2020-05-07, 21:47
  #23005
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orderud.
Kanskje de bare har et håp om at navnet deres ikke skal skitnes til. Betyr ikke nødvendigvis at de tror at han ikke har drept henne.
Ja, ser den, jeg bare skjønner ikke hvorfor noen stiller opp til intervju dersom de er usikre.
De fleste familiemedlemmer i slike saker står vel frem og hevder at deres nærme er 100% uskyldige (og bla bla bla) sympati prat med hvor gode mennesket er.
Jeg syns det var spesielt å stille opp og legge til "til det motsatte er bevist". Selvfølgelig er det sant, men jeg hadde også blitt sur dersom jeg var TH og mitt familiemedlem sa det på riksdekkende tv. Det viser jo at dem ikke er sikre på at han er uskyldig.... Kan være hun sa det ubevisst fra levra.
Citera
2020-05-07, 21:47
  #23006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Monsen
Interessant om det å oppfylle jurdiske vilkår for mistankegrunnlaget. Dette kan jeg ingenting om. Hva kan slike vilkår være, for eksempel?

Hovedvilkåret er at det skal være mer sannsynlig at siktede har begått den straffbare handlingen enn at han ikke har det, som er lovfestet i strpl. § 171. Nærmere om dette kan man lese i f.eks. Rt. 1993 s. 1302, og sikkert en del publiserte masteravhandlinger.

Hva som avgjør hva retten finner som mer eller mindre sannsynlig vil være argumentasjonen til politiet og motargumentasjonen fra forsvarer, men som også må gjenspeiles i lovbudet siktelsen går ut på og vilkårene for å bli dømt for dette. Det skal mye til for å bli dømt for drap. Altså vil det være iallefall litt vanskeligere å bli varetektsfengslet for drap enn for andre forhold.

Det er ikke så ofte politiet begjærer noen varetektsfengslet uten at mistankegrunnlaget er "åpenbart" oppfylt, spørsmålet går som regel i om det er gjentakelsesfare, bevisforspillelsesfare eller fare for unndragelse av straffen (de øvrige vilkårene i strpl. § 171), derfor antar jeg at de har tatt en sjanse nå med de bevisene de har i håp om å finne ytterligere bevis som følge av varetektsfengslingen.
Citera
2020-05-07, 21:48
  #23007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Idasma
Ja, det er sånn jeg også tolker det.
Andre ville ikke lagt på den setningen dersom det ikke var tvil. (Ubevisst eller ei)

Det siste halvannet året har vært uvirkelig for henne. Nå ble i tillegg broren hennes arrestert. På toppen av alt skal hun snakke til hele Norge på tv2-nyhetene i beste sendetid. Hun vet vel snart ikke hva hun skal tro. At hun legger til et lite "til det motsatte er bevist" ser jeg ikke på som veldig rart. Det er nå tross alt sant - når vi tror oppriktig på noe holder vi fast ved det - til det motsatte er bevist.
Citera
2020-05-07, 21:48
  #23008
Medlem
kugutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timbar
Uansett tror jeg at hvis TH nå blir sjekket ut av saken noe som er sannsynlig er det på tide at politiet ligger vekk denne saken. Politiet har brukt mangfoldige mill.av folks skattepenger, de har holdt på i 18 mnd.

Man kan si at TH har betalt sin skatt og har såklart krav på samme service som alle andre. Men grensen må likevel gå et sted, og TH har midler om saken skulle være så viktig for han

Så det er på tide at han gir politiet noe tilbake nå, for hvordan skal politiet løse denne saken når det er å leite etter en nål i en høystakk. Er hun ikke på eiendommene til TH kan hun likegodt befinne seg på botnen av Atlanterhavet. Er kidnappingsteorien riktig så er det bortimot umulig og finne ut hvor hun er. Bare en dusør kan få frem flere opplysning er og som kjent kan ikke politiet utløse det.
Så nå er det opp til Hagen selv om han vil finne ut hva som skjedde med kona.

Ja er ikke det merkelig hvor lite TH har gjort for å løse det her. Nei, han har vært opptatt av butikken han, har ikke ligget på latsiden der.
Citera
2020-05-07, 21:49
  #23009
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av aniani
Hvor kommer magnum-revolver og hagle fra? Her er åpenbart noe jeg har gått glipp av...

Det var Gassa som gravde fram at han var medlem av en pistolklubb som heter Magnumklubben, og er med på leirdueskyting (hagle). Og det er vel ikke uten grunn at de bevæpner seg med MP5 automatvåpen, når de skal pågripe en tynn gammel mann på 70 år. MP5, Dette er tohåndsvåpen med høyere presisjon, og brukes normalt under helt spesielle operasjoner. Normalt bevæpner de seg bare med 9mm Glock (ethåndsvåpen) hvis det skulle oppstå noe.
Citera
2020-05-07, 21:50
  #23010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kornblomst
Må bare si det. Politiet, Kripos og britiske NCA har kvalitetssikret bevisene.

