2020-05-10, 14:19
  #287485
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Men skolan är ju den institution som har allra minst koppling till riskgrupperna? Ska man börja räkna smittkedjor i tre led så täcker man in hela landet.

- Ja. Smittspridning i skolan kommer oundvikligen att leta sig fram till riskgrupperna. Skolan bör stängas tidigt under epidemin, för att stoppa smittspridningen innan den når fram till riskgrupperna.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Att stänga skolan skulle få allvarlig effekt för äldreomsorgen, eftersom man skulle få ett personalbortfall på kanske 30%. Då är det ännu svårare för dessa att sjukanmäla sig.

- Jaså? Är äldrevården beroende av Prao-elever från högstadiet?

Eller tänker du på att elevernas föräldrar måste vara hemma och ha uppsikt över barnen ifall skolan stänger? Det är en legitim invändning enbart beträffande dom yngsta årskurserna. Det är helt vansinnigt att elever i årskurs 4 - 9 har närvaroplikt i skolan, med hänvisning till att föräldrarna annars behöver vara hemma. Vem tänker ut så galna tankar? Elever i årskurs 4 - 9 kan vara hemma ensamma, utan konstant tillsyn under dagarna.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Om man förstår riskbilden med att få COVID-19 som barn, respektive som vuxen, och är införstådd med att det mest kraftfulla vaccinet ett barn kan få är själva sjukdomen.

- Är Covid-19 ofarligt för barn? Hur stor är risken för bestående skador?

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Då borde man snarare resonera som att det bästa för barnet är att få sjukdomen så snart som möjligt. Det är i praktiken samma sak som att vaccinera barnet, med ett super-vaccin.

- Vet man att Covid-19 ger bestående immunitet efter att man har gått igenom en infektion?

Citat:
Ursprungligen postat av aw
När barnet tillfrisknat kan det återgå till ett normalt liv, och risken att smitta farmor och farfar är inte noll, men decimerad.

Nej, det stämmer inte. Det ger kanske inte några allvarliga konsekvenser på kort sikt, om man samtidigt har mycket lite smittspridning och klarar sig med 30% personalbortfall i alla samhällsfunktioner.

- Utgör skolelever 30 procent av personalen inom viktiga samhällsfunktioner?

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Men att stänga skolan på kort sikt uppfyller heller inte något syfte, eftersom COVID-19 är ett långsiktigt problem.

- Covid-19 har blivit ett långsiktigt problem på grund av Anders Tegnells idiot-strategi.

Att vi har omfattande spridning, är för att Anders Tegnell har fått som han ville. Smittskyddsmyndigheterna i övriga Europa är med-skyldiga till att Covid-19 har fått starkt fäste.
Citera
2020-05-10, 14:20
  #287486
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDR
Ja +5 idag 10 maj då är det mycket mer när vi kollar nästa söndag vad siffran har blivit då.

Så blir det!

Hur man kan gå från 135 på fredagen till 5 på söndagen alltså...
Hur kan man inte ha infört bättre rapporteringssystem såvida det inte är medvetet....
Citera
2020-05-10, 14:20
  #287487
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Knappsst jag som är idiot för att du slänger ur dig sånt ingen kan veta speciellt inte långsiktigt.

Jo det är du.

Det är ju rena humbuget att påstå att bara för att vi inte kan se framtiden så kan vi anta att vi har rätt strategi. Totalt ovetenskapligt.
Citera
2020-05-10, 14:21
  #287488
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Proofred
Kom med riktiga argument, istället för trams. TAD2 som jag responderade hade däremot riktiga argument värda att bemöta. Vi diskuterar nu april och maj siffror - dessa kunde inte vi diskutera i mars. Håller med TAD2 att överdödlighetssiffror i grunden är bättre, men vi har inte dessa än för de senaste veckorna, och då finns bara rapporterade dödliga att förhålla sig till.

För jag försökte verkligen argumentera din poäng? Kom in i matchen. Jag konstaterade bara att retoriken har sett exakt likadan ut sedan Mars i denna tråd, vilken den gjort.
Citera
2020-05-10, 14:21
  #287489
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pejpen
Har han ljugit? Eller har han hänvisat till befintlig forskning? Det finns för- och nackdelar med munskydd. FHM behöver väga in många fler aspekter än den som florerar här på FB. Det är inte säkert att det är ett effektivt skydd eftersom det inte finns någon forskning som entydigt pekar på det. Logiskt borde det skydda, men det finns även nackdelar. Falsk trygghet tror jag är den största risken.

Och det finns 0 evidens om falsk trygghet. Kom fram på någon av pressisarna under veckan.
Citera
2020-05-10, 14:21
  #287490
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av belf
Problemet med Tegnell är att ha ljugit om munskydd och sagt att de inte har någon skyddseffekt. När detta motbevisats greppar han sin halmgubbe att munskydd kanske på något vis hindrar människor från att tvätta händerna så nettoeffekten blir låg eller negativ. Vilka bevis han har för den märkliga hypotesen är oklart.

https://www.svtplay.se/video/24909804/morgonstudion/morgonstudion-8-maj-06-00-2?start=auto
Citera
2020-05-10, 14:22
  #287491
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sukp
Jo, men frågan är hur länge den begränsningen håller i sig. Det är möjligt att det kommer ett skifte, men många länder är direkt beroende av turism för sin överlevnad och människor har vant sig vid att resa.

