2020-05-21, 18:28
  #303001
Medlem
Tyskland
+1 död +266 fall

Belgien
+36 +252 fall

Nederländerna
+27 +253 fall
Citera
2020-05-21, 18:28
  #303002
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Ja antalet på IVA sjunker ju i vart fall. Men vilka skillnader det är. Enligt worldomeder har Sverige 342 kritiskt sjuka, Danmark har 23, Norge 17 och Finland 22. Förskräckliga siffror för Sverige.

Enligt platz.se har vi 358 på IVA.

ICUreg claims 350 but I imagine it’ll be adjusted upwards slightly over the next days. It’s also taking half a day longer for patients to receive ICU care than before.
Citera
2020-05-21, 18:30
  #303003
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Helvete, kan inte ens virusförnekarna sluta påstå att Claes Borgström inte dog i covid-19? De sa de just på Ekot kl 22.

Detts blir så löjligt....
Citat:
Det fanns redan en sjukdomshistorik när advokat Claes Borgström under våren smittades med coronavirus.
https://www.expressen.se/nyheter/claes-borgstroms-sista-tid-i-livet-tappade-ork-/

Någon som vet vilken bakomliggande riskfaktor han hade? Låter som någon form av cancer.

Att hävda att Tegnell & Co ligger bakom alla dödsfallen på äldre i riskgrupperna, när de själva rör sig ute i samhället är ju patetiskt. Det är ju individens ansvar att hålla sig distanserad.

Att dödstalen skiljer sig åt mellan länder är ju dels beroende på hur frisk och ung befolkningen är samt om smittan når riskgrupperna.
Citera
2020-05-21, 18:30
  #303004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Ajajaj. Att nämna minskningen i Stockholms intensivvård brukar dra med sig massa förolämpningar och något mumlande om ökat triage.

Ja, den här tråden är fylld av bittra, hatiska och paranoida inlägg/personer som verkar vara besatta av att spy galla på Sverige.

Positiva besked och fakta förklaras som fake-news. FBs största tråd har verkligen tydliggjort vilken missnöjessajt detta är.
Citera
2020-05-21, 18:31
  #303005
Medlem
Den humanitära stormakten..

Citat:
Geriatrikprofessor Yngve Gustafson vid Umeå universitet är starkt kritisk till hur äldre coronasjuka patienter behandlas, skriver Aftonbladet.

Citat:
På en fråga om han anser att det rör sig om dödshjälp svarar Yngve Gustafson att han tycker det är värre än så.

Citat:
- Jag skulle nog nästan kunna tänka mig att använda ännu starkare begrepp. Att det är näst intill att de här människorna avlivas, säger han och jämför det med att sätta någon i elektriska stolen.

https://www.friatider.se/professorn-om-hur-coronasjuka-aldre-nast-intill-att-de-avlivas
Citera
2020-05-21, 18:32
  #303006
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Inte konstigt när vi hör tongångarna från personalen inom vården; "vi måste få en andhämtning nu", "vi måste få återhämtning vila", "vi måste få semester i sommar".

Ännu ett tag kanske de unga friska utan problem kan få en respirator men i juli är det nog triage gränsen satt till 40+. Däröver "var god andas lite "giftig syrgas", en vecka. "Har du inte tillfrisknat så talar vi om för dig när det är dags att dö".

Alla frivilliga som skulle tas in och snabbutbildas hör vi inte talas om längre. Det gick inte så bra tydligen.
Region Skåne tog in ett femtiotal personer från andra avdelningar och har utbildat dem för sommarens äventyr. Läkarstudenterna från Lund har också haft några dagar med praktiska tillämpningar just för behandling av Corona patienter.
Citera
2020-05-21, 18:34
  #303007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmslivet
Norge har 9 på IVA. https://www.helsedirektoratet.no/statistikk/antall-innlagte-pasienter-pa-sykehus-med-pavist-covid-19


OK då har worldometer in helt korrekta uppgifter. Man får ta det som det är.
Citera
2020-05-21, 18:35
  #303008
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Har Sverige börjat med sina 100k tester varje veckan som man sa för en månad (?) sedan?
Sverige och grannländer, Sverige testar näst minst!
https://ourworldindata.org/grapher/full-list-cumulative-total-tests-per-thousand-bar-chart?country=DNK+EST+FIN+DEU+ISL+LVA+LTU+NOR+POL+ RUS+SWE
Exempel Norge testar dubbelt så mycket som Sverige.
__________________
Senast redigerad av TonyDR 2020-05-21 kl. 18:44.
Citera
2020-05-21, 18:35
  #303009
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wint3riscoming
Nu ska idioten lura i övriga världen att svenskar är minsann de säkraste turisterna man kan släppa in.
Finns det liksom inga gränser för den svenska idiotin?


