sig själva som goda
Jag hatar de något så gränslöst och kommer aldrig förlåta de.

Men alla har vi en gräns. Skulle 0-10 dö om dagen trots i princip öppet samhälle så är det ju inte värt att stänga samhällen direkt

Jag tror att du missar målet som är att stoppa en spridning av ett virus som är farligt, man kan inte liksom lalla på med att det är över nu och solen skiner.
Det är inte över utan det här är början på hur vi klarar oss vidare, det är lite komiskt när man pratar om R0 dvs spridningseffekten och tror att den är under 1 som betyder att smittan avtar. Om så vore så är det faktiskt så att det kommer att smittas många fortfarande och en del kommer att dö.

Slutligen, R0 är baserad på antalet testade jämfört med smittade kontra antalet döda och Sverige har inte gjort sådana tester att de kan prata om vad R0 är, FHM har inte några tillförlitliga uppgifter om detta.
Citera
2020-06-15, 23:22
  #327105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
Jasså. Jaha. Tack för att du rätade ut det åt mig!

Därför världen står still?
Mest på grund av alarmister och forskare med för stor makt. Men nu står de som kejsaren utan kläder!
Säger inte att Corona är helt ofarligt men uppenbarligen så är det inte i närheten så farligt som tidigare påståtts!
Citera
2020-06-15, 23:25
  #327106
Medlem
HGs avatar
Nu är det fastfällt! Munskydd funkar och måste bäras för att förhindra smittan av COVID-19 vid allmänna transporter!

När kommer denna regel till Sverige? Antagligen i augusti då medicinska leverantörer tror att de åter har munskydd för försäljning via apoteket etc.

"Coronavirus: Face coverings compulsory on public transport in England "

https://www.bbc.com/news/uk-53045386
Citera
2020-06-15, 23:25
  #327107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel

Sedan finns ju det du beskriver också med i bilden.
Väldigt mycket med i bilden för denna och andra sjukdomar.
Citera
2020-06-15, 23:28
  #327108
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Väldigt mycket med i bilden för denna och andra sjukdomar.
Så är det, men som sagt, viruset i sig orsakar skador på kärlväggarna vilket i sig leder till proppbildning. Kan du medge att du hade fel när du avfärdade detta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in