Citat:
Ursprungligen postat av
informatics
Jag förstår inte riktigt förslaget att lägga ned utredningen. Det fanns alltså endast två alternativ, att väcka åtal eller att lägga ned (om den som annars hade åtalats är avliden). Men är inte bevisbördan densamma? Annars kan man ju lägga ned vilka olösta mord som helst. Skulle en domstol inte bryta mot lagen om de fattade detta beslut?
Att de lägger ner utredningen utan att ens ha kontaktat Craig W., som pekats ut som hjärnan bakom dådet av halva apartheid-tidens agentkår, är en total skandal. Så man lägger ner utredningen för att man inte kommer vidare, förlåt runt, SE. Som att en korpulent reklamkonsulent på väg till Idre Fjäll är så central i det hela att man inte kan fortsätta utredningen för att man inte ”kommer runt” honom. Det enda som är mer obegripligt än Stig som mördare är utpekandet av honom.
Jag tyckte på Melander att det verkade som att han och KP inte var överens. Även i Melanders svar i media efteråt. Kan KP ha fått bära hundhuvudet? För inte kan väl KP sätta hela sitt gedigna rykte, som han arbetat fram genom hela sitt yrkesliv, med att ljuga om att han ska komma med en lösning och basera denna på ny teknisk bevisning när allt han ger är tomma hål i indiciekedjor utan kedjor och ännu mer frågor. Han ljög ju. Och frågan är om han gjorde det på eget bevåg eller på uppmaning.
Säg att Löfven nekade honom att presentera ”lösningen” och gav honom fyra dagar att skrapa fram en alternativ lösning. Vad säger alla ”säkra” källor som antydde mordvapen, tung bevisning och konspirationer?