Politiets beviser har kontinuerlig vært tilstrekkelige for hemmelig siktelse og hemmelig etterforskning, over mange måneder.

Tingretten mente bevisene holdt til varetektsfengsling.

Så Orderud er ikke helt alene om sitt syn.

Men det er også en dommer i lagmannsretten som mener at bevisene holder for varetektsfengsling.

Men så er de disse to dommerne som mener bevisene ikke holder. Det må vi bare akseptere. Og avvente anken til høyesterett, i tilfelle varetektsfengslingen blir sendt tilbake til ny behandling i lagmannsretten.


Det er ikke mye som skal til for å vareteksfengsle noen i Norge, spesielt ikke en ektemann under kone forsvinning/drap.

Igjen, INGEN så og si slipper ut av 4 uker varetekt i Norge, så TH er nok frikjent fortløpende..


Hva NCA kvalitetsikret vet vi aldri. Men det skal nevnes at NCA er ikke best på dna/kidnapping i Europa, men de er nummer èn på øko.krim, org.krim og cybercrime. ( hva ang cybercrime de skal ha kvalitetsikret er nada, da de bruker monero og en skjult e-post server som de aldri finner )

Så som sagt tidligere, politiet har nok bare kommet over hvor shady firmaet og TH er som de da har fått hjelp av NCA til å styrke. Hadde de kommet over at TH er shady i form av øko.krim/org.krim så gir det sterk mistanke at han kan deltatt/fikset på AEH forsvinning siden de har INGEN andre beviser mot noen andre. Da kjøper de seg samtidig tid til å ende vende alt fra TH eindommer til ja hva han har tatt på siste årene.

HUSK AT HOLDEN GIKK TIDLIG UT Å SA AT BEVISENE ER IKKE DET VI OG MEDIA TROR


De som har gjort det her har fremgått å utført det profesjonelt, derfor er TH siktet. ( ja han kan ha bestillt det da AEH viste noe hu truet med.. )

Bare at politiet sier de mener kidnapping "utelukkes" sier sitt om de. Kun for at 10% ish av pengene er hentet fra totalbeløpet kidnapperne ønsket seg. ( de har sagt seg mer en fornøyd med 10MNOK da det er høyt for en kidnapping/drap sak i Europa ) Hvor lenger de holdt AEH hvor større sannsynlighet er det for å bli tatt.

Grunnen til at en dommer sa tidlig hvor imponert h`n er over bevisene kan være alt fra hvordan de har jobbet over europa for å finne en løsning til ja direkte bevis mot TH som ikke trenger å være direkte til AEH drap/forsvinning.

TH var kun siktet på drap eller medvirkning. Medvirkning kan være at de fks vet at han er shady som sagt også at han har kvittet seg med bevis da han har solgt unna 2 biler siste årene.



Politiet i Norge må bare innse at de er langt ifra rutinerte på slike saker. De har driti på leggen siden dag èn desverre.. Men neida de 3 politi advokatene samt etterforskerne sitter vel å griner hjemme på privaten ikveld for hvor mislykket de er.
Bare se på politiadvokat Hrenovica, han klarer ikke formulere seg engang. ehe heh ehe er eneste han kan si.
Citera
2020-05-07, 21:50
  #23011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brade
Utrolig lett å beskylde TH for å stå bak dette, og det vil vel ikke overraske veldig mange om han faktisk er skyldig.

Men, det er faktisk enkelte ting som virker underlig også. Som søsknene sier er TH særs lite glad i rampelyset. Å iscenesette noe som dette, som åpenbart ville vekke enorm oppmerksomhet, virker veldig rart. Å arrangere en "ulykke" ville krevd langt mindre, og i tillegg fått minimalt med oppmerksomhet.

Samtidig tror jeg ingen av oss er av den oppfatning at TH kunne fikset dette alene. Noen med gode it/krypo-ferdigheter, noen som tok seg av selve handlingen etc. Flere involverte gir større risiko. Flere involverte gjør at TH mister kontrollen - og det i det største og viktigste han noen gang kommer til å være en del av. Kunne TH levd videre vel viten om at det eksisterer andre personer som kunne ødelegge ham ved å knipse i fingrene?

Jeg synes også VG skal passe seg litt. De har åpenbart en nær dialog med politiet, og jeg synes innholdet i Podcasten og enkelte uttalelser virker lite nøytrale.

Helt til slutt: for en enorm fadese dagen har vært for politiet.

Ja og det er egentlig trist, ikke fordi TH slipper fri, men fordi de nå står fullstendig uten spør. Nå er de endel av en etterforskning som står i stampe, så om TH er ærlig med hensyn til at han synes det er trist hvis politiet gir opp så ja det må han faktisk leve med.

Verken politiet eller folk flest tror noe som de bagatellmessige forslagene TH kommer med i mailene sine, så da er det egentlig bare for politiet å gi opp hele saken. En gledens dag.
Citera
2020-05-07, 21:51
  #23012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mulholland007
De støtter seg blant annet på dommen dra norsk domstol i dag, samt bruker sunn fornuft.