Därutöver är den globala ekonomin beroende av affärsresor.

Jag är också nyfiken på att se källor till detta påstående.

Så här säger Wikipedia om effekten av kväva smittan under Hongkonginfluensan:



Vilket talar mot det du säger.

Många länder var fungerande innan massturism fanns. Kanske kan man inte för evigt fortsätta ha ett totalt öppet och globalt samhälle i form av okontrollerade resor. Både med risk för pandemier och för klimatet. Det kanske helt enkelt är ohållbart och att man behöver ha ett annat slags samhälle. Det är dock en vidare diskussion.

Hong Kong-flunsan var väl lite annorlunda och det finns många teorier om den, varför det slog annorlunda osv, kan inte den i detalj men det du talar om har inte med bekämpning att göra. Av det jag läst handlade det mkt mer om olika andra orsaker:

Fewer people died during this Hong Kong flu pandemic than the two previous influenza pandemics for various reasons: some immunity against the N2 flu virus may have been retained in populations struck by the Asian Flu strains which had been circulating since 1957; the pandemic did not gain momentum until near the winter school holidays, thus limiting the infection spreading;

https://www.sinobiological.com/research/virus/1968-influenza-pandemic-hong-kong-flu

Det jag talar om är bekämpning av virus, pandemi, där är Spanskan bra exempel som forskare pekar på att tidig lockdown är det som hjälper:

The most effective class of nonpharmaceutical control measures were those related to social distancing: canceling public gatherings, closing places of worship, schools, bars and restaurants, isolating the sick and quarantining those they came in contact with.


Läs gärna denna artikel vad forskare säger om bekämpningen och att det är effektivt, de såg samma även i Kina för covid och även med SARS:

https://www.scientificamerican.com/article/lessons-from-past-outbreaks-could-help-fight-the-coronavirus-pandemic1/
Citera
2020-05-10, 14:22
  #287492
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Varför jämföra London med Sverige???
Varför inte jämföra London med Stockholm?
Då blir det mer rättvisande.

London metropolitan region: 13.709 miljober
Region Stockholm: 2,344 miljoner

Det skiljer en faktor 5,89 mellan dessa två.

För att vi pratade om befolkning.

London poulation - 8,982 miljoner (2019)

Vi pratar inte om kultur.

Kultur går inte att jämföra.

London är Europas huvudstad där många reser in och ut dagligen.
Går inte att jämföra med Stockholm.. Såvida man inte är på Tegnells sida såklart.

Då är vi BÄST I VÄRLDEN med VÄRST SIFFROR. Vi är liksom BÄST på att vara SÄMST!
Och det är BRA!
Citera
2020-05-10, 14:22
  #287493
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frederica
Inte en chans att Norge, Danmark eller Finland tillåter sådana dödstal som Sverige, eftersom i alla andra nordiska länder är det politikerna som leder kampen mot corona. Myndigheterna konsulteras men alla beslut fattas av politikerna och de visar det tydligt genom att vara med i alla pressträffar ( i Finland dagliga informationsmöten och pressträffar där a l l a de berörda ministrarna är med och förklarar vilka beslut man har fattat, man har också publicerat underlag för alla beslut) .
Våra grannar kan ju också ha väldigt låga dödstal under ett halvår, och då är man uppe i samma höga nivåer som Sverige nått på bara sex veckor. Det är mer lättsmält om inte alla dör på samma gång, och man hinner vänja sig vid siffrorna under tiden.
Citera
2020-05-10, 14:22
  #287494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Du ljuger för att försöka få våra siffror bättre än vad de är, det är ca 50% av dödsfallen som kommer från äldreboenden, och dör inte folk på äldreboenden i andra länder?
Jag tror den siffran är likadan överallt.

Nja Våra grannländer har inte fått in skiten på boendena i samma utsträckning. 70% kanske var överdrivet men stämmer nog om vi tar med alla gamlingar som dör hemma också. Inte många under 60 som dör totalt sett. Vad Sverige, Belgien och UK misslyckats med är att skydda dem. Antagligen för att vi har kassa rutiner när det gäller åldervård
Citera
2020-05-10, 14:22
  #287495
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av madchance
Det är bra. Fortsätt och läs.

https://www.svtplay.se/video/24909804/morgonstudion/morgonstudion-8-maj-06-00-2?start=auto

Du kan titta på bilder och lyssna så slipper du läsa fler värdelösa texter.
Citera
2020-05-10, 14:24
  #287496
Medlem
senapslamms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Och det finns 0 evidens om falsk trygghet. Kom fram på någon av pressisarna under veckan.

Även om enklare munskydd bara har skyddsfaktor 0-30 procent så skulle ett allmänt munskyddstvång på offentliga platser lätt pressa ned R faktorn ordentligt!
Varför vägrar han?
Jag tror det är drömmen om flockimmunitet som givetvis ej kommer ske.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in