Citat:
Ursprungligen postat av
MAKHASHANAH
Fast du och många andra verkar konsekvent missförstå vad det är ni faktiskt argumenterar emot, dvs vi förnekare.
Vi förnekare tror ju att Sveriges strategi är bättre på lång sikt, och uppenbart sämre på kort sikt. Men du vill bara debattera det kortsiktiga utfallet, därför är det helt omöjligt att diskutera med dig.
Om jag planterar ett tomatfrö medans du åker och köper en tomat och jag hävdar att om tre månader kommer jag ha fler tomater än dig, men du kan bara prata om att du har flest tomater just nu. Då går det inte att diskutera.
Lång sikt är alltså när pandemin är slut. Inte nästa vecka.
Vi förnekare kommer bara med hypoteser. Kanske är pandemin slut i sommar och vi står med lång näsa.
Du kommer också bara med hypoteser.
Öh nej, då har du inte läst mitt inlägg alls. Sen felciterar du/överdriver medvetet vad jag säger, för att misskreditera det jag skriver. Väldigt ful taktik. Ingenstans alls har jag skrivit att det skall vara över "nästa vecka".
Jag utgick i mitt inlägg ifrån att det kommer vara mer eller mindre över, nu i sommar. T.o.m. Tegnell har väl sagt det, om jag inte missminner mig, han sa ju att smittan trivs sämre då osv.
(Ja, just vi i Sverige kanske riskerar ett lite mer utdraget förlopp genom vår idiotiska taktik men det är en annan diskussion/spekulation)
Jag har pratat om hur det kommer att se ut när pandemin är över för Nordens del. Då tror jag vi kommer ligga precis lika risigt till som vi gör nu, i relation till de nordiska länderna, dvs att vi kommer ligga sämst till med antal döda.
Jag ser inte vad det är för rena fakta som skall motbevisa denna tanke. Om man är förnekare och gärna vill föreställa sig att det skall gå dåligt för de andra länderna, i någon form av hat/avundsjuka/missunsamhet, så kan man ju hålla på med det, om man vill.
Frode Forland, Norges Tegnell sa ju häromdagen att han inte tror att det skulle sluta lika med dödstalen, i de nordiska länderna. Han trodde att Norge kommer kunna hålla smittan på nån slags låg nivå. Jag ser ingen anledning att misstro det.
Javisst är det spekulation, allt är spekulation just nu. Men en del har bättre förmåga att se vartåt det barkar. Och de döda i Sverige i covid kan vi heller inte uppväcka sen och säga att vi chansade fel, så det finns aldrig en ursäkt att inte försöka göra allt för att rädda liv, i en pandemi.
Vi är moraliskt bankrutt.
Om vi blir ekonomiskt bankrutt, kanske även förnekarna ruskar yrvaket på sig....