Björn Olsen tycker att det är förståeligt. Han tycker att Sverige borde ha anpassat sig mer till andra länders strategier.

– Vi måste harmonisera oss med resten av Europa vad gäller våra strategier, det skulle vi gjort från allra första början, så hade vi inte hamnat i den här situationen.

Enligt Anders Tegnell finns det inga skäl till en sån oro – just på grund av att fler beräknas ha smittats i Sverige.

– När vi kommer fram i sommar kan det vara så att vi har så pass många immuna i Sverige så att det kan vara säkrare att svenskar kommer dit än någon annan, säger han till TT.


Vilken idiot ! Han tror tydligen fortfarande på flockimmunitet. Dessutom vill han att svenskar ska åka ut i världen MEDAN HAN MENAR ATT I SVERIGE SKA MAN ÅKA MAX 1-2"TIMMAR HEMIFRÅN
Citera
2020-05-21, 18:36
  #303010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
https://eng.belta.by/president/view/belarus-president-coronavirus-situation-on-the-mend-130571-2020/

Vitryssland visar vägen. Mindre än 200 döda och samhället är helt öppet, samtidigt som nya fall minskar. Ett riktigt föregångsland som vi borde börja studera.

Du tror alltså på diktatorns siffror?
Citera
2020-05-21, 18:40
  #303011
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
På 6 veckor har säkert andelen som hunnit varit sjuka i covid-19 i Stockholmsregionen, (mätbara nivåer av antikroppar kan detekteras två veckor efter tillfrisknandet, så det är vecka 15 man skall räkna ifrån eftersom den serologiska undersökningen gjordes vecka 17), hunnit öka till minst 20 procent.

Men du har rätt: Räknar man med 20 procent som som hunnit haft covid-19 fram till vecka 21, dvs nu, och sätter in det i RE formlen och dessutom utgår ifrån följande:

R0 = 2,5
c = 0,5

Så blr resultatet RE=1

Vilket skulle innebära att smittspridningen vare sig ökar eller minskar i Stockholmsregionen.

Och det stämmer inte med det som hänt i Stockholmsregionen:

Antalet officiellt rapporterade covid-19 fall har minskat.

Antalet covid-19 patienter som vårdats på iva har minskat.

Antalet covid-19 patienter på sjukhus har minskat.

Så antingen gäller något av följande:

R0 för SARS-COV2 är mindre än 2,5
"i" är större än 0,2
"c" är större än 0,5

Urvalet i undersökningen var inte representativt för befolkningen i Stockholmsregionen.

Mest troligt är att "i" dvs andelen som hunnit bli immuniserade ökat till 25 procent ,plus att "c" dvs effekten av våra smittskyddsåtgärder varit något mer effektiva än vad vi trott. T.ex kan "c" ligga på 0,55. Om vi sätter in detta i RE formeln så får vi:

2,5 X (1-0,25) X (1-0,55) = 0,85375

Ett RE på cirka 0,85 stämmer bättre med det som hänt i Stockholmsregionen. Dvs att smittspridningen, långsamt, verkar avta där.

Svar på vad som hänt i Stockholmsregionen får vi hur som helst ganska snart, då en ny serologisk undersökning skall göras redan nästa vecka.

Däremot så verkar resultaten i den senaste serologiska undersökningen för Skåneregionen och Västra Götalandsregionen vara helt sinnessjuka. Min gissning är att antalet undersökta där varit för få och att de ej är representativa för befolkningen som helhet där.

Innan du fyller ytterligare en halv sida med beräkningar.

Hur tycker du att dina beräkningar har stämt hitintills?
Citera
2020-05-21, 18:40
  #303012
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av RoyalTrash
Försökte ju förklara för dig igår att Vitryssland fått kritik för att de vägrat rapportera in då och då. Speciellt pålitliga känns de inte i siffrorna.

MEN du har ändå en poäng att vi kan lära oss av vissa saker de gjorde som jag också nämnde igår, som att införa 14 dagars karantän för inresande. De testade dessutom minst 3ggr mer än Sverige i inledningen. Dessa saker blir dock knepigare för Sverige nu när vi redan kommit så långt i spridningen pga vår slappa inledning.

Som jag skrev igår så har de även stenhård karantän för smittade och det går inte jämföra t ex Minsk med STHLM i turism, så de har fördelar där.

Och då gör vi det om det är det som krävs. Faktum är att det går att leva med viruset utan att stänga ner skolor, nattklubbar, och fotboll. Det har Vitryssland visat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in