Hvorfor skal det være mer sannsynlig med konedrap enn pengeutpressing? Fordi man ikke klarer å løse saken.
Og i tillegg å gå så knallhardt ut som politiet gjør, virker som om de prøver å kompensere for manglende bevis.

Det finnes ingen dom i denne saken av i dag. En kjennelse etter påtalemyndighetens begjæring om varetektsfengsling er ikke det samme som en dom.
Citera
2020-05-07, 21:53
  #23013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orderud.
Det var Gassa som gravde fram at han var medlem av en pistolklubb som heter Magnumklubben, og er med på leirdueskyting (hagle). Og det er vel ikke uten grunn at de bevæpner seg med MP5 automatvåpen, når de skal pågripe en tynn gammel mann på 70 år. MP5, Dette er tohåndsvåpen med høyere presisjon, og brukes normalt under helt spesielle operasjoner. Normalt bevæpner de seg bare med 9mm Glock (ethåndsvåpen) hvis det skulle oppstå noe.


Da må du ta deg en tur ut, så fort det er snakk om våpen relatert, kun i form av kniv møter lokal innsatsleder og politi opp med mp5 og skjold. BT bruker Scar-H (5.56) som regel å ikke mp5.

At de pågrep TH i ett rolig familie nabolag på formiddagen når barn kan være ute å leke sier sitt, med BT på den grunnlaget at han har våpen å kan evt skyte seg selv eller andre. UPROFESJONELT.
Kun ute etter å skremme var de.


EDIT;

BT består av 120-150 personer som trener jevnlig på inntrengelse i bolig under sikre omstendigheter der siktede omgås våpen.
De kunne lettere sagt pågripet han så fort han kom ned i første etasje av boligen uten at TH hadde merket noe som helst
__________________
Senast redigerad av Serpient1 2020-05-07 kl. 21:55.
Citera
2020-05-07, 21:54
  #23014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brade
Det siste halvannet året har vært uvirkelig for henne. Nå ble i tillegg broren hennes arrestert. På toppen av alt skal hun snakke til hele Norge på tv2-nyhetene i beste sendetid. Hun vet vel snart ikke hva hun skal tro. At hun legger til et lite "til det motsatte er bevist" ser jeg ikke på som veldig rart. Det er nå tross alt sant - når vi tror oppriktig på noe holder vi fast ved det - til det motsatte er bevist.
Ja, hun snakker vel rett fra levra, men det var vel ikke så smart av henne å stille opp i beste sendetid mener nå jeg. Dersom nærmeste familie er en smule usikker, så er det ikke rart alle andre er det også. For meg personlig et sier jo litt om TH sin karakter når nærmeste familie uttaler seg slik. At de faktisk er usikre på om han kan ha bortført/tatt liv av et annet menneske. Jeg ville aldri trodd det om mine nærmeste, og ville aldri uttrykt meg slik. Dersom man hadde en liten mistanke fra før, så ble den ikke akkurat motbevist her.
Citera
2020-05-07, 21:57
  #23015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Idasma
Ja, hun snakker vel rett fra levra, men det var vel ikke så smart av henne å stille opp i beste sendetid mener nå jeg. Dersom nærmeste familie er en smule usikker, så er det ikke rart alle andre er det også. For meg personlig et sier jo litt om TH sin karakter når nærmeste familie uttaler seg slik. At de faktisk er usikre på om han kan ha bortført/tatt liv av et annet menneske. Jeg ville aldri trodd det om mine nærmeste, og ville aldri uttrykt meg slik. Dersom man hadde en liten mistanke fra før, så ble den ikke akkurat motbevist her.

Jeg skjønner hva du sier, men jeg tror hun formulerte seg litt klønete. Om hun faktisk er i tvil tror jeg aldri hun ville uttalt seg.
Citera
2020-05-07, 21:57
  #23016
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Idasma
Ja, ser den, jeg bare skjønner ikke hvorfor noen stiller opp til intervju dersom de er usikre.
De fleste familiemedlemmer i slike saker står vel frem og hevder at deres nærme er 100% uskyldige (og bla bla bla) sympati prat med hvor gode mennesket er.
Jeg syns det var spesielt å stille opp og legge til "til det motsatte er bevist". Selvfølgelig er det sant, men jeg hadde også blitt sur dersom jeg var TH og mitt familiemedlem sa det på riksdekkende tv. Det viser jo at dem ikke er sikre på at han er uskyldig.... Kan være hun sa det ubevisst fra levra.



Kan være ubevisst. Kanskje også være for å gardere seg, til hvis/når TH blir dømt. Da har de åpnet et rom for at de kan ha tatt feil. Det med støtte, det er vel også noe med at blod er tykkere enn vann, og de vil ikke at sin egen bror må sitte resten av livet i et lite betongrom, selv om de tenker at han står bak.
Svogeren, som tidligere var sammen med søsteren til TH, han hadde jo sagt til politiet at han mente at det måtte være TH som sto bak. Det kom jo fram i podcast 2 fra VG.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in